28 فوریه 2020 - 11:32
معاون رئیس جمهور خبر داد:

اولویت اصلی؛ ایجاد کمپ گردشگری در قوچان

10 فوریه 2017 - 14:00 dsfr.ir/xj7q2

اولویت اصلی؛ ایجاد کمپ گردشگری در قوچان
کانال تلگرام زهرا احمدی پور
دكتر احمدى پور در جمع راهپيمايان 22 بهمن در خراسان شمالی

اولویت اصلی سازمان میراث فرهنگی و #گردشگری ایجاد #کمپ #گردشگری در شهرستان #قوچان است.

"رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری"

به گزارش خبرگزاری ایسنا، زهرا احمدی پور رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری؛ پنج شنبه -21 بهمن- با حضور در شهرستان قوچان و برای پیگیری مطالبات حوزه گردشگری این شهرستان اظهار کرد: اولویت اصلی سازمان، ایجاد کمپ گردشگری در شهرستان قوچان است؛ اگر لکه گذاری، بارگذاری و توده گذاری مشخص شده و مکان آن نیز در طرح تفضیلی شهر دیده شده باشد.

او اضافه کرد: مجوزها و تغییر کاربری آن از کمیسیون ماده 5 گرفته و با تایید کمیته فنی پیشنهاد ارسال شود تا از طریق معاونت سرمایه گذاری ارزیابی انجام شود و اگر سرمایه گذاری وجود داشت، به استناد تفاهم نامه کمک می کنیم تا به نتیجه برسد.

ارتقا نمایندگی میراث فرهنگی شهرستان قوچان به اداره

وی گفت: به یمن دهه مبارک فجر فرآیند تبدیل شدن نمایندگی به اداره میراث فرهنگی شهرستان قوچان در دستور کار قرار می گیرد.

او همچنین در پاسخ به خواسته ارتقای نمایندگی میراث فرهنگی شهرستان قوچان به بیان کرد: شهرستان قوچان برای ارتقای نمایندگی و تبدیل شدن آن به اداره هشت امتیاز کم دارد که با توجه به ظرفیت مناسب شهرستان قوچان با تأسیس آژانس مسافرتی، راه اندازی تشکل صنفی، راه اندازی خانه صنایع دستی و ثبت اثر ناملموس فرهنگی، امکان کسب امتیازات لازم و ارتقا به اداره فراهم می شود.

وی با بیان اینکه با مشارکت شهرداری، سازمان میراث فرهنگی و وزارت کشور می توان یکی از بناهای تاریخی را خریداری کرد، اظهار کرد: مکان خریداری شده می تواند به عنوان مثال به خانه صنایع دستی تبدیل شود و به این ترتیب همزمان این بناهای تاریخی هم مدیریت شده اند و هم برای آن ها کاربری تعریف شده و هم نمایندگی به اداره تبدیل می ‎شود.

احمدی پور با بیان اینکه حتما باید این امتیازات کسب شود تا نمایندگی به اداره تبدیل شود، گفت: این زمینه در قوچان وجود دارد و خیلی خوب می توان از این زمینه ها استفاده کرد و در بحث ثبت اثر ناملموس یک مورد همچون غذا، موسیقی و ... در قوچان که خاص تر و تخصصی تر است، به ثبت رسانده تا بتوان به امتیاز لازم دست یافت.

معاون رئیس جمهور با بیان این که در بحث تملک اعتبار مشخصی وجود دارد و مبلغ آن برای استان ها محدود است، بیان کرد: بحث تملک اماکن تاریخی شهرستان قوچان که مالک خصوصی دارند را دستور کار قرار خواهیم داد و در خراسان رضوی بحث تملک را پیگیری خواهیم کرد تا بتوانیم یک مورد توسط سازمان و یک مورد توسط مجموعه شهرستان تملک شود و کاربری مناسب آن تعریف شود.

قوچان در گردشگری مهجور مانده است

در ادامه، علیرضا قامتی، فرماندار شهرستان قوچان، جایگاه فرهنگ قوچان را جایگاه والایی دانست و ارتقای سطح نمایندگی به اداره میراث فرهنگی را یکی از خواسته های به حق مردم قوچان نامید و عنوان کرد: این شهرستان با این پیشینه تاریخی در مقایسه با بسیاری از شهرستان هایی که سابقه غیرقابل مقایسه دارند در بحث گردشگری مهجور مانده است.

وی بیان کرد: تعدادی از حمام های قدیمی قوچان در داخل شهر به ثبت میراث فرهنگی رسیده اما چون رسیدگی نشده در سالیان گذشته به مخروبه تبدیل شده است و امروز گلایه های بسیاری در این زمینه وجود دارد.

قامتی با بیان اینکه این سرمایه ملی در حال نابودی است، خواستار تعیین تکلیف حمام های قدیمی ثبت شده توسط میراث فرهنگی در شهرستان قوچان شد و افزود: اگر قرار است این اماکن را میراث فرهنگی خریداری کند یا بازسازی به صورت مشارکتی انجام شود این موضوع باید پیگیری شود.

وی عنوان کرد: در مجاورت مدفن آقا نجفی قوچانی یک واحد مسکونی قرار دارد که به ثبت رسیده اما مالک این زمین خواستار تعیین تکلیف این ملک است و این ملک تنها 250 میلیون تومان هزینه در بردارد و خواسته ما این است که خریداری و بازسازی شود و به عنوان یک مجموعه فرهنگی میراث فرهنگی و در اختیار مجموعه انجمن فرهنگی قوچان زیر نظر استاد محمد جابانی قرار بگیرد تا بتوانیم شاهد استقرار این انجمن که هم اکنون در مشهد فعالیت می کند، باشیم.

فرماندار شهرستان قوچان با اشاره به تردد سالیانه 5 میلیون مسافر از محورهای مواصلاتی شهرستان قوچان از آمادگی ایجاد شهرک زائر در مبادی ورودی مشهد با همکاری مجموعه زیارت استانداری خراسان رضوی خبر داد و افزود: زمین 5 هکتاری در اختیار شهرک زائر قرار داده می شود تا مسافران حرم رضوی ساعاتی را برای استراحت در این مکان سپری کنند.

مکان های ثبت ملی شده قوچان، امکانات اقامتی بهداشتی ندارند

در ادامه، عباس علی معتمدی رئیس شورای اسلامی شهر قوچان با بیان پیشینه تاریخی شهرستان قوچان و استقرار پایتخت اشکانیان در این منطقه گفت: حمام های قدیمی قوچان در مراکز شهر قرار دارد و محل تجمع اراذل و اوباش و حیوانات موذی شده و موجب ناراحتی مردم شده است و شهرداری و شورای شهر قوچان آمادگی دارد که این مکان ها را بازسازی کند.

وی گفت: طرح تفصیلی شهرستان قوچان در دستور کار قرار دارد و مسیرهای ورودی و خروجی لکه گذاری شده و مکان های اقامتی، توریستی و تجاری در نظر گرفته شده است. در این طرح بحث گردشگری مدنظر قرار گرفته است همچون دره شمخال و دره یوسف خان که با آب فراوان سرچشمه رود اترک هستند و قابلیت توسعه دارند و سرمایه گذاری در این اماکن باعث جذب گردشگران می شود.

معتمدی بیان کرد: این مناطق علیرغم اینکه ثبت ملی شده اند اما هیچ گونه امکانات اقامتی و بهداشتی و رفاهی ندارند.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
8 + 7 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1