گردشگری؛ صادرات نامرئی با ارزآوری بالا

25 ژانویه 2017 - 15:00 dsfr.ir/dr0on

گردشگری؛ صادرات نامرئی با ارزآوری بالا
جعفر کبوتری
گردشگران در آرامگاه فردوسی

صنعت #گردشگری صادرات نامرئی است که حتی در شرایط تحریم می تواند ارزآوری بالایی به کشور داشته باشد.

"مدرس دانشگاه پیام نور زنجان"

یاشا سلیمانی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، اظهار کرد: صنعت گردشگری به عنوان یکی از سودآورترین و پاک ترین صنایع در سال های اخیر جای خود را به صادرات غیرنفتی کشورها باز کرده و تبدیل به شاهرگ اصلی حیات اقتصادها شده است.

این کارشناس ادامه داد: صنعت گردشگری با ویژگی خاص خود صنعتی پویا با آینده ای روشن تلقی می شود و بر اساس آخرین گزارش سازمان جهانی سفر و گردشگری، ارزش صادرات گردشگری ایران یعنی درآمدهای حاصل از ورود گردشگران خارجی در سال 2015 تنها 1.7 درصد از کل صادرات کشور را تشکیل می دهد و این در حالی است که این نسبت در جهان، 6.1 درصد و برای خاورمیانه 6.3 درصد است و این در حالی است که کشور ترکیه 17.7 درصد و در لبنان 51.9 درصد است.

وی افزود: این وضعیت در شرایطی است که طی سال 2009 سهم صادرات گردشگری از صادرات کل کشور به حدود 2.4 درصد هم رسیده بود و با توجه به اهمیت صنعت گردشگری انتظار می رود تا سال 2026 رشد گردشگری در هر سال تقریبا 3.7 درصد افزایش یابد.

سلیمانی تصریح کرد: مورد توجه قرار گرفتن جایگاه گردشگری به عنوان صادرات نامرئی می تواند در دوران تحریم ها و شرایط بسته اقتصادی در ارزآوری به کشور کمک فراوانی داشته باشد.

وی تصریح کرد: گردشگری برای کشورهای دارای جاذبه های گردشگری نظیر ایران می تواند حتی جایگاه صادرات نفتی را بگیرد و تحقق این مهم مشروط به برنامه ریزی صحیح و همه جانبه توام با آینده نگری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
4 + 4 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1