25 فوریه 2020 - 16:20

کشف نخستین نشانه های حضور هخامنشیان در لرستان

6 فوریه 2017 - 12:00 dsfr.ir/di0n8

قلعه فلک الافلاک، خرم آباد

کاوش های باستان شناسی در محوطه «چیا سبز» به کشف سفالینه های شاخص هخامنشیان مانند پیاله های سفالین، بشقاب ماهی، ظروف منقوش دالبری و دست افزارهای سنگی منجر شد که شواهدی نو از حضور هخامنشیان در لرستان محسوب می شوند.

«عطا حسن پور»، سرپرست هیأت کاوش محوطه «چیا سبز» لرستان گفت: روزهای پایانی کاوش در محوطه چیا سبز در روستای چم نقد علی واقع در حوزه آبگیر سد سیمره به کشفیات جدیدی از دوره هخامنشیان منجر شد.

وی با بیان این که پس از مطالعه یافته های سفالی و معماری محوطه «چیا سبز» مشخص شد که این محوطه باستانی در سه دوره استقراری مورد استفاده جوامع بشری قرار گرفته است، اظهار کرد: شواهد نشان می دهد این محوطه در دو دوره معماری و یک دوره گورستان در دو فاز مختلف فعالیت داشته است.

این باستان شناس با تاکید بر این که نخستین دوره حیات فرهنگی این محوطه به دوره هخامنشیان برمی گردد، گفت: سفالینه های شاخص هخامنشیان مانند ظروف بشقاب مانند، پیاله های سفالین، بشقاب ماهی، ظروف منقوش دالبری و دست افزارهای سنگی از جمله شواهد جدید به دست آمده از محوطه «چیا سبز» هستند.

«حسن پور» با بیان اینکه در کنار سفالینه های هخامنشی چندین قطعه سفال شاخص دوره اشکانیان معروف به «جلینگی» از این محوطه بدست آمد، بیان کرد: با احتساب زمان سکونت دوره اشکانیان در این محوطه، روند سکونت بشر به صورت حلقه های متصل به هم از دوران هخامنشیان، اشکانیان و ساسانیان مشخص می شود.

این باستان شناس با اشاره به آثار معماری کشف شده در این محوطه باستانی گفت: در روزهای پایانی کاوش یک اتاقک انباری در قسمت غربی محوطه کشف شد که دو خمره بزرگ ذخیره آذوقه در آن وجود داشت و در یکی از خمره ها با گچ پوشانده شده بود.

سرپرست هیأت کاوش محوطه «چیا سبز» لرستان افزود: خاک و محتویات درون این خمره ها به منظور آگاهی از محتویات درون آنها به آزمایشگاه فرستاده خواهد شد.

او با اشاره به کشف فضایی با ستون و پایه ستون که در جریان این کاوش کشف شده بود از کشف فضایی دیگر با دو ستون بدون پایه ستون خبر داد که ستون ها مدور بوده و روی کف گچی بنا شده اند.

حسن پور بیان کرد: با توجه به فاصله زیاد این ستون ها از دیوارها و پیگردی فضای ارگانیک فضا احتمال می رود که این بنا بخشی از یک تالار ستون دار باشد که کاربری مسکونی، اداری یا مذهبی آن هنوز مشخص نیست.
 
کشف اسکلتی با بیش از ۲ متر قد

این باستان شناس در ادامه با اشاره به اینکه گروه باستان شناس، در بخش جنوبی و قسمتی از شمال محوطه کاوش به تدفین هایی برخورد، در مورد ویژگی های این تدفین ها گفت: در قسمت شمالی محوطه تدفین فردی بزرگسال با قد بلند کشف شد که به شیوه دراز کش به پهلو در جهت شمال غربی جنوب شرقی خوابیده بود.

او پلان معماری این گور را به شکل چهار چینه سنگی دانست که روی آن با تخته سنگ های بزرگ پوشانده شده است و افزود: طول ساختار این گور دو متر و ۴۵سانت است که فرد دفن شده در آن نیز قدی بیش از دو متر داشته است.

سرپرست هیأت کاوش محوطه چیا سبز لرستان اظهار کرد: قسمت جنوبی محوطه گورستان متعلق به نوجوانان و کودکان بوده است که در آن نیز تدفینی از یک کودک کشف شد که به همان شیوه قبلی دفن شده بود.

حسن پور افزود: در کناراین تدفین ها سفالینه های ساسانی به وفور کشف شد، اما تشخیص نهایی دوره این اسکلت ها را نتیجه آزمایش کربن ۱۴ نشان می دهد.

وی با بیان اینکه با این کشفیات برگ دیگری از تاریخ دوران هخامنشیان در لرستان ورق خورد، گفت: براساس بررسی های انجام شده و کاوش های باستان شناسی پیش از این هیچ اثر شاخصی که بیانگر حضور هخامنشیان در لرستان باشد، به دست نیامده است.

او با بیان این که یافته های سفالین این کاوش با مطالعات انسان شناسی و تحلیل فضاهای معماری به دست آمده، افزود: این کشف می تواند در شناسایی هر چه بیشتر دوران کم شناخته شده و تاریک هخامنشان در لرستان موثر باشد.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایسنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
3 + 4 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1