سرپرست هیات بررسی و شناسایی باستان شناختی خبر داد

کشف دیوار 20 کیلومتری هخامنشی در مشهد مرغاب

16 ژانویه 2017 - 13:30 dsfr.ir/3w6fw

کشف دیوار 20 کیلومتری هخامنشی در مشهد مرغاب
پژوهشگاه میراث فرهنگی
کشف دیوار تاریخی

کاوش در #مشهد #مرغاب به کشف دیوار #هخامنشی، شناسایی 300 گور دوران #تاریخی، شناسایی ساختارهای آبی #هخامنشی و ... انجامید.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، حمیدرضا کرمی سرپرست هیات بررسی و شناسایی باستان شناختی بخش مشهد مرغاب شهرستان خرمبید با اعلام این خبر گفت: علاوه بر دشت کمین و دشت سر پنیران، دشت مرغاب نیز که در شهرستان خرمبید قرار دارد از لحاظ طبیعی و موقعیت جغرافیایی در پیوند با پاسارگاد است. این مناطق را می توان از مهم ترین قسمت هایی دانست که همواره در دوره های مختلف مورد توجه انسان ها بوده و در جریان فعالیت های پایگاه میراث جهانی پاسارگاد مورد مطالعه قرار گرفته است.

این باستان شناس اظهار داشت: با توجه به اهداف جامعی که در حوزه برنامه های باستان شناسی این پایگاه قرار گرفته، بررسی میدانی محدوده مورد نظر توسط گروه باستان شناسی پایگاه میراث جهانی پاسارگاد با همکاری کارشناسان و متخصصین کارآزموده در حال انجام است.

به گفته او، در این پروژه که تمام بخش های این منطقه را شامل می شود، گروه پژوهشی با بررسی جزییات آثار شناسایی شده و با هدف کلان که شامل مرجع مناسب برای فعالیت های پژوهشی مطالعاتی، دستیابی به بهترین روش حفاظتی از آثار با در نظر گرفتن موقعیت های خاص جغرافیایی، مسیرهای دسترسی و روش حفاظت از آن ها است اقدام به بررسی، تحلیل و تکمیل مطالعات و تدوین و مستندنگاری آن ها می کند.

ترسیم نقشه پراکنش آثار تاریخی

کرمی افزود: جمع آوری داده ها از جمله برداشت پلان، موقعیت یابی جهانی مکان، برداشت سفال، دوره بندی، مستندنگاری آثار معماری، مشخص کردن وضعیت مالکیت و ... طی برنامه ای هدفمند برای ترسیم نقشه پراکنش آثار تاریخی این منطقه به تفکیک دوره بندی پیش از تاریخ، تاریخی و اسلامی و نقشه ارتباطی مکانی آثار تاریخی مهم دوره ها، بخش هایی از این پروژه است.

وی تصریح کرد: تاکنون از شهر هخامنشی پاسارگاد تنها بخش هایی از محوطه حکومتی کشف شده و در دوره های گذشته بیشتر به آن پرداخته شده و از زیرساخت های حکومتی وزندگی مردم عادی پیرامون بخش شاه نشین اطلاعات کمی در اختیار است.

سرپرست هیات بررسی و شناسایی باستان شناختی بخش مشهد مرغاب گفت: پراکندگی آثار هخامنشی نظیر سدها، کانال ها و معادن هخامنشی که دارای ارتباط مستقیم با شهر پاسارگاد است و گستره آن از چمیان (شهیدآباد) در شهرستان خرمبید آغاز و تا دره سیوند در جنوب دشت پاسارگاد و دشت کمین ادامه یافته است.

به گفته این باستان شناس، در گستره مورد مطالعه، قطعا آثار مهم دیگری نیز از این دوران و دوره های پیش و پس از آن وجود دارد که بخش هایی از این آثار و محوطه های تاریخی فرهنگی ارزشمند تاکنون شناسایی شده است.

کشف دیوار به طول 20 کیلومتر

او، کشف دیوار هخامنشی به طول بیش از 20 کیلومتر میان تنگ بلاغی و کوه های جنوبی سر پنیران، شناسایی نزدیک به 300 گور دوران تاریخی در مناطق مورد مطالعه، شناسایی و مطالعه ساختارهای آبی دوران هخامنشی شامل چندین سد و نزدیک به 80 کیلومتر کانال آب رسانی در منطقه تنگ حنا، دشت علفی قادرآباد، پا کوه پاسارگاد، سر پنیران و دشت کمین را از موارد شناسایی شده در این طرح اعلام کرد.

کرمی اظهار رداشت: شناسایی آثاری از دوران میان سنگی و نوسنگی و محوطه های استقراری مربوط به دوران پیش ازتاریخ، دوران تاریخی، دوران اسلامی، کشف معادن تاریخی سنگ در ارتباط با بناهای محوطه پاسارگاد، تنها بخشی از آثار و نشانه های فرهنگی است که تاکنون در جریان انجام این پژوهش شناسایی شده است.

ادامه کاوش ها

سرپرست هیات بررسی و شناسایی باستان شناختی بخش مشهد مرغاب افزود: با توجه به گستردگی مناطق موردمطالعه پیش بینی می شود این برنامه تا پایان زمستان سال جاری ادامه یابد.

او تهیه و راه اندازی پایگاه اطلاعات مکانی (GIS) آثار و پدیده های باستان شناختی شهرستان پاسارگاد را یکی از مهم ترین اهداف موردنظر پایگاه میراث جهانی پاسارگاد دانست که پس از آن بررسی و مطالعه میدانی در مناطق یادشده، انجام خواهد شد.

وی با بیان اینکه شهرستان پاسارگاد و بخش مشهد مرغاب در شمال استان فارس، در منطقه کوهستانی قرار گرفته، این منطقه را شامل چندین دشت میان کوهی دانست که از راه چند دره و تنگ کوهستانی به یکدیگر مرتبط می شوند و میانگین ارتفاع این مناطق 1850 متر از سطح دریا است.

بررسی و شناسایی باستان شناختی بخش مشهد مرغاب شهرستان خرمبید استان فارس، با مجوز ریاست پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری انجام می گیرد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
8 + 5 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1