30 می 2020 - 12:25

انتقال آزمایشی آب رودخانه کرج به تهران با اجازه البرزی ها

4 فوریه 2017 - 16:00 dsfr.ir/6779g

انتقال آزمایشی آب رودخانه کرج به تهران با اجازه البرزی ها
rajbraj.ir
رودخانه کرج

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان البرز با تایید موضوع انتقال آزمایشی آب رودخانه کرج به تهران از طریق تونل، گفت: تست انتقال آب از تونل به تهران با اجازه مسئولان البرزی انجام شده است.

حسین محمدی در خصوص آخرین وضعیت پروژه انتقال تونلی آب رودخانه کرج به پایتخت، گفت: مراحل اجرایی این پروژه مدتی است که به پایان رسیده است.

گفته شده انتقال تونلی آب رودخانه کرج یک بار به صورت آزمایشی انجام شده است، محمدی با تائید این موضوع گفت: تست انتقال آب از تونل به تهران با اجازه مسئولان البرزی انجام شده است.

به گفته مدیرکل حفاظت محیط زیست استان البرز در تست انتقال آب سعی شده است که حق آبه رعایت شود تا صدمه ای متوجه رودخانه نشود.

محمدی تعیین نیاز آبی بر اساس مطالعات علمی را ضروری دانست و گفت: این مطالعات در حال انجام است تا اگر روزی آب رودخانه از طریق تونل به تهران منتقل شود بتوانیم از حق آبه استان دفاع کنیم و نیاز آبی پایین دست سد و تونل رعایت شود.

معصومه ابتکار، رئیس سازمان محیط زیست کشور در اولین سفر خود به استان البرز در خصوص ضرورت افزایش حق آبه رودخانه کرج و حفظ این حق آبه سخن گفته بود و حسین محمدی در پاسخ به خبرنگار مهر که «وضعیت حق آبه رودخانه کرج چگونه است»، گفت: بر اساس تأکید رئیس سازمان محیط زیست که بر حمایت از حق آبه رودخانه کرج تأکیددارند همچنین بر اساس مصوبه شورای حفاظت آب استان مطالعه ای در خصوص تعیین حق آبه این رودخانه در حال انجام است.

وی با تأکید بر اینکه در مرحله نخست باید بدانیم حق آبه رودخانه چه میزان است، گفت: به همین منظور و با همکاری دانشکده پردیس کشاورزی و اداره کل منابع طبیعی استان در حال مطالعه بر روی این مسئله مهم هستیم تا بتوانیم با تعیین میزان حق آبه رودخانه کرج بتوانیم در جلسه دولت از افزایش حق آبه دفاع کنیم.

سال ۱۳۸۵ بود که وزارت نیرو اجرای طرح انتقال تونلی آب رودخانه کرج به پایتخت را در دستور کار قرار داد مسئولان وقت وزارت نیرو به ویژه مدیران آب منطقه ای استان تهران، آلودگی آب رودخانه کرج توسط واحدهای گردشگری و مسکونی در مسیر جاده چالوس را بهانه ای برای اجرای این پروژه می دانستند اما دوستداران محیط زیست و برخی صاحب نظران بر این باور هستند که اجرای طرح انتقال تونلی آب رودخانه کرج به تهران آن هم از سد امیرکبیر نتیجه ای جز خشک شدن این رودخانه و مسیر ۳۰ کیلومتری آن تا کرج ندارد.

برخی دیگر از صاحب نظران نیز می گویند؛ ازآنجایی که رودخانه کرج تنها منبع سطحی تغذیه کننده سفره های زیرزمینی آب دشت کرج است انتقال آب این رودخانه از محل سد کرج به تهران باعث کاهش سفره های آب زیرزمینی در این منطقه می شود.

« دنیای سفر » این نوشته را از « خبرگزاری مهر » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
4 + 14 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1