عضو فدراسیون جهانی خبرنگارانِ سفر:

گردشگری روی پاشنه «ترامپ» نمی چرخد

1 فوریه 2017 - 10:10 dsfr.ir/bd8m4

گردشگری روی پاشنه «ترامپ» نمی چرخد
میثم رودکی / دنیای سفر
نشست معرفی فدراسیون جهانی خبرنگاران حوزه سفر و گردشگری در هتل هما تهران

تصمیم ها و دستورات رییس جمهور #آمریکا، جریان #گردشگری جهان را دگرگون نخواهد کرد، چراکه آن ها به شیوه کنونی ادامه پیدا نمی کند.

"عضو فدراسیون جهانی خبرنگارانِ سفر"

با آن که دنیای سفر و گردشگری سخت تحت تاثیر جریان های سیاسی است، اما این بار صاحبان منصب و صاحب نظران بر این باورند که دَرْ روی پاشنه ی «ترامپ» نخواهد چرخید.

یک روز پس از اجرای وعده های انتخاباتی رییس جمهور آمریکا برای محکم کردن مرزهای این کشور با مکزیک و به دنبال آن ممانعت از ورود اتباع ایران و شش کشور دیگر به آمریکا، حسن روحانی رییس جمهور کشورمان گفت: «امروز زمانی نیست که بین ملت ها دیوار کشیده شود، یادشان رفته است که سالیان پیش دیوار برلین فرو ریخت، اگر هم دیواری وجود دارد، باید آن را برداشت.»

در تایید این سخنان نیز طالب ریفاعی دبیرکل سازمان جهانی جهانگردی که برای شرکت در هفدهمین کنوانسیون جهانی راهنمایان گردشگری به تهران آمده بود، تاکید کرد: «ما نیروهایی که می خواهند مردم را منزوی کنند و تاریکی بیاورند و از سفرِ مردم جهان ممانعت کنند، شکست خواهیم داد. این جوابِ خوبی به چالش های دنیا است. »

اکنون "آملیا توماسویچ"، عضو فدراسیون جهانی خبرنگاران سفر با یادآوری و تاکید بر آن سخنان که در عین حال ترجیح داد درباره تاثیر دونالد ترامپ بر جریان گردشگری فقط یک نکته کوتاه را یادآوری کند، به ایسنا گفت: همانطور که رییس جمهور روحانی گفتند، ایجاد مرزها باعث رسیدن مردم و ملت ها به یکدیگر نمی شود، بلکه این گردشگری است که مردم را بهم نزدیک می کند. در نتیجه آنچه در برخی کشورها نه در همه ی نقاط اتفاق می افتد، در طول سال ها، بر گردشگری تاثیرگذار خواهد بود.

او اعتقاد دارد؛ این تصمیم و دستور ترامپ برای محدود کردن سفر اتباع هفت کشور به آمریکا، تغییر خواهد کرد و ادامه دادن آن به شیوه کنونی ممکن نخواهد بود.

توماسویچ که به مدت هشت سال مسؤولیت فدراسیون خبرنگاران سفر در کشور کرواسی را به عهده داشته و نویسنده کتاب هایی در زمینه گردشگری، هتلداری و مهمان نوازی است، به تاثیر رسانه ها بر تغییر احوال گردشگری و پایدار نماندن این سیاست ها تحت تاثیر چنین فعالیت هایی بسیار قائل است و درباره نقش رسانه ها بر تحولات گردشگری جهان، اظهار کرد: تصمیم گیرندگان اصلی سفر، آژانس های مسافرتی و رسانه ها هستند که مردم را تشویق می کنند به کجا سفر کنند یا چه مقصدی را برگزینند. برای مثال در کرواسی از طریق فدراسیون خبرنگاران سفر به مدت شش هفت سال موفق شدیم شش هزار نفر از این دو قشر را به زاگرب و کراوسی دعوت کنیم که حاصل آن 34 درصد رشد در صنعت گردشگری کشورمان بود.

او اضافه کرد: در مدت هفت سال فدراسیون ما در کرواسی موفق شد 2500 خبرنگار، روزنامه نگار و نویسنده را از 50 کشور به کرواسی و بویژه شهر زاگرب جذب کند که ارزش مطالب و گزارش های آن ها بالغ بر 60 میلیارد دلار بود. کشور ما این چنین پولی نداشت که برای تبلیغات بدهد، ولی ما رسانه ها را دعوت کردیم تا برای کشورمان بنویسند. در ایران هم برای تغییر نگرش جهان می توان چنین کاری انجام داد.

توماسویچ که تا کنون کارگاه های آموزشی بسیاری در زمینه مهمان نوازی و هتلداری برای بسیاری از کشورها برگزار کرده و حتی در اعطای جوایزی مثل «سیب طلایی» به مقاصد برتر گردشگری نقش داشته است، گفت: باور دارم شهرهایی از ایران مثل تبریز، اصفهان، یزد و حتی جزیره کیش قابلیت برگزیده شدن به عنوان مقصد برتر گردشگری را دارند، فقط باید معرفی شوند و رسانه ها در این راه یاری رسان باشند.

« دنیای سفر » این نوشته را از « خبرگزاری ایسنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
6 + 4 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1