مدیرکل طبیعت گردی کشور در کاشان اعلام کرد

38 هزار اقامتگاه بوم گردی کم داریم

24 ژانویه 2017 - 10:00 dsfr.ir/yk5iz

38 هزار اقامتگاه بوم گردی کم داریم
حسین کیقبادی
اقامتگاه بوم گردی توران گشت

38 هزار اقامتگاه بوم گردی در کشور کم داریم و بر این اساس، ایجاد حدود 2 هزار اقامتگاه در طول برنامه ششم #توسعه پیش بینی شده است.

"مدیرکل طبیعت گردی کشور"

مدیرکل طبیعت گردی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور که به همراه معاون گردشگری این سازمان به کاشان سفر کرده بود، در نشستی با مدیران اقامتگاه های این شهر اعلام کرد: «38 هزار اقامتگاه بوم گردی در کشور کم داریم و بر این اساس، ایجاد حدود 2 هزار اقامتگاه در طول برنامه ششم توسعه پیش بینی شده است.»

محمدعلی فیاضی پیش از این نیز ضمن اشاره به وجود 38 هزار روستا در کشور که هر کدام به نوعی از جاذبه های طبیعی و تاریخی برخوردارند و می توانند به یک مقصد گردشگری تبدیل شوند، وجود 328 اقامتگاه را با توجه به این تعداد روستا بسیار ناچیز بر شمرده بود. او همچنین در پاسخ به گلایه فعالان بوم گردی در اعتراض به رشد بی رویه و بدون ضابطه این واحدهای اقامتی گفته بود: «این تعداد اقامتگاه نمی تواند محل منازعه باشد. از سوی دیگر، ما نمی توانیم صبر کنیم و شاهد ویران شدن روستاها باشیم؛ اینکه بخواهیم در ابتدا به صورت پایلوت، روستا یا روستاهایی را به مقاصد نمونه گردشگری تبدیل کنیم و اقامتگاه های بوم گردی را با استانداردهای مورد نظر در این روستاها راه اندازی کنیم، مستلزم وقفه ای چندساله در کار است که در مقطع کنونی جایز نیست.»

این مقام مسوول در نشست کاشان اظهار کرد: «با وجود کمبود اقامتگاه بوم گردی در کشور، پیش بینی تاسیس 2هزار اقامتگاه در برنامه ششم توسعه کم به نظر می رسد.»

مدیرکل طبیعت گردی با بیان اینکه 32 هزار دهیار ظرفیت های فرهنگی، تفریحی، مذهبی و طبیعی خود را با مسوولان میراث فرهنگی کشور مطرح کرده اند، یادآور شد: «توسعه گردشگری روستایی می تواند به عنوان یک محور در برنامه ششم مطرح شود تا بتوانیم مردم را در روستاها نگه داریم و کمتر شاهد حاشیه نشینی در شهرها باشیم.» او البته به این اشاره نکرد که توسعه بی ضابطه می تواند به توسعه ناپایدار بینجامد و به زودی پروژه های بوم گردی را با شکست رو به رو کند. با این همه فیاضی تصریح کرد: «در بحث اقتصاد مقاومتی توسعه بوم گردی می تواند به ایجاد اشتغال پایدار کمک زیادی کند. از سوی دیگر، امروز بوم گردی محور بحث شورای امنیت ملی کشور هم قرار گرفته است.»

در همین حال به گفته این مقام مسوول، از ابتدای سال جاری تاکنون 150 میلیارد ریال تسهیلات برای تجهیز و راه اندازی اقامتگاه های بوم گردی کشور پرداخت شده؛ تسهیلاتی که از طریق صندوق کارآفرینی امید برای تجهیز و راه اندازی اقامتگاه های بوم گردی تخصیص یافته است. این در حالی است که تعداد قابل ملاحظه ای از کسانی که برای دریافت وام اقدام کرده اند با مشکلات و سنگ اندازی های گوناگونی مواجه شده اند.

فیاضی در ادامه سخنانش، افزایش اقامتگاه های بوم گردی را باعث نگرانی عده ای دانست که درآمدهایشان تحت الشعاع قرار گرفته است و گفت: «بخشی دیگر هم می خواهند این شاکله حفظ و باعث توسعه پایدار و همه جانبه کشور شود.»

کارشناسان معتقدند آموزش نیافتن، کمبود زیرساخت ها برای ورود گردشگران و استاندارد نبودن اقامتگاه ها سه پیامد اصلی دستوری شدن ایجاد اقامتگاه های بومگردی هستند.

« دنیای سفر » این نوشته را از « روزنامه دنیای اقتصاد » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
2 + 8 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1