29 ژانویه 2020 - 10:57

عوارض شهرداری را از گردن هتل ها بردارید تا ارزان شوند

20 ژانویه 2017 - 17:40 dsfr.ir/sh7u6

عوارض شهرداری را از گردن هتل ها بردارید تا ارزان شوند
wikihotels.ir
نمایی از اتاق یک هتل

اگر عوارض #شهرداری از گردن هتل ها برداشته شود، قیمت #اقامت در #هتل ها تا 35 درصد ارزان تر می شود.

"رییس جامعه هتلداران"

جمشید حمزه زاده به خبرگزاری ایسنا گفت: مهم ترین چالش هتلدارها با شهرداری ها است، آنها هر بار به بهانه های مختلفی چون نصب تابلوی شهری، فاضلاب، نوسازی، چه و چه از هتل ها عوارض می گیرند که هتلدار مجبور است آن را از محل درآمدهایش تامین کند، این عوارض تقریبا 35 درصد قیمت اقامت در هتل ها را گران تر کرده است.

وی افزود: این شرایط درحالی بر هتلدارها حاکم شده که خانه مسافرها و مدارسی که به عنوان اقامتگاه استفاده می شوند مشمول مالیات و عوارض نمی شوند و همین باعث شده قیمت آنها در مقابل هتل ها توجیه پذیر باشد و بیشتر در معرض انتخاب مسافران قرار گیرند.

رییس جامعه هتلداران ایران گفت: حال که چنین نابرابری در بخش اقامت حاکم شده، لازم است برای ایجاد خانه مسافرها و یا منازل استیجاری مورد مصرف گردشگران، نیازسنجی هایی صورت گیرد تا با انباشت محصول در یک نقطه مواجه نشویم و هتلدارها را به سمت ورشکستگی هدایت نکنیم.

او اضافه کرد: مساله خانه مسافرها و منازل استیجاری در زمان ریاست آقای سلطانی فر در سازمان میراث فرهنگی و گردشگری طی دو نامه به وزیر کشور و سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور انتقال داده شد، اما ترتیب اثری ندادند. مشکل ما همیشه این بوده که گاه منفعت صنفی را ارجح بر سایر اولویت ها می دانیم.

توضیحاتی درباره دو مصوبه که هتلدارها را قوی می کند

حمزه زاده در ادامه با اشاره به واگذاری پاره ای از تصدی گری ها به بخش خصوصی با استناد به قوانین برنامه ششم توسعه، اظهار کرد: این قانون دست سازمان میراث فرهنگی و گردشگری را برای واگذاری برخی امور تصدی گری به بخش خصوصی باز گذاشته است. حتی در یکی از تبصره ها برای اجرای این امور توسط بخش خصوصی حق الزحمه درنظر گرفته شده است. اجرای این مصوبه ها تشکل های گردشگری را به عنوان بازوی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و نه عامل متقابل، قوی خواهد کرد.

وی اضافه کرد: جامعه هتلداران در نامه ای خطاب به رییس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، این امور قابل واگذاری را مشخص کرده که از آن جمله می توان به نرخ گذاری هتل ها، درجه بندی، نیازسنجی آموزشی، ظرفیت سنجی برای احداث هتل، نیازسنجی برای ایجاد منازل استیجاری در شهرها و تدوین استانداردها اشاره کرد. قرار شده است سازمان این پیشنهادها را بررسی و همچنین امور قابل واگذاری را احصاء کند.

رییس جامعه هتلداران ایران همچنین درباره مصوبه اخیر مجلس درباره اختصاص یارانه به تاسیسات گردشگری در برنامه ششم توسعه توضیح داد: جزییات این مصوبه زمانی مشخص می شود که آیین نامه اجرایی آن نوشته شود، در هر حال مجلس با این مصوبه دولت را ملزم می کند تا با تخصیص یارانه که لزوما به صورت تسهیلات مالی نیست، از بخش خصوصی و تاسیسات گردشگری حمایت کند. این یارانه ممکن است در قالب معافیت های مالیاتی باشد که برای صنعت هتلداری کشور بسیار اثرگذار خواهد بود.

وی همچنین درباره بند دیگری از برنامه ششم توسعه درباره پرداخت تسهیلات حمایتی به تشکل های خصوصی گردشگری، گفت: در گذشته دولت به برخی تشکل ها کمک بلاعوض می کرد، اما این موضوع به صورت مصوبه منسجم و یا فراگیر اجرا نمی شد، در هر حال معتقدیم توجه برنامه ششم توسعه به حمایت مالی از تشکل های خصوصی، می تواند آن ها را قدرتمند کند.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
8 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1