محمدحسن طالبيان:

حفاظت پیشگیرانه، مهم ترین راه حفاظت از آثار تاریخی است

9 ژانویه 2017 - 15:00 dsfr.ir/111kp

حفاظت پیشگیرانه، مهم ترین راه حفاظت از آثار تاریخی است
میراث آریا
کارگاه بین المللی «حفاظت پیشگیرانه گامی به سوی موزه سبز»

حفاظت پیشگیرانه اگر تنها راه برای حفاظت از آثار #تاریخی و #فرهنگی نباشد، مهم ترین راه است.

"معاون میراث فرهنگی کشور"

به گزارش روابط عمومی معاونت میراث فرهنگی، کارگاه بین المللی «حفاظت پیشگیرانه گامی به سوی موزه سبز» صبح روز یک شنبه (19 دی) با حضور جمعی از موزه داران داخلی و نهادهای بین المللی ایکوم، ایکروم و میراث انگلیس (English Heritage) و مسئولان ارشد میراث فرهنگی برگزار شد.

محمدحسن طالبیان، معاون میراث فرهنگی و یکی از اعضای مرکز بین المللی مطالعه، حفاظت و مرمت آثار تاریخی فرهنگی (ایکروم ICCROM) با بیان اینکه در عصر مدرن، آثار فرهنگی و تاریخی با فرسایش زیادی مواجه هستند، گفت: باتوجه به اینکه در عصر جدید آثار تاریخی به دلیل توسعه ناپایدار روزافزون با فرسایش زیادی مواجه شده از همین رو حفاظت پیشگیرانه با روش هایی که متخصصان در اختیار موزه داران قرار می دهند، بسیار اهمیت دارد.

وی درباره ی اهمیت برگزاری این کارگاه آموزشی افزود: کارگاه آموزشی حفاظت پیشگیرانه راهی به سوی موزه سبز با این هدف برگزار شده تا موزه داران و کارشناسان یاد بگیرند که چگونه در آثار تاریخی و فرهنگی مداخله کمتری داشته باشند و چگونه آثار را دسته بندی، چینش و حفاظت پیشگیرانه کنند.

طالبیان با تاکید بر اینکه امروزه در دنیا برای بهتر حفظ کردن آثار فرهنگی و تاریخی، حفاظت پیشگیرانه اگر تنها راه نباشد، مهم ترین راه برای حفاظت از آثار به شمار می آید، معتقد است: الگوی موزه های سبز روشی است که ما را به ثبات و پایداری در موزه ها نزدیک می کند؛ به همین دلیل است که در دهه اخیر موضوع حفاظت پیشگیرانه اولویت و سرلوحه فعالیت های نهادهای بین المللی مثل ایکوم، ایکروم، ایکوموس و یونسکو قرار گرفته است.

وی گفت: درحال حاضر مخاطبان ترجیح می دهند که آثار را همانگونه که هست ببینند، بدون آنکه روح اثر تاریخی دستخوش مداخلات انسانی شود. از همین رو چگونگی چینش آثار در ویترین ها، بسته بندی و پایش دوره ای آثار از جمله مواردی است که در این کارگاه مورد بحث و بررسی قرار می گیرد.

بر اساس این گزارش، کارگاه حفاظت پیشگیرانه راهی به سوی موزه سبز صبح دیروز در پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری با کمک و حمایت معاونت میراث فرهنگی و همچنین همکاری ایکروم فعالیت خود را با اساتید برجسته نهادهای بین المللی دنیا و بسیاری از موزه داران داخلی آغاز شد. این کارگاه تا پنجشنبه (23 دی ماه) ادامه دارد و کارگاه های عملی آن در موزه ملی ایران و کاخ گلستان برگزار می شود.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
6 + 2 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1