15 ژانویه 2021 - 21:38
دیدار رییس سازمان میراث با جامعه هتلداران

اعتراض به خانه های غیرمجاز اجاره ای

17 ژانویه 2017 - 14:30 dsfr.ir/ob4jz

اعتراض به خانه های غیرمجاز اجاره ای
مرتضی لطف اللهی
دیدار «زهرا احمدی پور» با اعضای هیات مدیره جامعه هتلداران

مشکلات صنعت #هتلداری در نشست رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و #گردشگری با اعضای هیات مدیره جامعه هتلداران کشور بررسی شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، «زهرا احمدی پور» در این دیدار با یادآوری این که سیاست گذاری و تدوین برنامه در حوزه گردشگری در معاونت گردشگری سازمان اتفاق می افتد، گفت: ما در هر دو بخش سیاست گذاری و تدوین برنامه، نیازمند کمک بخش خصوصی هستیم، چراکه دایره مخاطبان صنعت گردشگری متنوع است و این تنوع ما را ملزم به شناخت ذائقه افراد می کند، اگر معاونت گردشگری به تنهایی بخواهد در این حوزه عمل کند، بین سیاست های تعیین شده و واقعیت های موجود فاصله جدی به وجود می آید، اما با حضور بخش خصوصی که مخاطب و ذائقه آن را می شناسد، ارتباط خوبی بین سیاست گذاری و تبدیل آن بر برنامه های قابل اجرا، ایجاد می شود.

وی افزود: اگر همکاری و هم افزایی بخش خصوصی نباشد، سیاست گذاری ها در قالب سیاست می ماند و به مرحله اجرا نمی رسد، ما می توانیم در هر سه بخش سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با بخش خصوصی، همگامی و مشارکت داشته باشیم.

رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اضافه کرد: جامعه هتلداران کشور و سایر تشکل هایی که در حوزه گردشگری فعالیت می کنند، بخش جدایی ناپذیر صنعت گردشگری هستند، نگاه شما می تواند به سیاست گذاری در این بخش کمک کند تا ما به برنامه های عملیاتی و اجرایی دست پیدا کنیم.

مشکلاتی که هتلداران دارند

در ادامه این جلسه، اعضای هیات مدیره جامعه هتلداران به ارائه مسائل و مشکلات خود پرداختند، جمشید حمزه زاده رییس هیات مدیره جامعه هتلداران با اشاره به ثمرات مثبت حضور دکتر احمدی پور در سازمان میراث فرهنگی، گفت: احکام خوبی در برنامه ششم توسعه تصویب شد که مرهون تلاش مسؤولان سازمان میراث فرهنگی و تشکل های فعال این بخش بود.

وی با اشاره به اینکه حدود دو هزار هتل و هتل آپارتمان در کشور فعال است، اظهار کرد: جامعه هتلداران، نماینده هتلداران سراسر کشور است و خدمات خوبی در راستای حفاظت از منافع هتلداران و روند توسعه صنعت گردشگری کشور ارائه داده است.

حمزه زاده ادامه داد: نرخ بالای عوارضی که از هتل ها دریافت می شود و فعالیت مراکز اقامتی غیر معتبر ازجمله مشکلات عمده هتلداران برای جذب گردشگران داخلی است.

رییس هیات مدیره جامعه هتلداران با بیان این که در حوزه گردشگری خارجی استان های اصفهان، فارس، تهران و یزد با افزایش تقاضا مواجه بوده اند، افزود: ارتقای کیفیت هتل ها و بالا بردن ضریب اشتغال هتل ها از جمله اقداماتی است که جامعه هتلداران در این راستا گام برمی دارد. استانداردسازی، ارتقای سطح خدمات و افزایش سطح علمی نیروی انسانی شاغل در هتل ها باید به طور جدی در دستور کار قرار گیرد.

وی همچنین یادآور شد: آیین نامه ایجاد، اصلاح، تکمیل، درجه بندی و نرخ گذاری تأسیسات گردشگری، چراغ راه جامعه هتلداران است، اما بازنگری و اعمال برخی ملاحظات در این آئین نامه، کمک بزرگی به حل مشکلات صنعت گردشگری می کند.

سیادتان - رییس جامعه هتلداران استان فارس - در این نشست گفت: با آغاز به کار دولت تدبیر و امید، صنعت گردشگری جان تازه ای گرفت، ما به رشد و رونق این صنعت در سالهای آینده بسیار امیدواریم.

وی ادامه داد: براساس سند چشم انداز 20 ساله کشور ما باید در سال 1404 میزبان 20 میلیون گردشگر باشیم، این در حالی است که زیرساخت های کشور ما هنوز آماده نیست و باید در این حوزه اقدامات جدی انجام شود، مهم ترین مشکل در شهرهای گردشگرپذیر، نبود هتل های 4 و 5 ستاره است، اگر هتل های استاندارد بیشتری در کشور وجود داشت ما امسال می توانستیم میزبان گردشگران خارجی بیشتری باشیم.

گلایه از خانه مسافرها

قانعی - رییس جامعه هتلداران استان خراسان رضوی گفت: خراسان رضوی 53 درصد ظرفیت اقامتی کشور را به خود اختصاص داده است، به طوری که 210 هتل فعال در این استان میزبان گردشگران است و همین تعداد هتل هم در حال ساخت است، اما وجود اماکن اقامتی غیرمجاز در این استان یکی از مشکلات جدی ما در این حوزه است.

سلطان مرادی رییس هیات مدیره استان مازندران نیز اظهار کرد: براساس مصوبه اجلاس رامسر بحث خانه مسافرها باید توسط جامعه هتلداران اجرا و پیگیری می شد، خانه مسافرها باید با هتل ها هماهنگ باشند تا واحدهای اقامتی معتبر و مجاز از فعالیت خانه مسافرها متضرر نشوند.

حرمتی رییس جامعه هتلداران استان خوزستان هم با بیان این که پرداخت عوارض بالا، برخی هتل های این استان را با مشکلاتی مواجه کرده است، افزود: ما ملزم به پرداخت عوارض هستیم، اما تقاضا داریم که سازمان های مربوطه در این بخش نسبت به هتل های استان عادلانه تر رفتار کنند.

تمایل ایرانی های مقیم خارج برای سرمایه گذاری در ایران

رییسی رییس جامعه هتلداران استان چهارمحال و بختیاری نیز در ادامه به سرمایه گذاری ایرانیان خارج از کشور در بخش گردشگری اشاره کرد و گفت: بسیاری از ایرانیان مقیم خارج از کشور علاقه مند به سرمایه گذاری در این بخش هستند، باید موانع و مشکلات حضور این افراد در کشور مورد بررسی قرار گیرد.

بذری - بازرس جامعه هتلداران و رییس جامعه هتلداران استان اردبیل - نیز اظهار کرد: صنعت گردشگری تاکنون همانند سایر صنایع از یارانه بخش صنعت استفاده نکرده است، اما با تصویب احکام جدید امیدواریم هر چه زودتر فعالان بخش گردشگری هم بتوانند از تسهیلات ارزان قیمت برای توسعه و استانداردسازی تأسیسات گردشگری استفاده کنند.

بیدگلی مشاور اجرایی جامعه هتلداران کشور هم در این نشست، گفت: یکی از مشکلات جدی در صنعت گردشگری نبود برنامه جامع است، مسؤولان سازمان و تمامی تشکل های بخش خصوصی گردشگری در این بخش تلاش می کنند، اما به دلیل تعدد سلیقه ها و برنامه ها باید یک برنامه جامع برای تعیین تکلیف در این بخش وجود داشته باشد.

امور قابل واگذاری سازمان میراث به بخش خصوصی درحال احصا است

مرتضی رحمانی موحد معاون گردشگری نیز در این نشست با ابراز امیدواری نسبت به تصویب قوانین مربوط به صنعت گردشگری، گفت: سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری علاقه مند به واگذاری برخی امور به بخش خصوصی است، اما تکالیف و وظایفی بر عهده این سازمان است و ما باید پاسخگوی این وظایف باشیم.

وی با بیان این که فهرستی از امور قابل واگذاری به بخش خصوی به دستور ریاست سازمان میراث فرهنگی در حال احصا شدن است، افزود: معاونت حقوقی سازمان باید در خصوص این امور نظر خود را بیان کند تا این امور با مسؤولیت ها و وظایف سازمان تداخل نداشته باشد.

معاون گردشگری اضافه کرد: استانداردسازی هتل ها نیازمند تأمین منابع مالی است که می توان در این خصوص از اعتبارات صندوق توسعه ملی استفاده کرد، استانداردسازی هتل ها به ایجاد اشتغال و ارائه خدمات بهتر به گردشگران بسیار مؤثر خواهد بود.

وی همچنین با اشاره به این که خانه های استیجاری مورد قبول سازمان میراث فرهنگی نیستند، اضافه کرد: تنوع اقامتی موضوعی است که در تمام دنیا شاهد آن هستیم، بسیاری از مسافران علاقه مند به اقامت در خانه مسافرها و اقامتگاه های بوم گردی هستند، ما باید با مدیریت این موضوع، گزینه های متنوعی را در اختیار گردشگران قرار دهیم.

رحمانی موحد گفت: هتل ها می توانند بسته هایی با قیمت های رقابتی با سایر مراکز اقامتی در کشور ارائه کنند تا ظرفیت اشغال خود را افزایش دهند.

هتل هایی با کلاس های مختلف در اختیار مردم قرار دهید

در پایان این جلسه معاون رییس جمهور با تاکید بر این که نگاه سازمان میراث فرهنگی و گردشگری تفویض اختیارات قابل واگذاری به بخش خصوصی است، یادآور شد: 2017 به عنوان سال گردشگری پایدار نام گرفته است، تشکل های صنعت گردشگری می توانند پیشنهادهای خود را درخصوص اقداماتی که در این حوزه می توانند انجام دهند تا کشورمان در حوزه گردشگری به این سمت حرکت کند، ارائه دهند.

وی ادامه داد: پیشنهاد می کنم تمام هتل های کشور در قالب چند برند خاص فعالیت کنند، چراکه فعالیت هتل ها به این شکل امتیازات و منافع بیشتری را برای هتلداران به دنبال خواهد داشت، باید قبول کنیم که ذائقه مردم در انتخاب محل اقامت متنوع شده است و ما باید با توجه به این مساله، اماکنی با کلاس های مختلف را در اختیار افراد قرار دهیم تا حق انتخاب داشته باشند.

1