15 اکتبر 2019 - 08:35

باستان شناسان بالاخره به «ارگ تبریز» رفتند

23 ژانویه 2017 - 09:00 dsfr.ir/e90ma

باستان شناسان بالاخره به «ارگ تبریز» رفتند
خبرگزاری ایسنا
مسجد تاج الدین علیشاه گیلانی معروف به ارگ علیشاه تبریز

مدیرکل میراث فرهنگی و #گردشگری #آذربایجان شرقی از آغاز کاوش های باستان شناسی محوطه «ارگ علیشاه تبریز» خبر داد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، مرتضی آبدار اعلام کرد: تیم متخصص 20 نفره متشکل از باستان شناسان اداره کل، پژوهشگاه میراث فرهنگی کشور و دانشکده باستان شناسی دانشگاه هنر اسلامی تبریز عملیات بررسی و کاوش های باستان شناسی و باستان سنجی خود را به منظور ادامه روند نقشه برداری ژئوفیزیک و گمانه زنی درباره وجود آثار باستانی در محوطه ارگ آغاز کرده اند.

آبدار گفت: سعی می کنیم تا این عملیات در صورت حاکم بودن شرایط جوی مناسب قبل از پایان سال جاری در محدوده ارگ علیشاه تبریز به پایان برسد.

مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری آذربایجان شرقی توضیح داد: هرگونه آثار تاریخی کشف شده از این محوطه پس از بررسی های علمی با نتایج بدست آمده از سازهای رویت شده در مرحله نقشه برداری ژئوفیزیکی مطابقت داده شده و نظر نهایی از سوی سازمان میراث فرهنگی اعلام خواهد شد.

بر اساس این گزارش، دو دهه قبل زمانی که تصمیم به ساخت مصلایی برای اقامه نماز جمعه در حریم بنای تاریخی ارگ علیشاه تبریز گرفته شد، آغاز عملیات خاک برداری با هدف احداث یک پارکینگ برای میهمانان مصلی در حدود دو ماه گذشته بار دیگر داستانِ این بنای تاریخی را بر سر زبان ها انداخت.

این اتفاق در حالی رخ داد که محوطه تاریخی ارگ علیشاه به طور کامل کاوش نشده، وجودِ آثار تاریخی در لایه های زیرین خاک محتمل بود.

از سوی دیگر احداث پارکینگ علاوه بر اینکه در حریم درجه یک ارگ تاریخی بود، در عرصه ی یک بنای تاریخی دیگر به نام «خانه ی فتح اله یِف» قرار داشت؛ مسئله ای که شروعش واکنش های بسیاری را به همراه داشت.

حالا پس از انجام نقشه برداری های ژئوفیزیکی از آن محوطه، میراث فرهنگی انجام هرگونه عملیات خاک برداری در این منطقه را در شرایط کنونی غیرممکن می داند، تا زمانی که انجام مطالعات باستان شناسی در این منطقه تکمیل و نتیجه ی بررسی های نهایی اعلام شود.

اوایل دی ماه امسال محمدحسن طالبیان، معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری؛ اعلام کرد: براساس مطالعات ژئوفیزیک، احتمال دارد آثاری در منطقه وجود داشته باشد و باید هرچه زودتر کارِ باستان شناسی در محوطه ی تاریخی انجام شود.

در همان زمان نیز حمیده چوبک، رئیس پژوهشکده باستان شناسی با تاکید بر این که هفته ی گذشته مجوز کاوش در محوطه ی «ارگ علیشاه» تبریز صادر شده است، گفت: احتمالا باید در این روزها کار بررسی و مطالعه در این منطقه آغاز شده باشد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
2 + 3 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1