7 دسامبر 2019 - 05:15
دکتر احمدی پور در نشست با رئیس و اعضای هیأت مدیره جامعه تورگردانان:

دولت به دنبال تولید ثروت از صنعت گردشگری است

16 ژانویه 2017 - 22:00 dsfr.ir/qf4zr

دولت به دنبال تولید ثروت از صنعت گردشگری است
مرتضی لطف اللهی
نشست زهرا احمدی پور با رئیس و اعضای هیأت مدیره جامعه تورگردانان

برای افزایش جذب #گردشگر و رسیدن به #گردشگری پایدار نیازمند روان سازی در این حوزه هستیم.

"رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری"

به گزارش روابط عمومی و مرکز اطلاع رسانی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، دکتر زهرا احمدی پور در نشست با رئیس و اعضای هیأت مدیره جامعه تورگردانان که عصر امروز در محل این سازمان برگزار شد گفت: یک اصل مشترک در حوزه گردشگری که همه بر روی آن اتفاق نظر داریم این است که تمام تلاش ها، سرمایه گذاری ها و تأمین زیرساخت ها در حوزه گردشگری برای این است که گردشگر وارد شود و در همین ارتباط برای افزایش ورود گردشگر نیازمند روان سازی در حوزه گردشگری هستیم.

وی افزود: همان گونه که بر اساس مصوبه دولت برای تقویت و توسعه گردشگری داخلی موظف به برنامه ریزی و اجرای دستورالعمل هایی هستیم و در این خصوص مصوبه دولت را داریم و دستگاه هایی در این حوزه مشارکت دارند، برای افزایش جذب گردشگران خارجی نیز باید شبیه به این مصوبه را داشته باشیم تا به عنوان پشتوانه بتواند به ما کمک کند.

روان سازی و حرکت به سمت گردشگری پایدار

وی با بیان اینکه اگر قرار است روان سازی در حوزه گردشگری انجام دهیم باید به سمت گردشگری پایدار حرکت کنیم تا شاهد افزایش ورود گردشگر به کشور باشیم اضافه کرد: در این میان تأمین زیرساخت ها یک گام مهم برای توسعه گردشگری و حرکت به سمت گردشگری پایدار است.

احمدی پور اظهار داشت: در حال حاضر با فعالان حوزه ساخت و احداث هتل در حال رایزنی و توافق برای احداث هتل هستیم و حتی در جلسات ستاد اقتصاد مقاومتی در خصوص تکمیل و بهره برداری از پروژه های ساخت هتل که دارای 60 درصد پیشرفت هستند برنامه ریزی کرده ایم و در حال اتخاذ تصمیماتی هستیم.

معاون رئیس جمهوری ادامه داد: تفرق داده ها در حوزه گردشگری و نبود شفافیت امکان برنامه ریزی مناسب را به متولیان این حوزه نمی دهد در حالی که شفافیت داده ها در برنامه ریزی از اهمیت بالایی برخوردار است.

احمدی پور سپس با اشاره به درخواست رئیس جامعه تورگردانان ایران در خصوص برنامه ریزی در برپایی نمایشگاه ها و همایش ها توسط دستگاه های دولتی به منظور در اختیار قرار گرفتن ظرفیت های مناسب هتلی به جامعه تورگردانان گفت: ما ابتدا باید نسبتی از ظرفیت های هتل ها و تعداد نمایشگاه را به دست بیاوریم و با کنار هم قرار دادن این نسبت از دولت درخواست کنیم تا در خصوص زمان و مکان برگزاری نمایشگاه های مختلف از سوی دستگاه های دولت برنامه ریزی کند.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ادامه داد: شناختی که من از دولت دارم این است که دولت کاملا عمل گرا است و شعاری رفتار نمی کند بنابراین طرح هایی که به دولت ارائه می دهیم باید حالت عمل گرایانه داشته باشد. اکنون صحبت از سال 2017 به عنوان سال گردشگری پایدار است حال باید بدانیم که اگر قرار است سال 2017 سال گردشگری پایدار باشد هدف گذاری ما چیست و برنامه ریزی های ما در این حوزه کدام است.

هواپیماهای جدید در راه است

معاون رئیس جمهوری به ورود هواپیمای ایرباس در پنج شنبه هفته گذشته اشاره کرد و افزود: در این خصوص سفرای برخی از کشورهایی که حتی در خصوص برجام با ما همکاری نداشتند درخواست ویزا و حضور در این مراسم را داشتند که نشان دهنده اهمیت بالای این موضوع است. ورود این هواپیما نشان می دهد فضای ایران امن است و ورود این ایرباس یکی از دستاوردهای برجام است.

معاون رئیس جمهوری در ادامه با بیان اینکه هواپیماهای دیگری نیز به زودی وارد می شود اضافه کرد: اتفاقات بسیار خوبی در حوزه گردشگری در راه است.

نگاه مثبت دکتر روحانی به گردشگری

این عضو کابینه دولت تدبیر و امید در بخش دیگری از صحبت های خود به نگاه دولت به حوزه گردشگری اشاره کرد و افزود: نگاه رئیس جمهوری به حوزه گردشگری مثبت است و دکتر روحانی منتظر ایده ها و داده های جدید است و در سخنرانی ها و نشست های خبری خود به موضوع گردشگری حتما توجه و اشاره دارد.

دکتر احمدی پور به برجام به عنوان یک فرصت جدید برای توسعه و رشد کشور اشاره و عنوان کرد: بعد از برجام و فراهم شدن فضای گفت وگو دولت می خواهد از گردشگری برای تولید ثروت استفاده کند.

وی در ادامه با اشاره به عوامل مهم در توسعه گردشگری و افزایش جذب گردشگر خارجی یادآور شد: یکی از مسائلی که باید به آن توجه کنیم، هم نوع سازی هتل ها در ایران است به این صورت که باید یک برند مناسب برای گردشگران معرفی کنیم که گردشگر بداند با این برند با آرامش خاطر در سراسر ایران می تواند اقامت کند و از خدمات گردشگری بهره ببرد. زنجیره به هم پیوسته خدمات گردشگری همان خوشه گردشگری است و من انتظاری که از برخی تشکل ها مانند جامعه تورگردانان داریم خرده کاری نیست بلکه توقع و انتظار کارهای بزرگ تری را از این جامعه دارم.

وی با بیان اینکه جامعه تورگردانان سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری را در کنار خود ببیند اضافه کرد: سازمان به هر میزان که نیاز است با جامعه تورگردانان همکاری می کند.

وی در پایان صحبت های خود بار دیگر به موضوع برجام و فرصت پیش آمده برای توسعه اشاره و خاطرنشان کرد: فرصت بسیار مناسبی در یک سال اخیر برای کشور فراهم شده و کشور شتابان در حال حرکت است و همه باید کمک کنیم تا این مسیر شتابان حرکت تداوم یابد.

برجام بهترین معرفی کننده ظرفیت های گردشگری ایران

در این نشست هم چنین مرتضی رحمانی موحد معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در سخانی با اشاره به ضرورت معرفی ظرفیت های گردشگری ایران در کشورهای مختلف گفت: برجام بهترین کمک را به معرفی ایران کرد و با این رویداد بسیاری از کشورهای دنیا با ایران و ظرفیت های کشور عزیزمان بیش ازپیش آشنا شدند.

وی با اشاره به نقش و جایگاه جامعه تور گردانان گفت: مسئولیت دوراندیش ترین حرکت و فعالیتی را که در حوزه گردشگری داریم، یعنی جذب گردشگر و ارائه خدمات مناسب به آن ها، بر دوش جامعه تور گردانان است. اگر جامعه تورگردانان نتواند موفق عمل کند سایر بخش های گردشگری نیز دچار مشکل خواهد شد چراکه فعالیت سایر حوزه های گردشگری تحت تأثیر فعالیت جامعه تور گردانان است. فعالیت هرچه مناسب تر تورگردانان می تواند به توسعه و تقویت گردشگری و افزایش جذب گردشگر منجر شود.

رشد تورهای ورودی

در این نشست هم چنین ابراهیم پورفرج رئیس هیأت مدیره جامعه تورگردانان نیز با اشاره به نگاه کشورهای اروپایی برای سفر به ایران از رشد تورهای ورودی به ایران خبر داد.

وی در این نشست ضمن تشریح فعالیت ها و عملکرد جامعه تورگردانان گفت: جامعه تورگردانان دارای 150 عضو است و سالانه در 10 نمایشگاه خارجی شرکت می کنیم. در سه سال و نیم گذشته و بعد از شروع فعالیت دولت یازدهم اشتیاق ها برای سفر به ایران افزایش یافته و شاهد افزایش تورهای ورودی به کشور هستیم به گونه ای که حتی برخی از آژانس های ما با رشد صددرصدی تورهای ورودی مواجه بوده اند.

وی در ادامه به موضوع برگزاری نمایشگاه های مختلف و یا همایش های دستگاه های دولتی در تهران اشاره کرد و افزود: به دلیل برگزاری این نمایشگاه ها و همایش ها در تهران، تورگردانان ما گاه برای اسکان تورهای ورودی خود با مشکل مواجه می شوند که درخواست من از شما این است که این موضوع را دلوت مطرح کنید.

در ادامه این نشست هم چنین شیرازی دبیر جامعه تورگردانان نیز گفت: سفر به ایران اکنون در کشورهای اروپایی مورد توجه قرار گرفته به گونه ای که بلومبرگ در گزارش جدید خود برای سال 2017 گردشگران را به سفر به ایران تشویق می کند.

وی گفت: در حال حاضر جامعه تورگردانان آماده همکاری با دولت است و در این خصوص فعالیت های مناسبی را برای اعضای جامعه اعم از معافیت مالیاتی و ... انجام داده ایم.

وی در ادامه هم چنین با انتقاد از برخی تصمیمات در استان های مختلف در خصوص ارائه خدمات به گردشگران خارجی خواستار رفع این مشکلات و تصمیم گیری های محلی شد.

در ادامه این جلسه هم چنین تعدادی دیگر از اعضای هیأت مدیره جامعه تورگردانان به بیان دیدگاه ها و نظرات خود پرداختند.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
5 + 1 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1