22 ژوئن 2024 - 23:17

تخلفی از تاکسی موبایل ها گزارش نشده است

17 ژانویه 2017 - 17:10 dsfr.ir/t52ve

تخلفی از تاکسی موبایل ها گزارش نشده است
باشگاه خبرنگاران
با اپلیکیشن اسنپ شما می توانید تمامی خودروهای اسنپ اطراف تان را به صورت زنده در نقشه ببینید.

در حال حاضر هیچ پرونده ای از اپلیکیشن های #تاکسی در #پلیس آگاهی پایتخت و یا سراسر کشور وجود ندارد.

با پا گرفتن تاکسی موبایلی ها در شهر و ارائه خدمات خوب آنها، عده ای با شایعه پراکنی سعی در ناامن جلوه دادن این مد حمل و نقلی جدید هستند و در این راه به ظاهر چیزی هم جلودارشان نیست. این عده کار را به جائی رساندند که پلیس ناگزیر از ورود به این بخش شده و طی اظهارنظری شایعات را دروغ اعلام کرده و گفته در حوزه تاکسی های موبایلی اتفاق و جرمی رخ نداده و گزارشی در این ارتباط به پلیس فتا نرسیده است.

پلیس فتا به منظور ایجاد هماهنگی بیشتر میان خود و تاکسی موبایل ها اقدام به دعوت از صاحبان شرکت هایی که مشاغلی از این دست راه اندازی کرده اند کرده و قرار است برای کاهش شایعات آزار و اذیت و دیگر مواردی که به آن در شایعات اشاره شده اقدام شود.

متاسفانه همیشه و در همه جای جهان دیده شده که شروع هر کار خوبی با مقاومت هایی رو به رو می شود که می تواند سرعت کار را با کندی همراه می سازد اما، جنجال در خصوص تاکسی موبایل ها تا جایی ادامه پید کرد که رئیس پلیس آگاهی کشور و رئیس پلیس آگاهی تهران بزرگ در برابر این شایعات موضع گیری کرده و با رد این شایعات گفته اند: در حال حاضر هیچ پرونده ای از اپلیکیشن های تاکسی در پلیس آگاهی پایتخت و یا سراسر کشور وجود ندارد و موردی از وقوع جرم توسط این تاکسی ها شامل اذیت و آزار، سرقت و جرائمی از این دست به اطلاع پلیس نرسیده است.

بر همین اساس، تنها مشکلی که بنا به گفته رئیس پلیس فتا در این میان وجود دارد دریافت مجوز فعالیت مراکز تاکسی موبایلی است که به ظاهر توجه کمتری به ان شده است زیرا سردار هادیانفر رئیس پلیس فتا هم اشاره ای داشته به این نکته که دریافت مجوز فعالیت تاکسی موبایل ها با توجه به استقبلا مردم باید دارای حساسیت باشد، با توجه به استقبال مردم از تکنولوژی های نوین، پلیس از دو شرکت کرایه خودرو اینترنتی که بیشترین فعالیت را در این زمینه داشتند، دعوت کرده و به مدیران و گردانندگان این شرکت ها تذکرات و هشدارهای لازم را داده شده است که طی آن روسای این مراکز متعهد شدند که هرچه سریع تر برای اخذ مجوزهای لازم از وزرات کشور و سایر مراجع ذی ربط اقدام کنند.

صد البته حرکت به سوی ارائه خدمات مدرن در حوزه فضای مجازی اجتناب ناپذیر است و مردم نیز به دلایلی از آن استقبال می کنند و لذا رشد تکنولوژی و رشد روز افزون استقبال مردم از روش های نوین، ارائه خدمات در بستر اپلیکیشن های موبایلی و در فضای سایبری، چیزی نیست که بتوان آن را نادیده گرفت و امری است که باید سازوکارهای لازم برای فعالیت قانونمند و تحت نظارت مراجع ذی ربط را برای این افراد و یا شرکت ها فراهم کرد تا نیاز به رفت وآمدهایی که رهآوردی جز بروز ترافیک و افزایش آلاینده ها ندارد را کاهش داد.

با توجه به ناکارآمد بودن روش های سنتی برای ساماندهی مسافربرهای شخصی و گاهی عدم حضوز به موقع تاکسی ها در زمان نیاز به آنها، تکنولوژی های جدید می تواند برای تسهیل در آمد و شد مردم راهگشا باشد و این طریق توان دستگاه ها نظارتی نیز بر خودروهای شخصی که اقدام به مسافرکشی می کنند افزایش پیدا می کند.
 
به طور قطع کسب و کارهای سنتی نمی توانند در مقابل کسب وکارهای نوین مقاومت کنند و لذا ایستادگی در برابر آن ها تنها صرف هزینه و زمانی است که شاید ما را در امور حمل و نقل به سوی ایجاد راهی جدید رهنمون باشد و آسایشی از سوی ما به مردمی برسد که به دلیل ترافیک شدید در کلانشهرها و به تبع آن افزایش میزان آلاینده ها به ستوه آمده و از کارهای جدید به خصوص در حمل و نقل شهری استقبال می کنند.

متاسفانه مسئله خلأهای قانونی در فضای مجازی تنها به حوزه کسب و کار محدود نمی شود و این موارد باید به سرعت اصلاح شده و به منظور دریافت مصوبه به هیات دولت برده شوند که این کار تنها در سطح کلان و امکان پذیر است زیرا عدم حمایت قانونی از این قبیل کارها می تواند به بروز تخلف در بخش دامن بزند.

تجمیع توان تاکسی ها و آژانس های سنتی با روش های مدرن و بهره مندی از ظرفیت تاکسی های سنتی توسط این شرکت های جدید می تواند علاوه بر ارتقاء توان این شرکت ها، رقابت کاذب به وجود آمده را نیز التیام بخشد و امید آن می رود تا مسئولان شهری و سایر مسئولان امر، هرچه سریعتر ساز و کار این مشارکت را فراهم کنند.

گرفتن تاکسی با اپلیکیشن موبایل در این روزها چیز تازه ای نیست و بسیاری از ما از طریق اخبار تکنولوژی با آن آشنا هستیم و مدتی هم هست که از Snapp (تاکسی یاب) هم شنیده ایم، که به تازگی یک استارت آپ تازه نفس ایرانی هم به این عرصه اضافه شده است.

TAP30 بر وزن Taxi پس از یک دوره حضور در Working Space فینوا و جذب سرمایه گذاری حالا در ساختمانی در بالای سعادت آباد مستقر شده است. با معرفی اپلیکیشن های iOS و اندروید؛ سرویس دهی آن در تهران شروع شده و البته نخستین سفر با آن برای تعدادی از مسافران رایگان است.

با نصب اپلیکیشن تفاوت های دیگری نیز دیده می شوند یکی از آن ها استفاده از نقشه گوگل که حالا ترافیک به لحظه را نشان می دهد و دیگری انتخاب قیمت بر اساس محدوده است که دومی با مدل بومی تاکسی گرفتن و معامله با راننده تاکسی در تهران همخوان شده به راحتی بیشتر کار با اپلیکیشن کمک کرده است.

اما باید گفت، از جهت مدل سفر TAP30 در دسته تاکسی سرویس یا تاکسی دربستی قرار می گیرد به همین دلیل استارت آپ هایی مثل TAP30 و Snapp خطری برای راننده تاکسی ها محسوب نمی شوند، بازار دربستی در تهران چیزی در حدود 800 هزار سفر در روز است و حتی در دنیا استارت آپ های بالغ در بهترین شرایط خود حداکثر 15 تا 20 درصد یک بازار را در اختیار گرفته اند.

« دنیای سفر » این نوشته را از « تین نیوز » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1