18 اکتبر 2019 - 11:04
در آستانه ثبت جهانی میراث ناملموس چوگان

اولین موزه ملی ورزش چوگان در اصفهان راه اندازی می شود

17 ژانویه 2017 - 09:00 dsfr.ir/fg2i1

اولین موزه ملی ورزش چوگان در اصفهان راه اندازی می شود
میثم رودکی
نمایی از ستون های دروازه های بازی چوگان در میدان نقش جهان اصفهان

طرح راه اندازی اولین موزه علمی #چوگان در #اصفهان در شورای فنی اداره کل استان در آستانه ثبت جهانی این میراث ناملموس تصویب شد.

"مدیرکل میراث فرهنگی استان اصفهان"

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان؛ فریدون اله یاری با اعلام این مطلب تاکید کرد: با توجه به اینکه ورزش تاریخی و حماسی چوگان در ایران از سابقه ای بیش از سه هزار سال برخوردار است، با بررسی منابع و اسناد، چنین نتیجه گیری به عمل آمده که ایران خاستگاه اصلی ورزش چوگان در تمام جهان به شمار می رود.

اله یاری افزود: در عصر صفوی و به ویژه پس از انتخاب اصفهان به عنوان پایتخت صفوی، این شهر آخرین جلوه گاه این ورزش تاریخی بشمار می رود این وصف این ورزش تاریخی ریشه در تلاش ایرانیان برای مبارزه با مخاطراتی داشته که همواره میهن شان را تهدید می کرد، به همین دلیل میدان امام اصفهان به اصلی ترین جایگاه این ورزش تاریخی تبدیل شد.

اله یاری همچنین تاکید کرد: خروج این ورزش تاریخی از ایران، باعث شده امروزه بیش از 77 کشور جهان به این ورزش تاریخی بپردازند. لذا سازمان میراث فرهنگی جهت احیای این ورزش تاریخی در ایران در کنار فعالیت های فدراسیون چوگان ایران و هیأت چوگان استان، تصمیم به ثبت جهانی این ورزش تاریخی به عنوان یک اثر میراث ناملموس تاریخی گرفته است.

اله یاری در زمینه تصویب طرح موزه چوگان نیز اظهار داشت: با توجه به تهیه پرونده ثبت جهانی این ورزش تاریخی و به جهت تسریع در روند تصویب این پرونده در شورای جهانی ثبت سازمان یونسکو، طرح اولیه ایجاد موزه چوگان در محور شمال و شمال غرب مجموعه جهانی کاخ چهلستون و در محور غربی تالار تاریخی تیموری با مشارکت اداره کل میراث فرهنگی استان و هیئت چوگان در شورای فنی این اداره کل مطرح و با اکثریت آرا به تصویب رسید.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
2 + 4 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1