6 اکتبر 2021 - 03:50

ایرلاین هایی که برای ورود به فرودگاه پول می گیرند

7 ژانویه 2017 - 14:00 dsfr.ir/xa9oo

ایرلاین هایی که برای ورود به فرودگاه پول می گیرند
airliners.net
هواپیماهای فرودگاه مهرآباد

اگر در ایران #فرودگاه ها به سمت برنامه های #اقتصادی حرکت کنند، قطعا رقابت در سطح #صنعت هوایی #ایران گسترش خواهد یافت.

"مقصود اسعدی سامانی"

رسیدن رقم بدهی های معوق ایرلاین های ایرانی به 700 میلیارد تومان، شرکت فرودگاه ها را بر آن داشت تا با تهدید کشاندن پرونده های شرکت های هواپیمایی به مراجع قضایی کار را پیش ببرد، موضوعی که تجربه جهانی مسیر عکس آن را نشان می دهد.

رقابتی شدن صنعت هواپیمایی در جهان باعث شده در کنار فعالیت سرمایه گذاران غیردولتی در ایرلاین ها، حتی فرودگاه های بزرگ دنیا نیز با جذب سرمایه گذاران جدید به فکر افزایش درآمد خود باشند.

در ایران اما این رویه به شکل عکس اتفاق می افتد. شرکت فرودگاه ها به عنوان نهاد دولتی مسئولیت اداره فرودگاه هایی را بر عهده دارد که جز چند نمونه انگشت شمار، همگی زیان ده هستند و برای سر پا نگه داشتن آنها نیاز به جذب منابع درآمدی است که یکی از اصلی ترین گزینه های آن، دریافت خدمات فرودگاهی از ایرلاین هاست. موضوعی که به صحبت های دبیر انجمن شرکت های هواپیمایی نشان می دهد نه تنها در بعضی از کشورهای توسعه یافته جهان شبیه به آن دیده نمی شود که حتی پرداخت هزینه از سوی برخی فرودگاه ها انجام می شود.

مقصود اسعدی سامانی توضیح داد: متاسفانه در ایران شرایط فرودگاه ها طوری شده که آنها منابع درآمدی متنوعی پیش روی خود ندیده اند و از این رو یکی از تنها گزینه های پیش روی آنها دریافت هزینه خدمات فرودگاهی است.

وی ادامه داد: البته شرکت های ایرانی همواره بر مطلوب بودن خدمات مختلفی که در بسیاری از فرودگاه ها برای آنها صورت گرفته تاکید داشته اند و طبق قوانین تمام تلاش خود را به کار بسته اند که هزینه خدمات پرداخت شود، اما در نگاهی کلان می توان به تجربه دیگر کشورها نیز در این حوزه اندیشید.

به گفته دبیر انجمن شرکت های هواپیمایی، بسیاری از فرودگاه های جهان با توجه به شرایط رقابتی که دارند، برای حفظ جایگاه خود اقدام به پیگیری برنامه های اقتصادی مختلف کرده اند و از فضای تجاری گرفته تا اقدامات توریستی، به دنبال آن بوده اند که فرودگاه خود را به انتخابی جدی بدل کنند.

اسعدی سامانی با بیان اینکه در چنین فضایی برای ایرلاین ها امکانات متنوعی پیش بینی می شود تا از فرودگاهی خاص استفاده کنند، تصریح کرد: بعضی از فرودگاه ها حتی برای جذب ایرلاین ها هزینه می کنند و بهای ورود آنها را می پردازند تا به این ترتیب شرایط برای استفاده از امکانات فرودگاه و سودآوری بیشتر فراهم شود.

وی خاطرنشان کرد: اگر در ایران نیز فرودگاه ها به سمت این برنامه های اقتصادی حرکت کنند، قطعا رقابت در سطح صنعت هوایی ایران گسترش خواهد یافت و عبور از مسائلی که در طول ماه های گذشته صنعت هوایی کشور با آن درگیر بوده، می توان به برنامه هایی کلان تر فکر کرد.

« دنیای سفر » این نوشته را از « خبرگزاری ایسنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1