16 اکتبر 2019 - 02:52

بوتیک هتل و تفاوت آن با دیگر هتل ها

2 ژانویه 2017 - 14:00 dsfr.ir/dc5vo

بوتیک هتل و تفاوت آن با دیگر هتل ها
boutiquehoteladvisors.com
یک بوتیک هتل

قانون مهم بوتیک هتل ها کیفیت سرویس دهی آنهاست بدین صورت که «تعداد اتاق ها حداقل 10 اتاق و نباید از 100 اتاق بیشتر شود».

از سال 1980 با توجه به رشد و گسترش گردشگر فرهنگی و با توجه به قابلیت ها و جذابیت های هنر، فرهنگ و تاریخ؛ تقاضای جدیدی برای یافتن تفاوت های فرهنگی و اجتماعی و مردم شناسی به وجود آمد. یک منظر از توسعه گردشگر فرهنگی فرم جدیدی از صنعت میهمان نوازی بود که بوتیک هتل نامیده می شد.

در تعریف بوتیک هتل صمیمیت بعنوان خلاصه ای از رفتارهایی چون خونگرم بودن، اهمیت دادن، با وقار بودن و در نهایت حرفه ای بودن تجلی پیدا می کند. رفتارهایی که در بوتیک هتل ها دیده می شود در هیچ نوع از انواع هتل ها نمی توان یافت. رفتارهایی چون دست دادن های دوستانه کارکنان با میهمانان، استفاده از نام کوچک میهمان که رفتارهایی کاملا انسانی و ملموس با روح و عواطف درونی ماست. بطور خلاصه بوتیک هتل جایی است که در آن میهمانان علایق خود را خواهند یافت و احساس خاص بودن را در آن بدست خواهند آورد. جایی که پس از رفتن از آن تجربه شان را برای دیگران باز خواهند گفت و بزودی به آن باز خواهند گشت.

تاریخچه

به باور کارشناسان بوتیک هتل ها در اوایل دهه 1980 پدید آمده اند. دو بوتیک هتل اولیه در سال 1981 یکی در محله کنسینگتون جنوبی لندن به نام هتل بلیکز با طراحی معمار معروف، آنوسکا همپل و دیگری بنام هتل بدفورد در سان فرانسیسکو که هم اکنون تحت سیطره یکی از بزرگ ترین گرداننده گان بوتیک هتل در سراسر دنیا به نام کیمپتون گروپ است، افتتاح شده است که 34 بوتیک هتل دیگر را نیز تا به امروز اداره می کند. پس از آنها سومین بوتیک هتل توسط فردی به نام یان شارگر در نیویورک با عنوان هتل مورگان با طرح طراح معروف فرانسوی آندره پوتنم در سال 1984 افتتاح شد.

بوتیک هتل در ایران

در اسفند 1385 هتل بین المللی لاله کندوان، به عنوان نخستین بوتیک هتل در ایران مورد بهره برداری قرار گرفت. این هتل، سومین هتل صخره ای دنیاست که در روستای تاریخی کندوان، واقع در 62 کیلومتری جنوب غرب تبریز احداث شد.

ویژگی های ممتاز در بوتیک هتل

معماری و طراحی فضا؛ سبک، تفاوت، جذابیت، دوستانه بودن کلمات کلیدی هستند که در طراحی و معماری یک بوتیک هتل نظر سخت گیرانه یک مشتری خاص که به دنبال فضایی شخصی و متفاوت با معیارهای خاص او تطابق داشته باشدرا بوجود می آورد. این چیزیست که وجه تمایز مهم بوتیک هتل را از هتل استاندارد تعیین می کند زیرا یک مشتری معمولا به ناچار به یک هتل استاندارد مراجعه می کند در حالی که مسافری که بوتیک هتل را انتخاب می کند، آن را از قبل انتخاب کرده است. هر بوتیک هتلی تم خاصی را برای خود انتخاب کرده و سعی کرده تا این تم به شکل های مختلفی در نقاط دیگر تکرار شود به طوری که حتی برای مشتری دایم خود نیز همیشه تازه گی داشته باشد. برای مثال Library Hotel در نیویورک یک طیف از تم های خاص از عاشقانه تا موسیقی را در تک تک اتاق های میهمان پذیر خود پیاده کرده است. برخی هتل ها یک فضای تاریخی را به عنوان ساختمان انتخاب کرده اند در حالی که برخی طراحی های تازه متولد شده مدرن را. حتی برخی دیگر تم های مدرن را با تلفیقی از عناصر تاریخی برای تاثیر بیشتر بکار گرفته اند.

هتل بوتیک و طبیعت

گاهی اوقات مناطق طبیعی وجود دارند که چشم انداز ساحلی یا هوای معمولا آفتابی و خوبی دارند، این ویژگی ها همراه با چشم اندازی به طبیعت، سواحل دریا، ارتفاعات، جنگل ها و مانند آن به مکانی برای ایجاد هتل بوتیک کمک می کند. هتل بوتیک به آن دسته از هتل هایی گفته می شود که بدون استفاده از مصالح ساختمانی و با سازه های طبیعی ساخته می شود. از این رو به دلیل ویژگیهای منحصر به فرد طبیعی و چشم انداز خاص چنین هتل هایی، استقبال از آنها در جهان افزایش یافته است. هتل های درختی، هتل های دریایی و ... از دیگر انواع هتل های بوتیک در دنیا به شمار می آیند. این نوع از هتل ها، به خاطر خاص بودن سبک هنری و معماری خود شهره هستند. آنها معمولا کوچکتر از گراندهتل ها بوده و لوکس بودن هدف اصلی آنها نیست؛ بلکه خود، هدف اصلی بازدید هستند.

ریشه واژه بوتیک هتل

«بوتیک هتل» یک اصطلاح تلفیقی است که در آمریکای شمالی و بریتانیا برای توصیف نوع متمایزی از هتل ها بکار گرفته می شود (هم اکنون این اصطلاح در سراسر دنیا به صورت یک استاندارد استفاده می شود). واژه «بوتیک» که از زبان فرانسوی وام گرفته شده در اصل برای نام گذاری فروشگاه هایی بکار گرفته می شد که بصورت تخصصی کالاهای نایاب و گران قیمت را در مقیاسی کوچک (در برابر فروشگاه های بزرگ و به اصطلاح زنجیره ای)، عرضه می کردند.

یک قانون مهم درباره بوتیک هتل کیفیت سرویس دهی آن است بدین صورت که «تعداد اتاق ها حداقل 10 اتاق و نباید از 100 اتاق بیشتر شود». پس اندازه و وسعت در رابطه با بوتیک هتل اهمیت دارد اما درست برخلاف هتل های صنعتی که بزرگ تر و بیشتر بودن فضای هتل را نشان برتری می داند. دلیل تعداد خاص اتاق ها بجز این که نوعی پرستیژ و منش بالا را نشان می دهد حقیقتی دیگر را در خود دارد و آن این است که «مشتری ارتباطی دلپذیرتر و رو در رو را با گردانندگان هتل خواهد داشت». پس نتیجه این می شود که کیفیت خدمات بسیار مطلوب تر خواهد بود. در این گونه هتل ها برای مثال کارکنان نام تک تک میهمانان خود را به دلیل آشنایی دایمی می دانند و از نیازهای آنها به بهترین شکلی با خبرند، تجربه ای که در یک هتل بزرگ و ماشینی آن را احساس نخواهند کرد.

بیشتر مشتریان بوتیک هتل ها را کسانی تشکیل می دهند که از نظر سنی بین 30 تا 50 سال سن دارند و در بهترین دوران از لحاظ میانگین درآمدی خود به سر می برند. آن ها اغلب دوست دار تجربه های کم نظیر و بیاد ماندنی هستند و هیج مکانی به جز بوتیک هتل نمی تواند آرزوهای آنها را برآورده کند.

برنامه ریزی در سفر، یکی دیگر از صفات بارز بوتیک هتل هاست که نشأت گرفته از جوهره ساختارشکنانه آن یعنی انجام برنامه ریزی مسافرتی میهمانان در هنگام سفر است. یعنی تنها کافیست مسافر با انتخاب نوع تور مسافرتی خود از هتل فقط چمدان های خود را ببندد و همه چیز را به برنامه ریزان خبره ای که در هتل وجود دارند بسپارد تا آن ها تمامی مراحل را به طور دقیق و با اطلاع از سلیقه و ذائقه مشتری طراحی و اجرا کنند. چنین چیزی به طور حتم خارج از توانایی های یک هتل کلاسیک خواهد بود. مدل اقتصاد کوچک، بوتیک هتل ها هرگز جذب کنسرسیوم های عظیم جهانگردی و هتل داری نمی شوند، چون با این کار عملا دیگر نشانی از بوتیک بودن را در خود نخواهند دید و فلسفه وجودی خود را نفی خواهند کرد. این هتل ها هرگز کمیت را بر کیفیت مقدم نمی دانند، زیرا افزایش ظرفیت به معنای کاهش کیفیت خواهد بود و این خود آغازی بر فروپاشی ساختاری آن است. این مجموعه های کوچک به طرزی باورنکردنی باکیفیت، درست کار و دوستانه هستند، چون مدل اقتصادی آن ها این طور اقتضاء می کند.

منابع

ویکی پدیا، دانشنامه آزاد
آبتین، س (1392) وبلاگ کارشناسان رشته مدیریت هتلداری، بوتیک هتل، سایت آبتین
Blackjian,c , sarheim, l ,(2011), the challenge of stanging out from the croed,boutique hotels segment
Aliukeviciute,m(2011),boutique hotels evolution,international journal of contemporary hospitality managment

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
6 + 2 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1