14 دسامبر 2019 - 17:11
در پی ریزش ساختمان پلاسکو

موزه جواهرات ملی یک هفته تعطیل است

21 ژانویه 2017 - 18:10 dsfr.ir/1o18y

موزه جواهرات ملی یک هفته تعطیل است
طلاتور
موزه جواهرات ملی ایران

خزانه جواهرات ملی بانک مرکزی به دلیل محدودیت ترافیکی اعمال شده اطراف منطقه آتش سوزی و فروریزی ساختمان #پلاسکو، این هفته تعطیل است.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، ساختمان تجاری پلاسکو در محدوده خیابان جمهوری تهران ساعت 8 صبح روز پنج شنبه دچار حریق شد که پس از سه ساعت، 15 طبقه ساختمان به طور کامل تخریب شد و فرو ریخت.

در پی این حادثه، رئیس مرکز اطلاع رسانی پلیس راهور پایتخت از اعمال محدودیت های ترافیکی در محدوده خیابان فردوسی و چهارراه استانبول خبر داد.

سرگرد علی اصغر شریفی گفت: «با توجه به حریق گسترده در ساختمان پلاسکو واقع در خیابان جمهوری، مسیر خیابان جمهوری از چهارراه استانبول به سمت میدان بهارستان و خیابان فردوسی از میدان امام خمینی (ره) به سمت شمال بسته است.»

خزانه جواهرات ملی نیز در ساختمان بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در خیابان فردوسی تهران قرار دارد، از این رو، بر پایه اعلام این نهاد مالی، با توجه به محدودیت های ترافیکی اعمال شده در این محدوده امکان بازدید از این مجموعه در هفته جاری وجود ندارد.

روابط عمومی بانک مرکزی افزود: «پس از رفع موانع و محدودیت های تردد، از نهم بهمن ماه (شنبه آینده) امکان بازدید از این گنجینه ملی فراهم می شود.»

تاریخچه جواهرات ایران از زمان پادشاهان صفوی آغاز می شود و در 36 گنجه دسته بندی شده اند. محتویات این گنجه ها شامل انواع زیورآلات تزیینی، تاج و نیمتاج، جقه (پیش کلاه)، گلدان، سرپوش های غذا، قلیان، آینه، تنگ های مینا، شمعدان، فیروزه، شمشیر، خنجر، سپر، ساعت، قلمدان، انفیه دان، اشیای آراسته به یاقوت و لعل، تفنگ، عصا، مدال، تخت، سنجاق و گل سینه، مروارید و ... است.

الماس دریای نور، تاج پهلوی، جقه نادری، تاج کیانی متعلق به فتحعلی شاه، کره جواهرنشان و تخت طاووس (تخت خورشید) از مهم ترین ذخایر خزانه جواهرات ملی است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
8 + 12 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1