28 فوریه 2020 - 11:41

استقبال مقاصد گردشگری از خودزنی آمریکا

5 فوریه 2017 - 16:00 dsfr.ir/yk0ja

استقبال مقاصد گردشگری از خودزنی آمریکا
mizanonline.ir
فرودگاه جان اف کندی نیویورک

تصمیمات مهاجرتی «دونالد ترامپ» سایه سنگینی بر صنعت گردشگری آمریکا قرار داده است.

موسسه تحقیقاتی «یورومانیتور» اعلام کرده تصمیم «دونالد ترامپ» مبنی بر ممانعت از ورود اتباع ۷ کشور مسلمان جهان و سیاست های محافظه کارانه او به احتمال فراوان با عواقب منفی برای صنعت گردشگری این کشور همراه خواهد بود.

«نادیا پاپوا»، مدیر پروژه های سفری در موسسه «یورومانیتور» در این باره گفت، ابهام در تحولاتی که «دونالد ترامپ» در چند وقت اخیر ایجاد کرده موجب شده سایه سنگینی در آینده سفر به آمریکا و از آمریکا به کشورهای دیگر ایجاد شود و این قوانین جدید نگرش گردشگران به آمریکا را به عنوان یک مقصد گردشگری در آینده تحت تاثیر قرار می دهد.

تیرگی روابط با مکزیک که ناشی از طرح «ترامپ» برای ایجاد دیوار در مرز میان دو کشور است نیز می تواند میل به سفر آمریکایی ها را تحت تاثیر قرار دهد، این در حالی است که مکزیک پس از کانادا مهمترین منبع جذب گردشگر خارجی برای آمریکا محسوب می شود.

سخنگوی شورای جهانی سفر و گردشگری نیز در رابطه با قانون بی سابقه مهاجرتی در آمریکا عنوان کرد: ما پیش از این شاهد تاثیرات منفی بر گردشگری آمریکا در زمان حمله به عراق و همچنین پس از حوادث ۱۱ سپتامبر بوده ایم.

پس از ماجرای ۱۱ سپتامبر کنگره آمریکا با وضع قانونی و با اضافه کردن یک متمم به قوانین مهاجرتی آمریکا، مصاحبه فردی پیش از دریافت ویزا و همچنین انگشت نگاری و عکس برداری از افراد در مرزها را الزامی کرد که این امر بین سال های ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۹ تاثیرات مخربی بر گردشگری آمریکا داشت و درحالیکه در این بازه زمانی گردشگری بین المللی با ۸۷ درصد رشد به سالانه ۸۸۹ میلیارد نفر در سال رسید، گردشگری آمریکا تنها ۱۳ درصد رشد کرد.

بنابر اعلام سخنگوی شورای جهانی سفر و گردشگری، گزارش هایی مبنی بر کاهش ۳۰ درصدی سفر هوایی از اروپا به آمریکا پس از مراسم تحلیف «ترامپ» وجود دارد که البته مراجع رسمی هنوز آن را تائید نکرده اند.

همچنین تلگراف گزارش داده است مجموعه هتل های بین المللی «ترامپ» در واشنگتن دی سی، طی دو ماه نخست آغاز به کار ضرر نزدیک به ۱ میلیون دلار را متحمل شده اند.

از سوی دیگر رویترز گزارش داده است که با دیگر مقاصد گردشگری در دنیا از کاهش استقبال به سفر به آمریکا سود جسته اند و به عنوان مثال مسئولان گردشگری تایلند عنوان کرده اند که کشورهای آسیایی می توانند از این فرصت برای تقویت گردشگری خود استفاده کنند و تایلند پیش بینی می کند شمار توریست های ورودی به این کشور از منطقه خاورمیانه در سه ماه نخست ۲۰۱۷ با رشد ۷ درصدی همراه شود.

بنابر اعلام شاخص جهانی سفر، مسافران مسلمان در سال ۲۰۱۴ میلادی ۱۰ درصد از کل بازار جهانی سفر را به خود اختصاص می دادند که ۱۴۵ میلیارد دلار نیز هزینه کردند و در همین سال آمریکا پذیرای ۲.۶ میلیون مسافر مسلمان بود که شامل ۳.۷ درصد کل سفر به این کشور می شد.

ارزش مسلمان مسافر در اقتصاد جهانی تا سال ۲۰۲۰ میلادی به ۲۰۰ میلیارد دلار خواهد رسید که با شرایط کنونی به نظر می رسد آمریکا نتواند سهمی از آن داشته باشد.

بسیاری از کشورهای جهان در شرایط کنونی بازار گردشگری کشورهای مسلمان را هدف گرفته اند و مسلمانان پول های خود را در جاهایی هزینه می کنند که از آنها استقبال کند و بسیاری از شهرها وکشورها آماده میزبانی از آنها هستند.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایسنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
2 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1