یک دوستدار میراث فرهنگی گفت:

«بندقیر» خوزستان می تواند قطب گردشگری شود

8 فوریه 2017 - 11:30 dsfr.ir/v575i

«بندقیر» خوزستان می تواند قطب گردشگری شود
نامشخص
اقامتگاه بومگردی مضیف بردیه

دوستدار میراث فرهنگی خوزستان گفت: «بندقیر» با توجه به شرایطی که دارد می تواند به عنوان یکی از روستاهای گردشگری برجسته تبدیل شود.

قاسم منصور آل کثیر در گفت و گو با خبرآنلاین در اهواز اظهار کرد: روستای بند قیر یکی از روستاهای قدیمی استان بین دو شهر اهواز و شوشتر واقع شده است، این روستا در جغرافیای استان محل اتصال سه رودخانه «شطیط»، «دز» و «گرگر» است که با هم در تنگه این روستا متصل می شوند و کارون اصلی را تشکیل می دهند.

وی افزود: این روستا و منطقه اطراف آن دارای پیشینه تاریخی است که شهر باستانی «عسکر مکرم» به عنوان گوهر تمدن اسلامی در این منطقه وجود دارد.

آل کثیر توضیح داد: پیش از این کم توجهی بسیاری به این روستا و منطقه شده و از این به بعد امیدواریم با رویکرد مناسب اداره کل میراث فرهنگی خوزستان شاهد تبدیل این منطقه به یکی از جاذبه های گردشگری استان و کشور باشیم.

دوستدار میراث فرهنگی خوزستان همچنین افزود: رود کارون قبل از رسیدن به شوشتر به دو شاخه تقسیم می شود و این دو شاخه مسیری را طی می کنند و در محلی به همدیگر وصل می شوند و از سه جانب یعنی سمت شرق، غرب و جنوب محصور رودخانه است، از سمت شرق و جنوب شاخه گرگر و از سمت غرب رود شطیط روستا را احاطه کرده اند.

وی ادامه داد: البته رودخانه دز نیز در همین روستا به شطیط ملحق می شود، به همین دلیل رونق کشاورزی در این روستا بسیار مناسب است.

آل کثیر خاطرنشان کرد: یکی از اصلی ترین دغدغه های جهان در حال توسعه که نیازمند توجه فوری است، غارت و حفاری های غیرقانونی بوده، شاید با افزایش تردد بوسیله گردشگران در منطقه از حفاری های غیرمجاز و آسیب به آثار باستانی منطقه کاسته شود.

وی با بیان اینکه ساختارهای بنا شده، آب، خاک، پوشش گیاهی و هوا بخش های محیط را تشکیل می دهند گفت: حوزه اجتماعی فرهنگی معمولا مترادف با عناصر ناملموس از قبیل موسیقی، رقص، سنن، باورهای مذهبی، آموزش، شیوه ی تهیه غذا و رسوم اجتماعی است، البته این حوزه آثار فرهنگی مانند کارهای هنری، صنایع دستی، لباس و محصولات غذایی را نیز شامل می شود.

آل کثیر بیان کرد: روستای بندقیر با ورود به فعالیت جذب گردشگر می تواند دیگر ظرفیت های در حاشیه نگه داشته شده آن را نیز فعال تر است.

گفتنی است؛ روستای بندقیر با توجه به طبیعت زیبا، موقعیت جغرافیایی، نزدیکی به اثر تاریخی عسکر مکرم و وجود خانه مستوفی قابلیت های لازم برای تبدیل شدن به روستای گردشگری را دارد و اداره کل میراث فرهنگی آماده هر گونه همکاری برای تبدیل این روستا به روستای گردشگری است.

محمد سواری

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
4 + 11 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1