17 نوامبر 2019 - 20:49

"کال جنی" طبس دره ای بکر برای مشتاقان رمز و راز

21 ژانویه 2017 - 13:50 dsfr.ir/d83be

"کال جنی" طبس دره ای بکر برای مشتاقان رمز و راز
پرشیا پورت
کال جنی در شهرستان طبس در دامنه غربی رشته کوه شتری قرار گرفته است.

کال جنی به دلیل شرایط زمین شناسی و تنوع پدیده های فرسایشی مسیر بکر برای مشتاقان رمز و راز است.

"کارشناس ثبت میراث طبیعی خراسان جنوبی"

زهرا رضایی ملکوتی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا اظهار کرد: کال جنی در فاصله حدود 27 کیلومتری شمال غربی شهر طبس در دامنه غربی رشته کوه شتری و در پایین دست رودخانه دائمی ازمیغان قرار گرفته است. این دره نواحی شمالی رودخانه دائمی ازمیغان را زهکشی کرده و آب مورد نیاز تعدادی از روستاهای این بخش را تأمین می کند.

کارشناس ثبت میراث طبیعی استان ادامه داد: این رودخانه با عبور از حاشیه روستای زیبای ازمیغان شرایط ویژه آب و هوایی را بوجود آورده که در آن منطقه برنج در کنار خرما و مرکبات کشت می شود. این ناحیه از نظر شرایط زمین شناسی و تنوع پدیده های فرسایشی بسیار جالب توجه و بکر است.

وی بیان کرد: نام کال جنی احتمالا به علت وجود صداهای رعب انگیزی که به دلیل پیچیدن باد در حفره های متعدد اطراف دره بوجود می آید و یا اشکال فرسایشی مختلف در رسوبات کنگلومرایی-ماسه سنگی دیواره رودخانه با پیچ و خم های متعدد است.

کارشناس ثبت میراث طبیعی استان با اشاره به اینکه طول مسیر کال جنی 9 کیلومتر است، اظهارکرد: فرسایش شدید بستر رودخانه سبب ایجاد پرتگاه هایی به عمق حدود 50 متر در دیواره ها و در رسوبات آبرفتی شده بطوریکه حتی نهشته های نئوژن که بصورت دگرشیب در زیر آنها قرار گرفته نیز رخنمون یافته اند.

کارشناس ثبت میراث طبیعی افزود: حفاظت و نگهداری از این اثر طبیعی ارزشمند و منحصر به فرد پس از ثبت آن، از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده و همکاری همه جانبه دستگاههای ذیربط و گردشگران را می طلبد.

ملکوتی یادآور شد: کال جنی طبس در کمیته تخصصی ثبت و حریم میراث طبیعی در تاریخ 24 آذر امسال در فهرست میراث طبیعی- ملی ثبت شد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
5 + 15 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1