15 اکتبر 2019 - 10:01

«منظر باستان شناسی ساسانی» و «ارسباران» در مسیر یونسکو

19 ژانویه 2017 - 22:00 dsfr.ir/r14fo

«منظر باستان شناسی ساسانی» و «ارسباران» در مسیر یونسکو
ویکی پدیا
ارسباران

معاونت میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مستندات، فیلم ها گزارش های مربوط به دو پرونده منظر باستان شناسی ساسانی و ارسباران که برای ثبت جهانی سال 2018 به یونسکو ارسال می شود را در جلسه ای به رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ارائه کرد.

به گزارش مرکز روابط عمومی واطلاع رسانی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، در این جلسه که زهرا احمدی پور، رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، محمدحسین طالبیان، معاون میراث فرهنگی، مرتضی رحمانی موحد، معاون گردشگری، میرهادی قره سید رومیانی، معاون حقوقی و امور استان ها، بهمن نامور مطلق، معاون صنایع دستی و جمعی از کارشناسان حضور داشتند مستندات، فیلم ها گزارش های مربوط به دو پرونده «منظر باستان شناسی ساسانی» و «پرونده ارسباران» که برای ثبت جهانی سال 2018 به یونسکو ارسال می شود به محضر ریاست سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ارائه شد.

سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری امسال 2 پرونده برای ثبت جهانی در حوزه میراث طبیعی و میراث فرهنگی جهت ارسال به یونسکو آماده کرده است. با توجه به اینکه شهر تاریخی یزد برای ثبت جهانی برای سال 2017 به یونسکو ارسال شد، معاونت میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اوایل هفته آینده این پرونده ها را به یونسکو برای ثبت جهانی سال 2018 ارسال می کنند.

پرونده منظر باستان شناسی ساسانی فارس که با همکاری باستان شناسان، فیلمبرداران، مستندسازان و محققان 3 سال بر روی آن کار شده و معاونت میراث مدیریت پرونده آن را بر عهده داشت یکی از این پرونده هاست. پرونده ساسانی از فیروزآباد شروع می شود تا بیشابور و سروستان ادامه دارد، این منطقه شامل مجموعه ای وسیع از جمله کاخ، شهر، غار و ... است. این پرونده سندی برای مدیریت، نظارت و بررسی بهتر این منطقه است.

پرونده ارسباران از استان آذربایجان شرقی نیز ویژگی های منحصر به فردی نظیر ساخته شدن اولین گنبد جهان در آن، دقیق ترین شهر دایره ای جهان، سیستم شهرسازی منحصر به فرد، تکنولوژی مواد و مصالح و ساخت برای اولین بار را دارا است.

جمع آوری اطلاعات و مستندسازی در این منطقه با همکاری نزدیک سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با سازمان محیط زیست و منابع طبیعی انجام شد.

این دو پرونده اوایل هفته آینده برای ثبت جهانی سال 2018، به سازمان جهانی یونسکو ارسال می شوند.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
8 + 6 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1