تخریب کامل نخستین مهدیه ایران در سکوت خبری

15 ژانویه 2017 - 13:00 dsfr.ir/273of

تخریب کامل نخستین مهدیه ایران در سکوت خبری
mashhadnews.org
مهدیه حاجی عابدزاده در مشهد

نخستین مهدیه تاریخی ایران در مشهد که سهم زیادی در شکل گیری تاریخ انقلاب و نهضت ملی شدن صنعت نفت داشت در سکوت خبری به طور کامل تخریب شد.

تخریب نخستین مهدیه تاریخی ایران که به مهدیه حاجی عابدزاده شهرت داشت در روزهای اخیر صورت گرفت. سازمان میراث فرهنگی پیش تر و هنگام تخریب نیمه کاره مهدیه حاجی عابدزاده مشهد با هدف پیشگیری از تخریب کامل این بنا اعلام کرده بود که این بنای تاریخی را سال گذشته ثبت ملی کرده است. اما بعدتر مشخص شد که این خبر صحت نداشت.

به گزارش همشهری، نخستین مهدیه تاریخی ایران حتی پیش از آغاز فعالیت های مربوط به ملی شدن صنعت نفت ایران نیز پابرجا بود و بعدتر به مرکز فعالیت های مؤثر در جریان ملی شدن صنعت نفت تبدیل شد. سیدمجتبی نواب صفوی، رهبر فداییان اسلام نیز سال 1332 در مشهد و در همین بنای تاریخی ساکن شد. حاج اصغر عابدزاده، بانی مهدیه تاریخی عابدزاده در مشهد بود و پس از اقدام او در پایه گذاری این مهدیه، سایر مهدیه ها در تهران و دیگر نقاط کشور با پیروی از او احداث شد.

سازمان میراث فرهنگی چندی پیش اعلام کرده بود که این مهدیه در فهرست ثبت اضطراری سازمان میراث فرهنگی قرار گرفته است، اما مشخص شد که این اقدام صورت نگرفته و حتی پرونده ثبت ملی نخستین مهدیه تاریخی ایران نیز تدوین نشده است.

محمدحسین زارع صفت، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان رضوی به ایلنا گفته بود که نقشه بنا توسط مالکان تهیه شده و در جلسه ای که با آنها برگزار شد، قرار شد به خواست میراث فرهنگی براساس عکس های قدیمی نقشه های بنا بازتعریف و در فرمت جدید مجددا پیاده سازی شوند. وی در پاسخ به اینکه آیا امکان حفظ بنای کنونی وجود نداشت؟ گفته بود: آنچه از ساختمان مهدیه عابدزاده برجای مانده، قابلیت نگه داری ندارد زیرا از گل، خشت خام و مصالح از بین رفتنی ساخته شده و در این مدت هم زیر باد و باران آسیب بسیار دیده است.

روز جمعه دوستداران میراث فرهنگی در انجمن چهارباغ شهر مشهد در شبکه های مجازی خبر دادند که مهدیه حاجی عابدزاده مشهد که عنوان نخستین مهدیه کشور را یدک می کشید در ایام درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی درحالی که جامعه رسانه ای و فرهنگی در شوک این واقعه بود با اهمال میراث فرهنگی خراسان و همراهی مدیران شهری مشهد و جامعه المصطفی (ص) به طور کامل تخریب شد.

حجت الاسلام محمدحسین مهدوی مهر رئیس جامعه المصطفی (ص) مشهد که بنای وقفی نخستین مهدیه ایران در مالکیت این مجموعه است در گفت و گو با همشهری با رد تاریخی بودن بنای نخستین مهدیه ایران در مشهد گفت: مهدیه حاجی عابدزاده یک بنای تاریخی نبود و در فهرست آثار ملی نیز ثبت نشده است.

به گفته مهدوی مهر، بیش از 10سال قبل این ملک توسط خانواده مرحوم عابدزاده به جامعه المصطفی (ص) هبه شد و موقوفه نیست و در فهرست آثار ملی نیز قرار نداشته و ثبت این بنا به عنوان میراث تاریخی و فرهنگی صحت ندارد. ضمن اینکه مهدیه حاجی عابدزاده مشخصات بنای تاریخی را نیز ندارد.

به گفته رئیس جامعه المصطفی (ص) مشهد، پس از هبه مهدیه و منزل مرحوم عابدزاده احیای بنا در دستور قرار گرفت و بازسازی ساختمان به گونه ای است که زیبایی های گذشته در آن وجود داشته باشد. فعالیت های این بنا پس از بیماری مرحوم عابدزاده تعطیل شد. اما جامعه المصطفی (ص) مصمم است احیای کامل بنا در ابعاد گسترده صورت بگیرد و این اقدام در سال 2017 برای جلوه بخشیدن به فرهنگ کلانشهر مذهبی مشهد مقدس انجام می شود. به گفته وی، مستندسازی مهدیه با همکاری کارشناسان میراث صورت گرفت اما این اقدام به معنای میراثی بودن اثر نیست. وی گفت: کاربری تجاری یا هتل این بنا نیز صحت ندارد.

« دنیای سفر » این نوشته را از « همشهری آنلاین » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 3 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1