6 دسامبر 2019 - 13:35

کشف سفال های 7 هزار ساله در تپه نادعلی بیگ سنقر

23 ژانویه 2017 - 16:00 dsfr.ir/9g2u6

 کشف سفال های 7 هزار ساله در تپه نادعلی بیگ سنقر
تسنیم
سفال‌های بی نظیری در تپه نادعلی بیگ شهرستان سنقر کشف شد.

سفال های بی نظیر از نظر تنوع شامل سفال های منقوش تک رنگ و دورنگ دال ما در تپه نادعلی بیگ شهرستان سنقر کشف شد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، حنان بحرانی پور سرپرست هیأت کاوش در تپه نادعلی بیگ با اعلام این خبر و با اشاره به پیشینه کاوش در این محوطه افزود: این تپه در بررسی باستان شناسی شهرستان سنقر در دهه 1380 توسط حیدریان شناسایی و سپس ثبت شد.

او با اشاره به قرار گرفتن تپه نادعلی بیگ در جنوب غرب شهر سنقر تصریح کرد: با توجه به احتمال خطر تخریب تپه نادعلی بیگ به دلیل ساخت سد بر روی رودخانه جامی شان کاوش های باستان شناسی در آن صورت گرفت.

این باستان شناس گفت: طی این فصل دو ترانشه به ابعاد 5×5 متر و یک گمانه پله ای به ابعاد 5×3 متر در بخش های غربی و مرکزی تپه مورد کاوش قرار گرفت.

به گفته بحرانی پور، بر اساس نتایج حاصل از کاوش مشخص شد ضخامت نهشته های تپه نادعلی بیگ بالغ بر 4 متر است که عمده آن مربوط دوران مس و سنگ میانی و فرهنگ موسوم به دال ما است. او یافته های کاوش در تپه نادعلی بیگ را شامل شناسایی چندین مرحله ساخت و ساز، بقایای واحدهای مسکونی، بقایای مرتبط با فعالیت های صنعتی و تعداد بسیار زیادی از انواع سفال های دوره مس و سنگ میانی دانست که معماری شناسایی شده از مصالح خشت و ملات گل با پلان راست گوشه ساخته شده اند.

این باستان شناس، تنوع سفالی محوطه را بی نظیر و شامل سفال های منقوش تک رنگ و دورنگ دال ما، سفال های فشاری دال ما و سفال های با پوشش گلی غلیظ قرمز دانست.

سرپرست هیأت کاوش در تپه نادعلی بیگ گفت: با توجه به مطالعه مقدماتی یافته ها به نظر می رسد که مهم ترین دوره استقراری تپه نادعلی بیگ مربوط به هزاره پنجم پیش از میلاد و فرهنگ دال ما است. البته در قرون اخیر بخش هایی از محوطه به عنوان گورستان دوران اسلامی استفاده شده که در برخی از ترانشه ها آثار این تدفین ها به دست آمد.

بحرانی پور، اهمیت کاوش در تپه نادعلی بیگ را در این دانست که از آخرین کاوش محوطه ای با این قدمت بیش از چهار دهه می گذرد و تمام اطلاعات ما از باستان شناسی دوران مس و سنگ زاگرس مرکزی حاصل مطالعات باستان شناسان خارجی در پیش از انقلاب اسلامی است.

او با بیان اینکه این کاوش نتایج بسیار جالب توجهی در زمینه باستان شناسی دوران مس و سنگ زاگرس مرکزی در اختیار قرار داده اظهار امیدواری کرد که با تکمیل مطالعات یافته های آن پرتوی نوین بر باستان شناسی مس و سنگ زاگرس مرکزی سایه افکند.

سنت سفالی دال ما شامل سفال های منقوش، سفال هایی با تزیینات حجمی نقش کنده، فشاری، پانچی و افزوده، سفال های ساده و با پوشش گلی غلیظ قرمز دارای حوضه گسترش نسبتا وسیعی از شمال غرب ایران تا زاگرس مرکزی است.

کاوش در تپه نادعلی بیگ محدوده سد جامی شان استان کرمانشاه با مجوز ریاست پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری انجام گرفت.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
2 + 11 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1