28 فوریه 2020 - 09:36
پدر علم قنات ایران اعلام کرد:

کاهش 50 درصدی قنات های ایران

17 ژانویه 2017 - 16:10 dsfr.ir/vo3zj

کاهش 50 درصدی قنات های ایران
مهر
قنات و آب انبار تاریخی ابراهیم آباد

شمار #قنات های #ایران از 60 هزار رشته در سال 1320 اینک به دلیل بی توجهی مردم در استفاده بی رویه از منابع آبی به 36300 رشته کاهش یافته است.

"پدر علم قنات ایران"

به گزارش خبرگزاری ایرنا، پروفسور عبدالکریم بهنیا روز دوشنبه در جمع خبرنگاران در زاهدان گفت: بیش ترین قنات های ایران در سه استان خراسان شمالی، رضوی و جنوبی قرار دارد.

وی افزود: قنات در سه هزار و 300 سال پیش برای نخستین بار توسط ایرانیان ساخته شد و بعد از آن 34 کشور دنیا از علم ساخت قنات بهره گرفتند.

وی تصریح کرد: جای تامل دارد که در برخی کشورها نظیر چین با 200 رشته قنات کارهای مطلوبی را برای نگه داری از قنوات نظیر بکارگیری یک نیروی کارآمد برای هر رشته قنات در نظر گرفته اند اما در کشور ایران با این قدمت، اقدام زیادی در این رابطه انجام نشده است.

وی گفت: از حدود 25 سال پیش تلاش کردیم رشته دانشگاهی در زمینه علم قنات را در ایران راه اندازی کنیم که هم اینک در شهر تفت استان یزد یک آموزشکده در این زمینه ایجاد شده است.

پدر علم قنات ایران با بیان این که بر اساس آمار 17 درصد آب کشاورزی ایران از قنات ها تامین می شود گفت: حدود 96 درصد آب قنوات کشور صرف مصارف کشاورزی می شود.

وی با بیان این که قنات یک ثروت ملی است گفت: این میراث ارزشمند گذشتگان در صورت خشک شدن نیز کاربردهایی دارد که می توان از آن استفاه کرد.

وی با بیان این که طول تونل ها، میل ها و چاه هایی که برای قنات توسط مقنی ها حفر شده بیش تر از فاصله بین کره زمین و ماه است گفت: قنات به عنوان یک راهروی زیرزمینی که آب را از آبخوان به سفره آب زیرزمینی منتقل می کند باید مورد توجه مسئولان قرار گیرد به گونه ای که علاوه بر نگاه سنتی، علم روز نیز برای حفظ این دستاورد ارزشمند بکار گرفته شود.

وی تاکید کرد: در مقابل نگاه مخالفان قنات باید گفت این میراث ارزشمند درست است که برای استان ها و شهرهای بزرگ جوابگو نیست اما برای محدوده های کوچک در استان ها و نقاط مختلف جمعیتی کاربرد دارد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
10 + 5 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1