اتاق فکر محیط زیست در بسیاری از استان ها تشکیل شده است

8 فوریه 2017 - 12:00 dsfr.ir/qi99j

اتاق فکر محیط زیست در بسیاری از استان ها تشکیل شده است
tishineh.com
دریاچه نمک مسیله «آران و بیدگل»

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست از تشکیل اتاق فکر محیط زیست در بسیاری از استان ها خبر داد و گفت: این اتاق ها توسط تشکل های مردمی برای گرفتن تصمیمات جامع ایجاد شده است.

معصومه ابتکار عصر سه شنبه در نشست صمیمی با نخبگان و نهادهای مدنی حامی محیط زیست استان قم ضمن تبریک ایام دهه فجر، اظهار داشت: یکی از ارزش های انقلاب اسلامی ما مردمی و فرهنگی بودن آن است.

وی بر مشارکت مردمی در حل بسیاری از مسائل از جمله مسائل سیاسی و محیط زیست تأکید کرد و گفت: دولت یازدهم نسبت به این موضوع نه به شکل شعار و بلکه در عمل معتقد است و حقوق شهروندی را برنامه ریزی کرد تا مردم نقش خودشان را در همه مناسبت ها پیدا کنند و آزادانه در فضای قانونمند اظهار نظر کنند.

نتایج این نگرش اجتماعی را در رشد قابل توجه سازمان های مردم نهاد و تشکل های صنفی طی سه سال اخیر شاهد هستیم.

وی با بیان اینکه امروز فضای اجتماعی ایران تغییر بسیاری کرده است، عنوان کرد: در این دولت فضا برای شنیدن نقد و حضور فعالانه همه اقشار وجود دارد و این امکان چه در عرصه اجتماعی و چه در عرصه اقتصادی برای مردم و صاحبنظران فراهم شده است تا بتوانند در سرنوشت کشور خود و شکل گیری برنامه ها نقش داشته باشند.

ابتکار با اشاره به اینکه محیط زیست از مهمترین مسائل در کشور است، ادامه داد: استان قم به طور خاص از فضلای حوزوی و محققین برجسته ای برخوردار است که می توان از این ظرفیت به خوبی برای حل مشکلات به ویژه محیط زیست استفاده کرد.

فضای خوبی برای سرمایه گذاری در حوزه محیط زیست فراهم شده است

وی به برخی اقدامات دولت مانند ثبات اقتصادی اشاره کرد و ابراز داشت: در محیط زیست اقدامات خوبی صورت گرفته و فضای بسیار خوبی برای سرمایه داران در این حوزه از جمله در فناوری های سبز و پاک فراهم شده است. با توجهی که دولت به محیط زیست دارد و با توجه به ابلاغ سیاست های کلی رهبری در این خصوص، توجه به محیط زیست امروز بسیار اهمیت دارد.

وی با اشاره به اینکه سند فرابخشی محیط زیست سند روزآمد وجامع در برنامه ششم است، گفت: مشکل محیط زیست فرابخشی است و سند برنامه ششم این قابیلت را دارد که این موضوع در بخش استانی جایگاه خود را پیدا کند.

لزوم حل مشکلات زیست محیطی با مشارکت تشکل ها، دانشگاهیان و شورای اسلامی شهر

ابتکار حل مسائل گذشته محیط زیست و گرفتار نشدن مجدد به آن مشکلات را بسیار مهم خواند و افزود: مشارکت تشکل ها، دانشگاهیان و شورای شهرها برای این امر ضروری است و رویکرد ما جلب مشارکت اقشار مختلف به خصوص بخش خصوصی است.

وی به برنامه ریزی صحیح، اجرای کامل قوانین و ارزیابی های زیست محیطی برای حل مشکلات اشاره کرد و ادامه داد: در برخی طرح های اجرایی که خسارت هایی به طبیعت وارد می شود، توجیه اقتصادی آن طرح مورد ارزیابی قرار می گیرد و می توان گفت در دولت یازدهم تقریبا هیچ طرحی بدون انجام این مراحل عملیاتی نشده است.

معاون رئیس جمهور از تشکیل اتاق فکر محیط زیست در بسیاری از استان ها با مشارکت تشکل ها، حوزویان و بخش خصوص خبر داد و گفت: این اتاق ها بر مبنای علاقه سازمان های مردم نهاد برای رسیدن به تصمیمات جامع و کامل ایجاد شده اند.

وی با بیان اینکه شبکه سازمان های مردم نهاد پس از تشکیل از انسجام خوبی برخوردار هستند و نمایندگانی از آنها در کانون های تصمیم ساز منطقه وجود دارد، افزود: این فرصت خوبی است تا از توان مردم برای حل مشکلات زیست محیطی استفاده شود.

« دنیای سفر » این نوشته را از « خبرگزاری مهر » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
2 + 4 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1