14 دسامبر 2019 - 17:32

پتانسیل ایران برای راه اندازی بوتیک هتل ها

2 ژانویه 2017 - 13:40 dsfr.ir/pi6nc

پتانسیل ایران برای راه اندازی بوتیک هتل ها
حسین میررضی
یک بوتیک هتل

بسیاری از شهرهای کشورمان از ظرفیت مناسبی برای راه اندازی #بوتیک #هتل هایی با رویکرد #تاریخی - #فرهنگی برخوردارند.

صنعت هتلداری از زیرشاخه های اصلی صنعت گردشگری است. یک اصل مهم در این صنعت ارائه خدمات پذیرایی به میهمانان متناسب با نیاز آنان است تا علاوه بر شرایط مناسب اقامت، تجربه ای متفاوت از حضور در یک مکان اقامتی خاص نیز برای آنان حاصل شود.

در این صنعت، رضایت مشتری مهم ترین سلاح رقابتی به منظور سودآوری است و در این راستا بسیاری از صاحبان هتل ها با به کارگیری شیوه های متفاوت طراحی داخلی و طراحی خدمات سعی می کنند زمینه تجربه حضوری متفاوت را برای مشتریان خود فراهم کنند؛ این رویکرد منجر به پدیدآمدن هتل هایی متفاوت با نام «بوتیک هتل» در سراسر جهان شده است. بوتیک هتل ها خود به انواع هتل های تاریخی-فرهنگی، هتل های طبیعی و هتل های لوکس تقسیم می شوند. ایران از قطب های گردشگری فرهنگی به شمار می رود و گردشگری آن نیز در درجه اول رویکرد فرهنگی دارد؛ به عبارتی گردشگران با هدف بهره مندی از خدمات لوکس به ایران سفر نمی کنند، بلکه می آیند تا با تاریخ و فرهنگ کشورمان آشنا شوند.

اما از آنجا که بخش عمده بازدیدها به بازدید از اماکن شاخص معماری ایران مربوط می شوند، فرصت چندانی برای آشنایی با ظرفیت های مرتبط با فرهنگ مردم کشورمان میسر نخواهد بود؛ موضوعی که می تواند برای برخی گردشگران به اندازه بازدید از آثار معماری، جذابیت داشته باشد و بخواهند این دو را در کنار هم تجربه کنند. از این رو شاید راه اندازی انواع بوتیک هتل ها با رویکرد تاریخی-فرهنگی در بناهای بازمانده از چند سده اخیر همچون خانه ها و کاروانسراها و البته با نگاه به فرهنگ مردم کشورمان، راهکار مناسبی برای پاسخگویی به این نیاز گردشگران باشد.

تبدیل خانه های تاریخی به بوتیک هتل

بسیاری از شهرهای کشورمان از ظرفیت مناسبی برای راه اندازی بوتیک هتل هایی با رویکرد تاریخی-فرهنگی برخوردارند؛ برای نمونه تهران به عنوان پایتخت دوره قاجار می تواند مکان مناسبی برای اجرایی کردن این الگو و راه اندازی « بوتیک هتل قاجاری» باشد؛ چراکه خانه های تاریخی به جا مانده از این دوره در تهران، از ظرفیت تبدیل به اقامتگاه های کوچک اما بهره مند از تمامی عناصر معماری و فرهنگی زندگی مردمان دوره قاجار برخوردارند.

به گزارش دنیای اقتصاد، این عناصر فرهنگی می توانند در معماری و تزئینات بنا، آرایش و چیدمان اتاق ها، نوع پوشش کارکنان هتل، تهیه خوراک های آن دوره با استناد به آشپزی نامه های بازمانده، سرو غذا به شیوه مرسوم در میان مردمان آن دوره و حتی آداب غذا خوردن آنان تجلی پیدا کنند.

همچنین نمونه مشابه این هتل ها را می توان در دیگر شهرها و متناسب با دوره های پررنگ تاریخی هر شهر ایجاد کرد؛ برای مثال «بوتیک هتل زندیه» در شیراز یا «بوتیک هتل صفویه» در اصفهان. حتی بسیاری از شهرهای کشورمان نیز از ظرفیت راه اندازی بوتیک هتل های باستانی برخوردارند که تجربه زندگی انسان های عصر باستان را می توان با شیوه ای مدرن تر و در مکان هایی خارج از حریم و محوطه سایت های باستانی برای گردشگران علاقه مند فراهم آورد و امکان تجربه حضور در محیطی متفاوت و توام با آموزش و فراگیری را برای آنان ممکن ساخت. موسیقی، پوشاک سنتی ایرانی، سبک زندگی ایلات و عشایر، همه و همه سوژه های مناسبی برای طراحی یک بوتیک هتل به شمار می روند که می توانند با خارج کردن یک هتل از کارکرد صرفا اقامتی، رویکردی تاریخی-فرهنگی به آن ببخشند و میزبان علاقه مندان خود باشند.

« دنیای سفر » این نوشته را از « اقتصاد آنلاین » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
5 + 10 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1