6 دسامبر 2019 - 14:04
نگاهی به گزارش ها و تجربه های جهانی نشان می دهد

بهبود شاخص رقابت پذیری سفر از مسیر آسمان

16 ژانویه 2017 - 12:30 dsfr.ir/kd8bi

بهبود شاخص رقابت پذیری سفر از مسیر آسمان
wikiwall.ir
هواپیمای ایرباس A350

نوسازی ناوگان هوایی می تواند به عنوان نماگری از بهبود نگاه کشور به مساله #سفر و زیرساخت های حمل و نقل و #گردشگری تلقی شود.

نوسازی ناوگان هوایی ایران یکی از مهم ترین خبرهایی است که در روزهای اخیر شنیده می شود و یکی از مهم ترین مواردی است که می تواند بر وضعیت گردشگری ایران تاثیر بگذارد. به باور کارشناسان و فعالان گردشگری، ورود اولین ایرباس از میان 100 پرنده فلزی که قرار است در آسمان ایران پرواز کنند، وضعیت ورود گردشگران خارجی به ایران را تسهیل و اطمینانی نیز پیرامون سفرهای هوایی کشور ایجاد خواهد کرد. نوسازی ناوگان هوایی کشور می تواند شاخص رقابت پذیری ایران را در زمینه گردشگری افزایش دهد و علاوه بر این، در دستیابی به اهداف تعیین شده در چشم انداز ایران 1404 و جذب 20 میلیون گردشگر خارجی کمکی برای کشور باشد. همه اینها درحالی است که در گزارش های مطالعاتی جهانی هم بر اهمیت اقتصادی خطوط هوایی و توسعه آنها تاکید فراوانی شده است.

تسریع در رونق بخش هوایی گردشگری

براساس گزارش های جهانی، یکی از صنایعی که نقش مهمی در توسعه و رونق گردشگری ایفا می کند، صنعت هوایی است. صنعت هوایی از گردشگری و کسب وکارهای بین المللی حمایت کرده و سفرهای تجاری و تفریحی را رونق می بخشد و به طور کلی بر وضعیت حمل ونقل جهانی موثر است. خطوط هوایی در سال رقمی در حدود 2.8 میلیون نفر را جابه جا می کنند و علاوه بر آن در حمل بار نیز بسیار مهم هستند. انجمن بین المللی حمل ونقل هوایی (یاتا) با بررسی آثار مثبت اقتصادی و اجتماعی بیش از 80 کشور، تخمین هایی در مورد اثرگذاری صنعت هوایی بر وضعیت اقتصادی و اجتماعی این کشورها ارائه می کند. در این گزارش، بخش هوایی به عنوان یک کاتالیست و تسریع بخش برای کسب مزایای بیشتر و تسهیل کسب و کارهای مربوط به گردشگری در سراسر جهان معرفی شده است.

این صنعت از طریق سرعت بخشیدن، راحت تر و بهینه کردن مجموع هزینه های صورت گرفته در سفر، فرصت های زیادی را برای گردشگران تجاری و تفریحی فراهم می کند تا جغرافیا، فرهنگ و بازارهای جدیدی را تجربه کنند. طبق آماری که یاتا در سال 2013 منتشر کرد، 51 درصد از گردشگران بین المللی از طریق هوایی سفر می کنند و درست به همین دلیل، بخش هوایی برای صنعت گردشگری بسیار حیاتی و مهم محسوب می شود و به نوبه خود می تواند در مواردی همچون رشد اقتصادی بسیاری از کشورهای گردشگرپذیر موثر باشد؛ به ویژه کشورهایی که در حال توسعه محسوب می شوند و زیرساخت های مربوط به حمل ونقل هوایی آنان ضعیف است. طبق همین گزارش، حمل ونقل هوایی در ایجاد 34.5 میلیون شغل در گردشگری جهان موثر است و سالانه حدود 762 میلیارد دلار به تولید ناخالص داخلی جهان کمک می کند.

نقش صنعت هوایی در گردشگری مالت و لبنان

با در نظر گرفتن آثار مثبت مستقیم، غیرمستقیم و القایی و البته منافع گردشگری و مشاغل آن، برآورد می شود صنعت هوایی جهانی 56.6 میلیون شغل و 2.2 تریلیون دلار به تولید ناخالص داخلی جهان اضافه می کند. لحاظ کردن آثار و نتایج اقتصادی صنعت هوایی گویای نکات جالبی است. برای مثال، با در نظر گرفتن کانال های مستقیم، غیرمستقیم و القایی، صنعت هوایی در اقتصاد کشورهایی نظیر مالت و لبنان اثر چشمگیری دارد و به ترتیب حدود 2.5 و 2 درصد از تولید ناخالص داخلی آنها را دربرمی گیرد. با توجه به اینکه بیشتر بازدیدکنندگان این دو کشور از طریق هوایی به آنجا سفر می کنند، وقتی مشارکت ناشی از حمل ونقل هوایی در صنعت گردشگری را نیز لحاظ کنیم و به مجموع اثرات اقتصادی برآورد شده بیفزاییم، این رقم به 18 درصد تولید ناخالص داخلی مالت و 17 درصد تولید ناخالص داخلی لبنان می رسد.

چگونه صنعت هوایی به رقابت پذیری کمک می کند؟

کارشناسان جهانی می گویند علاوه بر مزایای فراوان ناشی از سود صنعت هوایی در اقتصاد و اجتماع، می توان به نقش مهم این صنعت در بهبود وضعیت شاخص رقابت پذیری سفر و گردشگری اشاره کرد. در واقع با سیاست و برنامه ریزی، دولت ها می توانند برای ارتقای حمل و نقل و نوسازی ناوگان هوایی تلاش کنند و با حمایت از چنین سیاست هایی موجب بهبود شاخص رقابت پذیری گردشگری شوند؛ امری که در نتیجه بر میزان جذب گردشگران بین المللی ورودی و افزایش درآمدزایی ارزی کشور، بهبود اشتغال و رشد اقتصادی موثر است. یکی از زیرشاخص های مربوط به شاخص رقابت پذیری سفر و گردشگری تقدم قائل شدن برای سفر و گردشگری نام دارد که معیاری از این است که دولت هر کشور تا چه میزان برای بخش سفر و گردشگری اولویت قائل است. درجه اهمیتی که دولت ها نسبت به بخش سفر و گردشگری می دهند، بر وضعیت کلی و دورنمای سفر و گردشگری بسیار موثر است. با آشکار ساختن اینکه بخش سفر و گردشگری یکی از دغدغه های اولیه کشور محسوب می شود و البته با لحاظ کردن اهمیت آن در بودجه سالانه کشور، دولت می تواند وجوه مورد نیاز را برای پروژه های توسعه زیرساخت و بهبود وضعیت حمل ونقل هوایی و سایر بخش های دیگر مربوط به گردشگری تامین کند.

اگر دولتی شروع به دادن سیگنال هایی از این قبیل کند، می تواند از آثار مثبتی که به طور غیرمستقیم ایجاد می شود و به تعبیر اقتصاددانان سرریز آن موارد را استفاده کند و سرمایه گذاری بیشتری با توجه به سودآوری بلندمدت آن جذب کند. اولویت قائل شدن برای این بخش، همچنین می تواند از طریق نگرش یک کشور نسبت به نمایشگاه های سفر و گردشگری و نیز تاثیرگذاری شرکت های بازاریابی حوزه توریسم مشخص شود. نوسازی ناوگان هوایی و اقدامات مشابه آن می تواند به عنوان نماگری از بهبود نگاه کشور به مساله سفر و زیرساخت های حمل و نقل و گردشگری تلقی شود و در نتیجه در بهبود رتبه شاخص رقابت پذیری سفر و گردشگری کشور انعکاس یابد. همین امر می تواند توجه تورگردانان، شرکت های هوایی دیگر کشورها و توریست ها به ویژه غربی ها را به ایران جلب کند و پیش برنده اهداف گردشگری ایران باشد.

در همین حال، معیار اتصال ارتباط هوایی به محدوده، میزان ارائه خدمات و اهمیت اقتصادی مناطق ارتباط دارد. با توجه به وجود ارتباط میان حمل ونقل هوایی و افزایش تولید ناخالص داخلی، روشن است که وقتی دولت ها تاکید نسبتا زیادی بر بخش سفر و گردشگری داشته باشند، می توانند از مزایای بلندمدت آن نیز بهره برداری کنند. تخصیص بودجه، اقدامات موثر و سیگنال هایی در این خصوص برای بخش خصوصی و رساندن پیام حمایت دولت از توسعه صنعت هوایی، می تواند کمک بیشتری به رشد این بخش کند و علاوه بر آن موجب بهبود برقراری ارتباط در سطح جهانی شود. این امر نیز به نوبه خود تجارت و رقابت را در کنار گردشگری افزایش داده و موجب کاهش هزینه برای مصرف کنندگان و تولیدکنندگان خواهد شد. ضمن اینکه سرمایه گذاری مستقیم خارجی را نیز ارتقا خواهد داد و در بلندمدت استانداردهای زندگی مردم را بالاتر خواهد برد. نگاهی به کشورهایی نظیر ایسلند، مالت و سوئیس نشان می دهد که ارتقای حمل و نقل هوایی در کنار تقویت اهمیت بخش سفر و گردشگری مزایای زیادی برای آنها ایجاد کرده است. طبق گزارش های جهانی کلمبیا، نیجریه و رومانی نیز می توانند مزایای بالقوه ای از این کار و توسعه گردشگری در بلندمدت کسب کنند.

« دنیای سفر » این نوشته را از « روزنامه دنیای اقتصاد » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
10 + 8 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1