14 دسامبر 2019 - 15:59

هشدار؛ خشکسالی بسیار شدید مراکز مهم جمعیتی کشور

14 ژانویه 2017 - 11:00 dsfr.ir/7f1yv

هشدار؛ خشکسالی بسیار شدید مراکز مهم جمعیتی کشور
دیار شهریار
خشکسالی در آذربایجان شرقی

بسیاری از مراکز مهم تامین آب و جمعیتی از جمله #تهران، #البرز و #خراسان شمالی با خشکسالی های شدید و بسیار شدید مواجه هستند.

شاهرخ فاتح، رئیس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی کشور در گفت و گو با ایسنا، ضمن تشریح وضعیت خشکسالی کشور در مقیاس کوتاه مدت، با اشاره به اینکه بر اساس شاخص SPEI دوازده ماهه منتهی به آذرماه، در بسیاری از مناطق کشور خشکسالی های خفیف تا شدید وجود دارد، اظهار کرد: در بخش هایی از استان های فارس، اصفهان، چهارمحال و بختیاری، یزد، کرمان، سیستان و بلوچستان، هرمزگان، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، قم، تهران، البرز، قزوین، مازندران، آذربایجان شرقی و کردستان خشکسالی های شدید و در برخی نقاط خشکسالی های بسیار شدید دیده می شود.

وی با بیان اینکه بر اساس این شاخص کوتاه مدت، در بخش هایی از شمال اردبیل، آذربایجان شرقی، شرق گلستان ترسالی مشاهده می شود، افزود: بقیه مناطق کشور در این بازه زمانی 12 ماهه در حالت طبیعی قرار دارند.

رئیس مرکز ملی خشکسالی با اشاره به اینکه با نگاه کوتاه مدت حدود 84 درصد مساحت کشور با درجاتی از خشکسالی مواجه هستند، گفت: 33 درصد مساحت کشور خشکسالی خفیف، 41 درصد خشکسالی متوسط، 10 درصد خشکسالی شدید، دو دهم درصد خشکسالی بسیار شدید دارند. تنها یک درصد مساحت کشور در این بازه زمانی در شرایط ترسالی قرار دارد و بقیه مناطق، شامل 15 درصد مساحت کشور از شرایط نرمال برخوردار است.

فاتح در ادامه با تاکید بر اینکه تغییرات خشکسالی در بلندمدت بطئی است، به ترسیم وضعیت خشکسالی کشور در مقیاس بلندمدت با تکیه بر شاخص SPEI هشتاد و چهار ماهه منتهی به آذرماه سال 95 پرداخت و گفت: با توجه به این شاخص، بسیاری از مناطق کشور با خشکسالی بلندمدت و انباشته شده مواجه هستند. آنچه نگران کننده است آنست که بسیاری از نقاطی که به عنوان منابع تامین آب کشور محسوب می شوند یا به عنوان مراکز مهم جمعیتی از جمله تهران، البرز و خراسان شمالی شناخته می شوند با خشکسالی های شدید و بسیار شدید مواجه هستند.

این مقام مسئول در سازمان هواشناسی با اشاره به اینکه 83 درصد مساحت کشور با شاخص بلندمدت با پدیده خشکسالی دست و پنجه نرم می کنند، افزود: از این میزان 21 درصد خشکسالی خفیف، 40 درصد خشکسالی متوسط، 18 درصد خشکسالی شدید و سه درصد خشکسالی بسیار شدید دارد و در مقابل تنها سه درصد مساحت کشور در شرایط ترسالی قرار دارد و مابقی مساحت کشور که شامل 14 درصد است در شرایط طبیعی به سر می برند.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
2 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1