22 نوامبر 2019 - 10:42

رد پای سلجوقی ها در یک مجتمع تجاری در شهرری

25 ژانویه 2017 - 13:30 dsfr.ir/5o2rh

رد پای سلجوقی ها در یک مجتمع تجاری در شهرری
نامشخص
برج طغرل

کاوش های باستان شناسی در جوارِ #برج #تاریخی #طغرل، منجر به کشف بقایای مهمی از آثار دوران سلجوقیان شد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، مرتضی ادیب زاده اعلام کرد: «ساختار دیواری بزرگ» در این فصل از کاوش، مجموعه ی منظمی از فضاهای معماری را نشان داد که این دیوار با مصالح سنگ لاشه و گچ در قسمت پیِ دیوار و آجر در قسمت فوقانی آن ساخته شده است.

او با بیان این که تاکنون بیش از 50 متر از این دیوار در کاوش شناسایی شده و احتمال می رود با همان جهت به سمت برج طغرل ادامه داشته باشد، گفت: در کاوش، بقایای آوار انبوه و متراکمی از آجر و دیگر مصالح خرد شده در سرتاسر کارگاه ها شناسایی شد که با توجه به وضعیت تخریب و شدت آن و نیز سایر اطلاعات به دست آمده، می تواند شواهدی از زلزله سال 571 هجری را در اختیار قرار دهد.

وی افزود: علاوه بر آثار معماری متعلق به دوران سلجوقیان، حجم زیادی از قطعات سفالینه های قرون میانه اسلامی در گونه های مختلف به دست آمده و در دست مستندسازی و مطالعه است.

این باستان شناس با اشاره به این که تاکنون هیچ اطلاعی از چگونگی وضعیت محیط پیرامون برج طغرل در دوران سلجوقی نداشته ایم، افزود: بررسی و تحلیل آثار معماری کاوش شده در این مجتمع، اطلاعات بسیار ارزشمندی از بافت معماری پیرامون برج طغرل در دوره سلجوقی در اختیار باستان شناسان قرار دهد.

به گفته او با توجه به وسعت زیاد محوطه باید این محدوده در فصل های آینده مورد کاوش قرار گیرد و در حال حاضر آثار به دست آمده در محل حفظ و محصور شده و در صورت تامین اعتبار، مورد مرمت قرار خواهند گرفت.

ادیب زاده با اشاره به قرار داشتن مجتمع تجاری- فرهنگی ری در ضلع جنوبی برج تاریخی طغرل و شناسایی آثار معماری اسلامی به دنبال خاک برداری در این محل، افزود: بعد از مستندسازی اولیه احتمال داده شد بقایای به دست آمده، متعلق به دوران سلجوقی و همدوره با بنای برج طغرل باشد و در نتیجه عملیات خاک برداری توسط اداره کل میراث فرهنگی استان تهران متوقف شد و پس از تامین اعتبار لازم، از اواسط آذر ماه کاوش اضطراری در این بخش از پروژه مجتمع تجاری - فرهنگی ری با کسب مجوز از پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری آغاز شد.

بر اساس این گزارش و به دنبال تالیفات مورخان و جغرافی نویسان ایرانی شهر تاریخی ری در سال 571 هجری قمری در اثر زلزله ویران و متروک شد و بعدها در دوران صفویه، دوباره حیات در آن جریان یافت.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 6 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1