20 اکتبر 2019 - 23:39

کشف برج قلعه قدیم تبریز هنگام کاوش در ارگ علیشاه

25 ژانویه 2017 - 15:20 dsfr.ir/pg6mv

کشف برج قلعه قدیم تبریز هنگام کاوش در ارگ علیشاه
ایسنا
کاوش در ارگ علیشاه تبریز

کاوشهای باستان شناسی در محدوده ارگ علیشاه و عمارت فتح الله یف در #تبریز به کشف بخشی از شالوده های برج و باروی قلعه قدیم تبریز منجر شد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، بهرام آجرلو، سرپرست هیأت کاوش در ارگ علیشاه تبریز با اعلام این خبر گفت: علاوه بر قطعاتی از سفالینه های دوران اسلامی و پیش از اسلام در این کاوش، کشفیات به دست آمده نشان می دهد که در جریان گودبرداری های غیرمجاز، متاسفانه لایه های تاریخی دچار تغییر شکل (مضطرب) شده اند.

این دانشیار باستان شناسی دانشگاه هنر اسلامی تبریز هدف اصلی این کاوش ها را نجات بخشی آثار باستانی قرار گرفته در محدوده گودبرداری غیرمجاز حریم شمالی «ارگ علیشاه» و محوطه جنوبی عمارت تاریخی «فتح الله یِف» دانست و افزود: بنیاد مصلی تبریز در آبان ماه سال جاری بدون کسب مجوز از اداره کل میراث فرهنگی آذربایجان شرقی نسبت به آن اقدام کرده بود.

او افزود: کاوش های باستان شناختی محدوده آثار ملی «ارگ علیشاه» تبریز و عمارت تاریخی «فتح الله یف» تبریز با تیمی 20 نفره شامل متخصصان باستان شناسی، باستان سنجی و مرمت آثار تاریخی دانشگاه هنر اسلامی تبریز و پژوهشکده باستان شناسی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و اداره کل میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی در حال انجام است.

به گفته آجرلو، در صورت تامین بودجه و اعتبارات کافی و تجهیز کارگاه کاوش، این کاوش ها تا نوروز 96 ادامه خواهد داشت.

بر اساس این گزارش، کاوش های باستان شناسی در محدوده ارگ علیشاه و عمارت فتح الله یف تبریز با مجوز ریاست پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در حال انجام است.

بر اساس بند «ج» ماده 114 قانون برنامه 5 ساله چهارم، همه وزارتخانه ها، سازمان ها و موسسات دولتی موظف اند قبل از اجرای پروژه های بزرگ عمرانی و در مرحله امکان سنجی و مکان یابی، نسبت به انجام مطالعات فرهنگی - تاریخی «میراث فرهنگی» اقدام و در طراحی و مکان یابی پروژه های یاد شده نتایج مطالعات را رعایت کنند.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
3 + 13 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1