4 اکتبر 2021 - 11:00
معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی سازمان میراث فرهنگی کشور:

صادرات صنایع دستی کشور 59 درصد افزایش یافته است

21 ژانویه 2017 - 14:20 dsfr.ir/1n8yj

صادرات صنایع دستی کشور 59 درصد افزایش یافته است
کارناوال
صنایع دستی سمنان

صادرات #صنایع دستی کشور نسبت به سه سال گذشته حدود 59 درصد افزایش یافته است.

"معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی سازمان میراث فرهنگی"

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان، بهمن نامورمطلق در سمنان با اشاره به افزایش 36 درصدی میزان صادرات صنایع دستی در سال 93 نسبت به سال 92، افزود: سال گذشته حدود 13 درصد به رشد سال 93 و امسال نیز حدود 10 درصد به مجموع این میزان افزوده شد.

وی با بیان اینکه در چند سال اخیر شاهد رشد خوب صنایع دستی در کشور هستیم، گفت: تا رشد آرمانی هنوز فاصله داریم و در چند سال گذشته نه تنها از رشد منفی صنایع دستی جلوگیری شده بلکه به رشد مثبت دست یافته ایم و رشد این حوزه بی وقفه است.

وی رقم صادرات صنایع دستی کشور در سال گذشته را 180 میلیون دلار اعلام کرد و گفت: امسال این میزان حدود 10 درصد افزایش یافته است و امیدواریم تا پایان سال جاری به این میزان افزوده شود.

نامورمطلق، نوع ارتباط ایران با سایر کشورها، وضعیت اقتصادی جهان، ورود بخش خصوصی و ... را در تعیین میزان صادرات صنایع دستی مؤثر دانست و ابراز امیدواری کرد: بتوانیم بازارهای خوبی در کشورهای آمریکایی و اروپایی به دست بیاوریم.

وی با تأکید بر اینکه با فرهنگ سازی و بسیج مردم به خریداری و استفاده از صنایع دستی داخلی، می توان زمینه اشتغال جوانان در حوزه صنایع دستی فراهم کرد، گفت: ظرفیت اشتغال زایی در حوزه صنایع دستی در کشور می تواند به 5 میلیون نفر هم برسد.

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی سازمان میراث فرهنگی، افزود: در حال حاضر اطلاعات 400 هزار هنرمند کشور در سامانه این سازمان ثبت شده و حدود همین تعداد هم افرادی هستند که هنوز در سامانه ثبت نشده اما تاکنون شناسایی شده و فعال هستند.

نامورمطلق گفت: خوشبختانه اشتغال زایی در حوزه صنایع دستی رو به افزایش و فارغ التحصیلان رشته های صنایع دستی در حال جذب شدن در حرفه های مرتبط با تحصیلات خود هستند.

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برای بازدید از وضعیت صنایع دستی و هنرمندان استان و شرکت در جشنواره گل نرگس سمنان به استان سمنان سفرکرده بود.

1