17 آوریل 2024 - 13:44

سهم گشایش های هوایی ایران پس از توافق

16 ژوئیه 2015 - 11:40 dsfr.ir/e16ds

با اعلام نتیجه مذاکرات هسته ای ایران، در نهایت هواپیماسازان غربی و شرکت های اروپایی به صنعت حمل ونقل هوایی ایران چراغ سبز نشان دادند.

پس از ماه ها مذاکره، ایران و 1+5 به توافق نهایی رسیدند. یکی از مهم ترین مفاد این توافق نامه نیز بهبود مراودات بین المللی ایران در بخش هوانوردی است. بر اساس اهم موارد مندرج در برنامه جامع اقدام مشترک بین ایران و کشورهای 1+5، مولفه هایی که در پی خواهند آمد خلاصه ای از برنامه جامع اقدام مشترک بین ایران و 1+5 است که در تاریخ 23 تیر 1394 بین ایران و کشورهای 1+5 مورد توافق واقع شد.

در این میان مشخص شده است که در نتیجه توافق برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) ایران و 6 کشور بزرگ دنیا، تحریم های اقتصادی و مالی در حوزه های بانکی، مالی، نفتی، گازی، پتروشیمی، تجاری، بیمه، حمل و نقل وضع شده توسط اتحادیه اروپایی و آمریکا که به بهانه برنامه هسته ای ایران بود، در ابتدای اجرای توافق به طور یک جا لغو می شوند.

بر اساس این توافق، برای اولین بار پس از 3 دهه تحریم علیه ایران، ممنوعیت خرید هواپیمای مسافربری مرتفع و امکان بازسازی ناوگان هوایی کشور و ارتقای ایمنی پروازها فراهم خواهد شد. حال قرار است بر اساس یکی از این بندها که مرتبط با صنعت هوانوردی است، تحریم ها و تدابیر محدود کننده در خصوص دسترسی به فرودگاه های اتحادیه اروپایی برای هواپیماهای باری ایرانی لغو شود.

همچنین در مفاد این توافق نامه آمده است که ایالات متحده، اجازه فروش هواپیماهای مسافری و قطعات و خدمات مربوطه به ایران دارد و مجوز این داده شده که اشخاص غیرآمریکایی که در مالکیت یا کنترل اشخاص آمریکایی هستند، به نحو منطبق با این برجام با ایران مشارکت کنند.

البته مروادات بین المللی ایران در بخش هوانوردی فقط یک طرفه به سود ایران خواهد بود، به طوری که خبرگزاری رویترز اخیرا در گزارش خود اعلام کرده است که شرکت های هواپیماسازی غربی به دنبال معاملات میلیارد دلاری با ایران در صورت توافق در برنامه هسته ای هستند تا یکی از نوید بخش ترین بازارهای هواپیمایی دنیا از قرنطینه خارج شود.

بر اساس توافق برنامه جامع اقدام مشترک، بر اساس تفاهم صورت گرفته ابتدا شورای امنیت اقدام به صدور قطعنامه جدید برای تایید برجام و لغو قطعنامه های قبلی می کند. سپس اتحادیه اروپایی و آمریکا تصمیمات توافق شده برای لغو تحریم های مالی و اقتصادی مرتبط با هسته ای را اتخاذ می کنند.

متعاقبا ایران اقدامات لازم را برای اجرای تعهدات خود وفق برجام آغاز می کند. همچنین مقرر شده است اتحادیه اروپا و آمریکا نیز تمهیدات لازم برای اجرایی کردن تعهداتشان و تدوین دستورالعمل ها و آیین نامه های اجرایی لازم و توجیه مراجع ذیربط دولتی و موسسات و بنگاه های اقتصادی اتخاذ خواهند کرد.

این اقدامات متناظر به نحوی انجام خواهد شد که در "روز اجرای توافق" همزمان با تایید اقدامات ایران توسط آژانس بین المللی انرژی اتمی، اجرای کلیه تحریم های مقرر شده متوقف خواهد شد.

از یک ماه گذشته که زمزمه های توافق هسته ای ایران شنیده می شد، خبرهای حول بهبود روابط ایران و سایر کشورها هم بیشتر شد. به گونه ای که در سفر اخیر وزیر راه و شهرسازی به فرانسه با مدیر عامل یکی از بزرگترین شرکت های هواپیمایی دیدار شد و همچنین معاون سابق وزیر راه و شهرسازی و رئیس سازمان هواپیمایی کشور از اعلام آمادگی برخی شرکت های حمل و نقل هوایی اروپایی برای همکاری با ایران خبر داد.

« دنیای سفر » این نوشته را از « اقتصاد نیوز » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1