16 اکتبر 2019 - 04:28

عزم جدی ایران برای ثبت جهانی جنگل های هیرکانی

8 ژانویه 2017 - 14:00 dsfr.ir/nb3ia

عزم جدی ایران برای ثبت جهانی جنگل های هیرکانی
ابوطالب ندری
جنگلهای هیرکانی فسیلهای زنده هستند

نشست تخصصی تدوین راهبردهای ثبت جهانی جنگل های هیرکانی با هدف تکمیل پرونده طبیعی جنگل های هیرکانی در سازمان محیط زیست برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی معاونت میراث فرهنگی، نشست تخصصی تدوین راهبردهای ثبت جهانی جنگل های هیرکانی با حضور معاون میراث فرهنگی، مدیرکل اداره ثبت آثار تاریخی، معاون سازمان محیط زیست، قائم مقام سازمان جنگل ها و مراتع و مسئولان و کارشناسان کمیسیون ملی یونسکو، بنیاد سوکو (آلمان) و متخصصان میراث طبیعی و صندوق ملی محیط زیست صبح روز شنبه (18 دی) برگزار شد.

«محمدحسن طالبیان»، معاون میراث فرهنگی در آغاز این نشست به عزم جدی ایران برای ثبت جهانی جنگل های هیرکانی اشاره کرد و گفت: ثبت جهانی جنگل های هیرکانی یکی از اتفاقات مهمی است که پرونده آن توسط سازمان میراث فرهنگی و همکاری سازمان جنگل ها و سازمان محیط زیست در حال تدوین است.

وی افزود: در 21 تیرماه 1385، جمهوری آذربایجان درخواست ثبت جهانی جنگل کاسپینی - هیرکانی را به نام خود به یونسکو ارائه کرد. این اقدام با اعتراض ایران مواجه و اعلام شد که سهم جمهوری آذربایجان تنها 20 هزار هکتار از این جنگل هاست، درحالی که سهم ایران از جنگل های هیرکانی 2 میلیون هکتار است. با این اعتراض قرار شد پرونده مشترک ثبت جهانی جنگل های هیرکانی توسط ایران و آذربایجان به یونسکو ارائه شود.

طالبیان اظهار کرد: در حال حاضر برای تدوین پرونده مشترک با جمهوری آذربایجان اختلافات جزئی وجود دارد که در حال رفع آن هستیم.

معاون میراث فرهنگی ادامه داد: ایران عزم جدی برای ثبت این پرونده در فهرست میراث جهانی دارد که در این میان می توان بیابان لوت را مفتاح این مسیر ارزشمند قلمداد کرد.

گفتنی است؛ جنگل های هیرکانی از دوره سوم زمین شناسی تاکنون به حیات خود ادامه داده است. همچنین رویشگاه های وسیع از گونه های هیرکانی در کشورهای اروپایی از بین رفته و تنها فسیل گیاهان هیرکانی در آن کشورها باقی مانده است. 6 نقطه از جنگل های هیرکانی در پارک ملی گلستان، گلاته، حوزه 46 کجور نوشهر، دوهزار و سه هزار تنکابن، حوزه 14 قلعه رودخان، حوزه 15 ماسوله و حوزه یک آستاراچای پیشتر ثبت ملی شده بودند. قدمت جنگل های هیرکانی 40 میلیون سال برآورد شده است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
5 + 10 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1