ضرورت رعایت ضوابط بین المللی در محوطه شیخ صفی الدین

2 ژانویه 2017 - 09:00 dsfr.ir/ic26k

ضرورت رعایت ضوابط بین المللی در محوطه شیخ صفی الدین
میثم رودکی - دنیای سفر
بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی

ساماندهی حریم بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی نیازمند طراحی و مداخله منطقی است.

"مدیرکل میراث فرهنگی استان اردبیل"

به گزارش خبرگزاری ایسنا، مدیرکل میراث فرهنگی استان اردبیل گفت: سازمان میراث فرهنگی تنها طرح تذکر به نهادهای متولی در محوطه سازی بقعه شیخ صفی را به عهده دارد و رعایت قانون و ضوابط بین المللی در محوطه شیخ صفی را هدف اصلی خود می داند.

«کریم حاجی زاده» در حاشیه بازدید خبرنگاران از مجموعه بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی با اشاره به این که ساماندهی حریم بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی نیازمند طراحی و مداخله منطقی است، خاطرنشان کرد: هزینه نگهداری این بقعه سالانه بیش از سه و نیم میلیارد تومان است بطوری که که این بنا نیازمند نگهداری و توجه مستمر بوده مقررات و ضوابط خاصی را می طلبد.

وی در خصوص حریم بازگشایی محوطه بقعه نیز یادآور شد: میراث فرهنگی استان اردبیل بیش از هر دستگاه دیگری علاقمند به بهسازی و بازگشایی محوطه این بقعه است، اما این بنا به دلیل این که تنها متعلق به استان و کشور ما نیست و جایگاه جهانی دارد باید پیش از هرکاری به ضوابط قانونی این اثر جهانی توجه شود.

به گفته حاجی زاده، مصوبه طرح جامع بافت تاریخی این اثر پیش از این که در فهرست آثار جهانی ثبت شود تدوین شده و ضروری است در محوطه سازی حریم این بقعه لحاظ شود.

وی با یادآوری این که هر تغییری در این بنا تنها با نظر سازمان جهانی امکان پذیر است، خاطرنشان کرد: در سال 91 از سوی شورا و شهرداری وقت درخواست شد طرح و نقشه های محوطه سازی ارائه شود تا این لحظه هیچ نقشه ای از سوی آن ها ارائه نشده است.

به گفته مدیرکل میراث فرهنگی، اثر جهانی دارای یک ضابطه جهانی است که این ضوابط در واقع تعهد جمهوری اسلامی ایران در مقابل مجامع بین المللی است بطوری که که باید توجه جدی و کارشناسی به این مسائل داشته باشیم.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1