آخرین خبرها از سیل اخیر در شمال کشور

ناپدید شدن 10 کوهنورد/انسداد هراز و چالوس/گم شدن 50 خودرو

20 ژوئیه 2015 - 10:00 dsfr.ir/qx1qs

آخرین خبرها از سیل اخیر در شمال کشور حکایت از ناپدید شدن 10 کوهنورد ایرانی و خارجی در محور مازندران همچنین گم شدن 50 خودرو و پیدا شدن اجسا 5 نفر از هموطنان حکایت دارد.

باران تابستانه و رگباری عصر یکشنبه کرانه جنوبی دریای خزر، این بار هم کار دست مازندران داد و علاوه بر تخریب و آبگرفتگی راه ها، سبب بروز خسارت های جانی و مالی شد.

از سویی دیگر؛ مدیرکل ستاد بحران استان البرز خبر داده است که در محور کرج-چالوس در محدوده آسارا و روستای سیجان 5 تن کشته و بیش از 10 تن مفقود شده اند.

ابوالقاسم باقری از مفقود شدن 50 دستگاه خودرو در سیل محور کرج-چالوس محدوده آسارا نیز خبر داد و افزود: احتمال افزایش آمار کشته شدگان وجود دارد. به گفته وی همچنین طغیان رودخانه و وقوع سیل در منطقه بالا طالقان باعث خسارت به زمین های کشاورزی شده و  2 پل را در این منطقه تخریب کرده است.

هراز و چالوس مسدود شدند
مدیرکل راه و شهرسازی مازندران بامداد دوشنبه گفت: در حال حاضر، هراز، کنداون و سوادکوه برای تردد باز است اما در مقاطعی شاهد ریزش سنگ در محورها هستیم و باید مسافران و رانندگان ایمنی لازم را رعایت کنند. وی با بیان اینکه ترافیک محورهای استان روان است، اظهار داشت: راه 4 روستا به دلیل رانش و ریزش مسدود شده که تلاش راهداران برای بازگشایی مسیرها ادامه دارد.

با این حال ساعتی بعد سخنگوی مرکز مدیریت راه های کشور از مسدود شدن محورهای هراز و چالوس خبر داد و گفت: مسافران از مسیرهای جایگزین آزادراه «قزوین-رشت» و محور «فیروزکوه» تردد کنند.

یاسر خالدی در خصوص آخرین وضعیت ترافیکی محورهای چالوس و هراز گفت: به دنبال بارندگی در شمال کشور از حدود نیم ساعت پیش محورهای هراز و چالوس مسدود شده و پلیس در حال تخلیه بار ترافیکی در این دو محور است. وی با بیان اینکه ریزش کوه در منطقه چالوس اتفاق افتاده است، افزود: راهداران در تلاش برای بازگشایی این محور هستند که امیدواریم تا ظهر امروز این محور بازگشایی شود. همچنین محور هراز هم با ریزش کوه در تونل شماره 2 و 3 مواجه شده است که پیش بینی می کنیم تا یک ساعت دیگر این محور بازگشایی شود.

سخنگوی مرکز مدیریت راه های کشور با اعلام اینکه رانندگان حتی در صورت بازگشایی این مسیرها هم سعی کنند از مسیرهای جایگزین تردد داشته باشند، ادامه داد: مسافران غرب مازندران می توانند از آزادراه قزوین-رشت و مسافران شرق این استان از محور فیروزکوه تردد کنند.

طغیان رودخانه تالار شهرستان سوادکوه
علی نوری پور رئیس اداره راه و شهرسازی لاریجان نیز یکشنبه گفت: ترافیک بسیار سنگینی از سمت آمل به تهران در منطقه گزنک، پارک جنگلی و تونل شماره 1 و 2 شاهد هستیم. هم اکنون با ریزش کوه در مناطق پنجاب و شنگال ده رو به رو هستیم که نیروهای راهداری مشغول پاکسازی هستند. در محور هراز روستای آب اسک تا شهرستان رودهن جاده یک طرفه به سمت تهران است.

علی اصغر احمدی مدیرکل مدیریت بحران مازندران، نیز با بیان اینکه بروز سیل در منطقه سوادکوه مشکلاتی ایجاد کرده است، با بیان اینکه راه های رودبار و آلاشت سوادکوه نیز با تلاش راهداران بازگشایی شده است، از مجروح شدن دو نفر در روستای پارسی و تل افرا خبر داد.

آخرین خبرها حاکی است، بارندگی همچنان در مازندران ادامه داشته و بر اساس پیش بینی هواشناسی تا آخر هفته تداوم دارد. در راه های سوادکوه و نوشهر آبگرفتگی مشکل ساز شده و نکته مهم اینکه ریزش سنگ از کوه ها در پی بارندگی ها، همچنان ادامه دارد و مسیر را پرخطر کرده است.

بارندگی های رگباری و تابستانه عصر یکشنبه در استان مازندران سبب بروز مشکلاتی در منطقه شده و بیش از 3 میلیون مسافری را که در سه روز اخیر در مازندران اقامت داشتند را دچار سردرگمی کرد.

« دنیای سفر » این نوشته را از « خبرگزاری مهر » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1