22 نوامبر 2019 - 08:48
معاون میراث فرهنگی استان تهران خبر داد

عمارت فتح المبین تهران ثبت ملی شد

9 ژانویه 2017 - 18:00 dsfr.ir/cv1xq

عمارت فتح المبین تهران ثبت ملی شد
تسنیم
دانشگاه جنگ (عمارت فتح المبین) بنایی متعلق به دوره پهلوی اول دارد.

عمارت فتح المبین (#دانشگاه #جنگ) به عنوان یکی از آثار واجد شرایط در فهرست #میراث ملی به ثبت رسید.

سپیده سیروس نیا، معاون میراث فرهنگی استان تهران در گفتگو با میراث آریا گفت: دانشگاه جنگ (عمارت فتح المبین) که بنایی متعلق به دوره پهلوی اول دارد با پیشنهاد و تمایل مسئولین این بنا به فهرست میراث ملی تهران اضافه شد.

وی بابیان اینکه تهیه پرونده ثبتی این بنا با همراهی و همکاری مسئولین دانشگاه انجام شده است، اضافه کرد: با توجه به معماری جالب توجه این اثر دارای شاخص های موردنیاز ثبت بود، نگهداری از دانشگاه جنگ به شکل درستی در مهروموم های گذشته انجام شده و این بنا نیاز به مرمت های جزئی دارد.

سیروس نیا با اعلام این خبر که مرمت این بنا با نظارت اداره میراث فرهنگی استان تهران انجام خواهد شد، افزود: در حال حاضر 730 اثر تاریخی، فرهنگی و معنوی استان تهران در فهرست میراث ملی جای دارد، این در حالی است که استان تهران هیچ اثر طبیعی را تاکنون در میراث ملی نداشته است.

معاون میراث فرهنگی استان تهران تصریح کرد: با وجود اینکه در اطراف تهران آثار طبیعی بسیاری نظیر آبشار، درخت و کوه های واجد شرایط ثبت در فهرست میراث ملی وجود دارد اما به دلیل نبود کارشناس طبیعی تاکنون هیچ یک از این آثار در فهرست میراث ملی قرار نگرفته است.

وی گفت: پرونده ثبتی دو اثر طبیعی استان تهران در دست تهیه است و به زودی پایتخت هم دارای اثر طبیعی ثبت شده خواهد شد.

سیروس نیا در ادامه از کاخ گلستان به عنوان تنها اثر ثبت جهانی شده تهران یاد کرد و افزود: قلعه ایرج و مسجد جامع ورامین از جمله آثاری است که ارزش ثبت جهانی را دارند.

معاون میراث فرهنگی استان تهران گفت: پرونده زنجیره ای حمام های سنتی ایران در دست تهیه است که با توجه به وجود تعدادی از این حمام ها در تهران، پایتخت هم در تهیه و ثبت جهانی این پرونده مشارکت دارد.

بر اساس نامه ای که از سوی رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به استاندار تهران ارسال شده است، دانشگاه جنگ (عمارت فتح المبین) که به شماره 31584 به عنوان یک اثر تاریخی - فرهنگی در فهرست میراث ملی قرار گرفت، تحت نظارت و حفاظت این سازمان بوده و هرگونه دخل و تصرف یا اقدام و عملیاتی که منجر به تخریب و یا تغییر هویت این اثر شود، مشمول مجازات قانونی خواهد بود.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
9 + 4 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1