6 دسامبر 2019 - 13:46
رییس پلیس گذرنامه و مهاجرت ناجا:

عراقی ها در صدر ورود به ایران هستند

23 ژانویه 2017 - 17:40 dsfr.ir/xl2wa

عراقی ها در صدر ورود به ایران هستند
فرهنگ نیوز
لغو روادید با عراق در برنامه دولت ایران قرار دارد

طی 10 ماهه سال جاری، اتباع بیگانه عراقی، با آمار یک میلیون و 199 هزار و 105 نفر در صدر جدول اتباع بیگانه وارد شده به کشور قرار گرفتند.

"رییس پلیس گذرنامه و مهاجرت ناجا"

به گزارش خبرگزاری ایسنا، سرهنگ مجید صمدی در نشست خبری دیروز خود ضمن تسلیت شهادت آتش نشانان حادثه پلاسکو، به ارائه آمار فعالیت های 10 ماهه اخیر پلیس گذرنامه و مهاجرت ناجا پرداخت و اظهار داشت: یکی از اتفاقات مهم چند سال اخیر راهپیمایی عظیم جهان تشیع در اربعین حسینی است که آمار تعداد شرکت کنندگان حاضر در این راهپیمایی هر ساله رو به افزایش است؛ به همین دلیل خدمات رسانی بهنگام و مطلوب از اهداف پلیس گذرنامه و مهاجرت ناجا طی این مدت است.

وی در ادامه با بیان این که «پلیس گذرنامه و مهاجرت ناجا طی مدت راهپیمایی اربعین در چند ماه گذشته هم در مرزها و هم در عقبه در زمینه صدور گذرنامه و فراهم کردن بستر این راهپیمایی اقدامات خوبی را به انجام رسانده است»، گفت: طی مدت راهپیمایی اربعین شاهد افزایش صدور چاپ گذرنامه، افزایش ظرفیت گذرنامه، افزایش ساعات کاری پلیس 10+ و همچنین افزایش نیروی انسانی به منظور پذیرش متقاضیان و پاسخ به ارباب رجوع بودیم.

رییس پلیس گذرنامه و مهاجرت ناجا تصریح کرد: در سال 95 یک میلیون و 268 هزار و 144 جلد گذرنامه طی فاصله زمانی 45 روزه اربعین چاپ و تحویل متقاضیان داده شد که آمار بالایی است. این در حالی است که زمان صدور گذرنامه ها نیز به 72 ساعت و حتی در برخی اوقات به 48 ساعت رسید.

وی افزود: به طور کلی وضعیت صدور گذرنامه در مدت اربعین در سال 95 در مقایسه با سال 94 رشد 27 درصدی داشته، به طوری که در سال گذشته، 998 هزار و 711 جلد گذرنامه طی این مدت به متقاضیان ارائه شد.

رییس پلیس گذرنامه و مهاجرت ناجا درخصوص وضعیت تردد در ایام اربعین نیز گفت: جمع کل خروجی ها از کشور در ایام اربعین 2 میلیون و 215 هزار و 103 نفر بوده است که این امر حکایت از تجهیز مرزها دارد. به منظور سرعت بخشیدن در کنترل گذرنامه ها، سامانه جدیدی را راه اندازی کردیم تا بتوانیم نظارت و خدمات دهی به زائران را در این مدت تسهیل کنیم.

وی در مورد میزان کل خروجی در اربعین در سال 94 اعلام کرد: در سال 94 میزان یک میلیون و 316 هزار نفر خروجی زائران در ایام اربعین را داشتیم که این رقم در سال 95 رشد 37 درصدی داشت.

رییس پلیس گذرنامه و مهاجرت ناجا در ادامه درخصوص تردد در مرزهای دریایی، زمینی و هوایی عنوان کرد: در مرزها به طور کلی 23 میلیون و 929 هزار و 718 نفر تردد طی 10 ماهه اخیر سال 95 انجام شده است. 15 میلیون و 873 هزار و 820 نفر تردد اتباع ایرانی و 8 میلیون و 55 هزار و 895 نفر تردد توسط اتباع خارجی انجام شده است.

وی در ادامه با بیان این که «میزان تردد اتباع خارجی از مرزهای مختلف کشور در 10 ماهه سال 95 نسبت به سال 94 رشد 7 درصدی داشته است»، گفت: میزان تردد اتباع ایرانی از طریق مرزهای مختلف زمینی و دریایی کشور نیز نسبت به سال 94 دارای رشد 16 درصدی بوده است.

رییس پلیس گذرنامه و مهاجرت ناجا درخصوص میزان ورودی ها و خروجی های کشور طی 10 ماهه سال 95 از طریق مرزهای هوایی گفت: حدود یک میلیون و 267 هزار و 328 نفر اتباع خارجی از طریق مرزهای هوایی طی 10 ماهه اخیر وارد کشور شدند که این مساله نشان دهنده رشد صنعت توریست است؛ این در حالی است که میزان تردد اتباع خارجی از طریق مرزهای هوایی نیز نسبت به سال 94، 5 درصد رشد داشته است.

صمدی درخصوص خروج اتباع ایرانی از طریق مرزهای هوایی تصریح کرد: در 10 ماهه سال 95، به طور کلی 3 میلیون و 795 هزار و 93 نفر اتباع ایرانی از طریق مرزهای هوایی از کشور خارج شده اند.

وی درخصوص تردد اتباع خارجی از طریق مرزهای زمینی نیز گفت: طی 10 ماهه سال جاری، 2 میلیون و 791 هزار و 669 نفر اتباع خارجی از طریق مرزهای زمینی وارد کشور شدند و 3 میلیون و 956 هزار و 126 نفر نیز ایرانی به وسیله مرزهای زمینی از کشور خارج شدند که در مجموع تردد از طریق مرزهای زمینی در 10 ماهه سال جاری نسبت به سال 94 رشد 29 درصدی داشته است.

رییس پلیس گذرنامه و مهاجرت ناجا در خصوص تردد از طریق مرزهای دریایی نیز اظهار کرد: در 10 ماهه اخیر سال جاری 17 هزار و 77 نفر اتباع خارجی از طریق مرزهای دریایی به کشور وارد شده اند، این در حالی است که 125 هزار و 270 نفر ایرانی از طریق مرزهای دریایی به خارج از کشور رفته اند. در حال حاضر طی 10 ماهه اخیر سال جاری، به طور کلی 2 میلیون و 969 هزار و 733 نف اتباع خارجی در کل کشور حضور دارند.

وی در خصوص خدمات پلیس گذرنامه و مهاجرت ناجا به اتباع خارجی طی 10 ماهه اخیر با بیان آنکه اتباع خارجی در دو گروه اتباع خارجی مقیم و همچنین اتباع خارجی که به صورت شناور به صورت توریست سلامت، گردشگری و... در کشور حضور دارند، درخصوص خدمات به اتباع خارجی مقیم کشور گفت: در 10 ماهه اخیر 88 هزار و 664 روادید خروج – مراجعت، 15 هزار و 870 روادید خروج قطعی، 150 هزار و 347 صدور و یا تمدید پروانه اقامت و همچنین 134 هزار و 700 مورد تمدید روادید برای این گروه صورت گرفته است.

رییس پلیس گذرنامه و مهاجرت ناجا در خصوص خدمات پلیس گذرنامه و مهاجرت ناجا به ایرانیان مقیم خارج از کشور گفت: طی 10 ماهه اخیر سال جاری به طور کلی19 هزار و 245 جلد گذرنامه برای این گروه صادر شده است که از این میان 4356 جلد توسط ستاد گذرنامه چاپ و تحویل داده شده است؛ همچنین آنکه 11 هزار و 350 مورد نیز مجوز خروج برای این افراد صادر شده است. علاوه بر آن 5685 جلد گذرنامه به صورت حضوری و دستی به آنها ارائه شده است.

صمدی افزود: در 10 ماهه سال 95 3 میلیون و 398 هزار و 757 جلد گذرنامه صادر و تحویل داده شده است که در مقایسه با سال 94 رشد 15 درصدی داشته ایم زیرا در سال 94 آمار در مدت زمان مشابه 2 میلیون و 944 هزار و 501 جلد گذرنامه بود.

وی در خصوص مهاجرت های غیرقانونی نیز گفت: انسداد مرزها امری نسبی است و در تمام دنیا مهاجرت غیرقانونی وجود دارد و نمی توان به طور کلی مانع این امر شد. به همین دلیل نمی توان آمار دقیقی برای میزان مهاجرت های غیرقانونی ارائه کرد این در حالی است تعداد این مهاجرت ها در نوسان است و برخی از این مهاجرت های غیرمجاز پس از مدتی به طور خودخواسته و بنا به دلایل متعدد از کشور خارج می شوند.

رییس پلیس گذرنامه و مهاجرت ناجا درخصوص میزان مهاجرت اتباع بیگانه طی 10 ماهه سال جاری گفت: در 10 ماهه سال جاری اتباع بیگانه عراقی با یک میلیون و 199 هزار و 105 مورد در صدر جدول آماری ورود اتباع بیگانه به کشور قرار گرفتند این در حالی است که اتباع بیگانه آذربایجان با 791 هزار و 411 نفر در رتبه دوم و افغان ها با 550 هزار و 711 نفر در رتبه سوم ورود به کشور قرار گرفتند و پس از آن اتباع کشورهای ترکیه، پاکستان، ترکمنستان، هندوستان، چین، لبنان، عمان و... نیز به کشور وارد شدند.

صمدی در ادامه با تاکید بر این که «ورود اتباع بیگانه به کشور را نمی توان رسوبی دانست و آمار میزان خروج آنها در آمارهای ذکر شده لحاظ نشده است» خبر داد: پلیس گذرنامه و مهاجرت ناجا کد 16 رقمی را برای اتباع خارجی طراحی کرده است که به عنوان شناسه ای فراگیر برای آنها عمل می کنند و این افراد با ارائه این کد 16 رقمی در ایران، می تواند از تمامی خدمات درمانی و... که نیاز به ارائه کارت شناسایی دارند، بهره مند شوند.

رییس پلیس گذرنامه و مهاجرت ناجا ادامه داد: این کد در واقع یک شناسه راستی آزمایی برای اتباع بیگانه است و در حال حاضر برای یک میلیون و 500 هزار نفر اتباع خارجی صادر شده و در آینده برای تمامی اتباع خارجی ورود می کنند و چه کسانی که مقیم هستند، صادر خواهد شد.

به گزارش ایسنا، رییس پلیس گذرنامه و مهاجرت ناجا درخصوص ورود ایرانیان مقیم خارج به کشور نیز تصریح کرد: پلیس هیچ برنامه ای به دنبال راستی آزمایی هویت اتباع ایرانی مقیم خارج از کشور نیست و این افراد برای ورود به کشور هیچ نگرانی نداشته باشند.

صمدی تصریح کرد: به استناد قانون اساسی، تابعیت جمهوریا سلامی ایران، برای تمام ایرانیان حق مسلم است جرم انگاری در هیچ جای قانون در این زمینه قید نشده است.

وی تاکید کرد: ایرانیان مقیم خارج از کشور سرمایه ملی و ارزشمندی هستند که در سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری نیز به این مساله اشاره شده و تمامی نهادها موظف هستند زمینه کافی را برای بهره مندی از این ظرفیت ایجاد کنند

رییس پلیس گذرنامه و مهاجرت ناجا در پایان گفت: براساس قانون تسهیل امکانات برای تمامی ایرانیان مقیم خارج از طریق اوراق هویتی، همچون شناسنامه، کارت ملی، گواهینامه و... فراهم شده است و آنها بدون هیچ نگرانی می توانند وارد کشور شوند.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
16 + 3 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1