غارهای استان یزد در معرض تخریب سودجویان

14 ژانویه 2017 - 22:10 dsfr.ir/sf2kj

غارهای استان یزد در معرض تخریب سودجویان
یونس شریعمتداری
غار دو سر مهریز یزد

مسئول کارگروه غارنوردی استان یزد نسبت به تعرض برخی سودجویان به غارهای استان که به بهانه توسعه گردشگری ولی با تخریب همراه است، هشدار داد.

«حسن انتظاری» در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، با اشاره به تخریب های اخیر غارهای استان که بهانه توسعه گردشگری در حال اتفاق است، تصریح کرد: غارهای استان یکی پس از دیگری به علت کسب درآمد و شهرت های لحظه ای تخریب می شوند.

وی با بیان این که بسیاری از این غارها پس از میلیون ها سال گذشت زمان تشکیل شده اند، گفت: متأسفانه این روزها شاهد هستیم که گروه های طبیعت گرد به دلیل ناآشنایی به سیستم حفاظتی غارها، در زمانی اندک نابودی این آثار زیبای طبیعی را رقم می زنند.

انتظاری از سوء استفاده های برخی افراد سودجو در این باره نیز خبر داد و گفت: بعضا دیده می شود غارهایی که 20 سال از اکتشاف آنها می گذرد، از سوی برخی گروه ها از «سرغون ها» به «فاطیماها» تغییر نام پیدا می کند و با تبلیغاتی مبنی بر اکتشاف غاری جدید در استان برای جذب مشتری بیشتر که البته تخریب بیشتر این سرمایه های ملی را نیز به دنبال دارد، تلاش می شود.

این غارنورد حرفه ای از مسئولان و متولیان امر می خواهد تا برای حفاظت از غارهای استان ورود کنند و شرایطی سالم را برای بازدید علاقمندان و گردشگران از این سرمایه های عظیم غیر قابل برگشت فراهم اوردند و دست سودجویان را از این منابع خدادادی قطع کنند.

انتظاری استان یزد را به لحاظ وجود غارهای زیبا اعم از غارهای خشک و غارهای آبی از استان های مناسب کشور دانست و یادآور شد: کمیته غارنوردی استان از سال 1391 تاکنون اقدام به شناسایی و نقشه برداری از 52 غار موجود در استان و همچنین عکس برداری از داخل قریب 20 غار داخل استان کرده است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
4 + 3 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1