1 ژوئن 2020 - 00:09

چگونگی بررسی سوانحِ «امن ترین شکل سفر»

24 ژانویه 2017 - 12:00 dsfr.ir/lq1lg

چگونگی بررسی سوانحِ «امن ترین شکل سفر»
ایکانا
تصادف 2 قطار در سمنان

بنا بر پیشنهاد #وزارت راه در سال 86 قرار شد نهادی خاص وظیفه جلوگیری از سوانح راه آهن را داشته باشد.

معمولا سوانح ریلی کمتر اتفاق می افتند؛ به همین خاطر سفر با قطار به عنوان یکی از امن ترین اشکال سفر و گردشگری محسوب می شود. البته این نسبت را باید با میزان سوانح رانندگی که در ایران سالانه بیش از بیست هزار نفر را به کام مرگ می کشاند، مقایسه کرد. سیستم ها و دستگاه های ناظر بر واگن های حمل و نقل ریلی به گونه ای برنامه ریزی می شوند که اصولا تصادف یا سانحه ای رخ ندهد. با این همه این اتفاق بعضا به وقوع می پیوندد و با توجه به تعداد زیاد افرادی که قطارها حمل می کنند، هر گونه تصادف به سادگی می تواند به یک فاجعه و حادثه دردناک تبدیل شود؛ چنان که چند صباحی پیش از این، یک سانحه ریلی موجب از دست رفتن تعدادی از هموطنان مان شد.

یک نهاد ویژه

در ایران بنابر پیشنهاد وزارت راه در سال 86، آیین نامه اجرایی کمیسیون های جلوگیری از سوانح راه آهن تصویب شد. با توجه به تخصصی بودن علل و دلایل سوانح ریلی در خطوط راه آهن، قرار شد نهادی خاص، این وظیفه را داشته باشد. کمیسیون سوانح برای پیشگیری از سوانح احتمالی، تهیه دستورالعمل ها و مقررات عملیاتی و اجرایی و نظارت بر اجرای آنها و رسیدگی به تقاضای تجدیدنظر نسبت به آرای صادره در کمیسیون های سوانح ناحیه ای تشکیل می شوند. بنابراین در این خصوص بدوا کمیسیون های سوانح ناحیه رسیدگی می کنند و چنانچه نظر کمیسیون مورد اعتراض قرار بگیرد، کمیسیون عالی سوانح، رسیدگی را آغاز خواهد کرد و نظر او نهایی خواهد بود. کمیسیون جلوگیری از سوانح راه آهن مستقر در نواحی (کمیسیون سوانح ناحیه) با عضویت مدیرکل یا معاون فنی ناحیه و پنج نفر خبره در هر یک از رسته های ناوگان، سیر و حرکت، خط و ابنیه فنی، علائم و ایمنی با پیشنهاد مدیر کل ناحیه و تایید کمیسیون عالی سوانح راه آهن برای یک دوره دو ساله قابل تمدید انتخاب می شوند.

شرح وظایف

کمیسیون وظایف منحصر به فردی را در رسیدگی به سوانح خواهد داشت؛ اولا اعضای کمیسیون پس از گزارش هر حادثه مکلفند بلافاصله در محل حاضر شوند و کروکی تهیه کنند و علل و عوامل وقوع آن را بررسی کنند. در این خصوص ممکن است از شاهدان یا افراد دخیل در سانحه تحقیقاتی را به عمل آورند. در صورتی که سوانح ریلی منجر به قتل یا جرح شود، نماینده نیروی انتظامی راه آهن نیز باید همراه کمیسیون اعزام شود. همچنین چنانچه مدیریت سانحه خارج از توان و ظرفیت راه آهن و به عبارتی تبدیل به بحران شده باشد، باید بلافاصله مقامات مسوول محلی را مطلع کنند. وظیفه دوم اعضای کمیسیون این است که پس از تکمیل تحقیقات ضمن تشکیل جلسه با حضور کلیه اعضا، خسارات وارده اعم از اینکه به افراد باشد یا به خطوط و بناهای فنی و تاسیسات، تبیین و مسوول یا مسوولان میزان آن را اعلام کنند. نظریه ای که کمیسیون خواهد داد با اکثریت آرا معتبر خواهد بود. در صورتی که آرا متساوی باشد تصمیم رئیس کمیسیون ملاک عمل است. اگر سوانح ریلی منجر به قتل یا جرح شود یک نسخه از نظریه کمیسیون سوانح ناحیه به نیروی انتظامی راه آهن ارسال می شود و او به عنوان ضابط دادگستری مکلف است نظریه کمیسیون را به همراه پرونده قضایی به دادگستری محل ارسال کند.

اما این ها تنها وظایف کمیسیون نیستند. کمیسیون باید پیشگیری از سوانح را نیز در دستور کار خود قرار دهد. به این شرح که هرماه باید از کلیه خطوط، تاسیسات، تجهیزات و عملیات در محدوده ناحیه خود بازدید و علاوه بر ثبت ایرادها، یک نسخه از گزارش آن را به دبیر کمیسیون ارائه کند. اعضای کمیسیون باید از رفع نواقص در بازدیدهای بعدی مطمئن شوند. اگر مسوول سانحه از کارکنان راه آهن باشد، مدیر کل ناحیه باید مراتب را ضمن ابلاغ به مسوول یا مسوولان، به هیات های رسیدگی به تخلفات اداری اعلام کنند و اگر مسوولیت متوجه شرکت های حمل ونقل ریلی یا پیمانکاران باشد، نظریه کمیسیون به آنها ابلاغ می شود. هر یک از مسوولان حادثه که به نظر کمیسیون اعتراض داشته باشند، می توانند ظرف بیست روز از تاریخ ابلاغ مراتب اعتراض کتبی خود را به ناحیه راه آهن اعلام کنند. در این صورت پرونده به کمیسیون عالی سوانح راه آهن ارسال می شود. نکته قابل توجه اینکه در بسیاری از موارد ممکن است اساسا پرونده در مراجع قضایی رسیدگی شود. در این موارد، نظریه کارشناسی موثر و قانونی تنها نظریه کمیسیون فوق الذکر است و البته اصحاب دعوی می توانند به نظریه جهت رسیدگی در کمیسیون عالی اعتراض کنند.

چنانچه اشاره شد، اعضای کمیسیون عالی، شامل معاون بهره برداری و سیر و حرکت راه آهن و پنج نفر خبره در امور ناوگان، سیر و حرکت، خط و ابنیه فنی و علائم و ایمنی با پیشنهاد مدیرعامل راه آهن و تایید وزیر راه هستند. جلسات با حضور کلیه اعضا رسمیت می یابد و نظریه کمیسیون با اکثریت آرا معتبر خواهد بود. نظریه کمیسیون غیرقابل اعتراض است و این نظریه یا نظریه کمیسیون نواحی (در صورت عدم اعتراض) به عنوان نظریه کارشناسی ملاک عمل است. اما این مورد تنها وظایف کمیسیون عالی نیستند؛ کمیسیون موظف به تهیه دستورالعمل ها و اصلاح مقررات برای ارتقای ایمنی و ایجاد روش واحد عملیات ریلی در راه آهن است. همچنین باید دستورالعمل های مورد نیاز را برای جلوگیری از تکرار حوادث مشابه صادر کند و این حوادث را به طور کامل و دقیق مورد بررسی و تحلیل قرار دهند.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
4 + 13 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1