15 اکتبر 2019 - 22:21

کشف گور هخامنشی در شمال عراق

17 ژانویه 2017 - 08:30 dsfr.ir/dr7bu

کشف گور هخامنشی در شمال عراق
sci-news.com
کاوش باستان شناسی در عراق

باستان شناسان آمریکایی موفق به کشف یک گور #باستانی متعلق به دوره #هخامنشی در شمال #عراق شدند.

به گزارش خبرگزاری ایسنا به نقل از «اینترنشنال بیزنس تایمز»، باستان شناسانی که مشغول کاوش در شمال عراق بودند، موفق به کشف یک گور 2400 ساله شامل بقایای حداقل 6 انسان شدند. در حالی که هویت این اسکلت ها هنوز مشخص نیست، اما این گور باستانی می تواند اطلاعات ارزشمندی درباره تاریخچه منطقه در زمان امپراطوری هخامنشی را فاش کند.

«مایکل دانتی»، پروفسور دانشگاه بوستون آمریکا در راس تیم باستان شناسی این کاوش قرار داشت. در منطقه شمال عراق که توسعه اقتصادی گسترده ای را تجربه می کند، پروژه های راه سازی منجر به کشف چندین محوطه های باستان شناسی شده است که باید پیش از ادامه پروژه های عمرانی مورد کاوش قرار بگیرند.

این گور باستانی نیز در حالی که کارگردان مشغول پروژه تعریض یک خیابان بودند کشف شد و پیش از انتقال اسکلت ها و آثار تاریخی به موزه باید مستندسازی کاملی از آن ها انجام گیرد.

پروفسور «مایکل دانتی» در گفتگو با «اینترنشنال بیزنس تایمز» گفت: پروژه جاده سازی موجب کشف این گور باستانی شده است و بیم آسیب زدن به این آثار تاریخی و یا غارت آنها وجود داشت. این یک عملیات کاوش برای نجات این گور باستانی بود و ما باید به سرعت و با دقت تحقیقات خود را تکمیل می کردیم، چون در انتهای فصل کاوش خود قرار داشتیم و پروژه عمرانی نیز باید به کار خود ادامه می داد.

هنوز مشخص نیست دقیقا بقایای انسانی چند نفر در این گور وجود دارد، چرا که این بقایا در بخش هایی با هم درآمیخته اند. با این وجود باستان شناسان اعلام کرده اند این گور در دو بازه زمانی مورد استفاده قرار می گرفته است: حدود 2400 سال پیش و در دوران امپراطوری هخامنشی و در اوایل دوره اسلامی چیزی حدود قرن 8 تا 17 میلادی.

سرپرست تیم باستان شناسی دانگشاه بوستون در ادامه افزود: افرادی که در این گور به خاک سپرده شده اند مشخصا بخشی از امپراطوری هخامنشی بوده اند و باستان شناسان اعلام کردند با توجه به اشیاء تاریخی که در کنار آن ها یافت شده مشخص است که فقیر نبوده اند، اما شواهدی از ثروتمند بودن آن ها یافت نشده است. فرضیه ما این است که این افراد متعلق به روستایی بوده اند که در نزدیک محوطه قرار داشته است.

در این گور چندین اثر تاریخی نیز کشف شده است که مطابق با امپراطوری پارسی است و شامل یک النگو تزئین شده با دو سر مار و چندین کوزه است. بقایای حیوانی نیز کشف شده اند که احتمالا به عنوان غذا برای استفاده درگذشتگان در دوران حیات پس از مرگ با آن ها دفن می شده است.

همچنین بر اساس تحقیقات، این گور بین 400 تا 1300 سال پیش و در اوایل دوران اسلامی مجددا مورد استفاده قرار گرفته و حداقل پنج نفر دیگر در آن به ردیف دفن شده اند.

تحقیقات بیشتر بر روی این گور با کسب اطلاعات دقیق تر ادامه دارد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
2 + 2 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1