تخریب غارها به بهانه توسعه گردشگری از سوی برخی افراد سودجو

16 ژانویه 2017 - 11:30 dsfr.ir/zz2rw

تخریب غارها به بهانه توسعه گردشگری از سوی برخی افراد سودجو
آشیانک
غارهای نباتی یزد

تاکنون هیچ مجوزی مبنی بر بهره برداری از غارها در حوزه #گردشگری ارائه نشده است.

"سرپرست معاونت گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری یزد"

به گزارش خبرگزاری ایسنا، «محمدرضا نصیری» با اشاره به ظرفیت غارهای تاریخی استان یزد به عنوان جاذبه های گردشگری استان، اظهار کرد: استان یزد به لحاظ دارا بودن جاذبه های طبیعی منحصر به فرد، دارای تنوع زیادی است که یکی از این جاذبه ها، غارها هستند و بیش از پنجاه واحد از این اثر طبیعی شاخص در سطح استان وجود دارد.

وی افزود: تاکنون هیچ مجوزی مبنی بر بهره برداری از غارها در حوزه گردشگری ارائه نشده و تنها برای یکی از مناطق نمونه گردشگری استان مجوز صادر شده که در حال حاضر به دلایل زیست محیطی در سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور در دست بررسی است.

سرپرست معاونت گردشگری اداره کل میراث فرهنگی یزد با اشاره به این موضوع که توسعه گردشگری جهت تخریب غارها صحت ندارد گفت: هماهنگی کامل با سازمان حفاظت محیط زیست مبنی عدم تخریب و بهره برداری صحیح از غارهای موجود استان که در کمیته غارشناسی و با حضور دستگاه های مرتبط انجام می شود، صورت می پذیرد.

این مقام مسئول ویژگی غارهای استان یزد را منحصر به فرد دانست و تصریح کرد: بعضی از این غارها دارای چند دهانه و برخی فقط دارای یک دهانه هستند و داخل آنها یک یا چند حوضچه برای تجمع آب وجود دارد، همچنین تعدادی از غارهای موجود در یزد افسانه ای، تعدادی تاریخی و تعدادی زمین شناسی هستند که در واقع از لحاظ بلورها و قندیل های موجود در آنها اهمیت و زیبایی فوق العاده ای دارند.

نصیری با اظهار این مطلب که مجموعه غارهای استان محل های جذاب و دیدنی برای اهالی شهرستان های استان و علاقه مندان و مشتاقان ورزش کوهنوردی و غارنوردی و زمین شناسان بوده و همه ساله تعداد کثیری از این گروه ها را پذیرا می شود، عنوان کرد: با یک برنامه ‍ریزی و سرمایه گذاری حساب شده می توان برنامه این گروه ها را به گونه ای تنظیم کرد که از آن برای توسعه صنعت توریسم منطقه، بهره برداری اقتصادی و اجتماعی لازم را نتیجه گرفت.

سرپرست معاونت گردشگری یزد خاطرنشان کرد: اداره کل میراث فرهنگی یزد در راستای رونق در بخش طبیعت گردی و به ویژه کوهنوردی و غارنوردی در نظر دارد خانه طبیعت گردی جهت توسعه این بخش در یکی از شهرستان های مستعد استان ایجاد کند.

گفتنی است: غارهای نباتی، چله خانه بنادک سادات، چرخ الماس، مغستان، مخوف مهریز، غاریخ، گل عقدا و اتاق سفید از جمله غارهای استان هستند که از جاذبه های طبیعی یزد محسوب می شوند.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
2 + 9 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1