6 دسامبر 2019 - 14:21
مدیر پایگاه شهر تاریخی یزد خبر داد

بافت تاریخی "شهر بادگیرها" در تکاپوی ثبت جهانی

1 ژانویه 2017 - 15:40 dsfr.ir/wx14w

بافت تاریخی "شهر بادگیرها" در تکاپوی ثبت جهانی
andrewschneider.com
نمایی از بادگیرها و بافت تاریخی یزد

عمده فعالیت های پایگاه #شهر #تاریخی #یزد بر اساس محدوده های پیشنهادی شکل گرفته و بیشتر بر روی عرصه جهانی متمرکز شد است.

"مدیر پایگاه شهر تاریخی یزد"

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد، مجتبی فرهمند عنوان کرد: از آنجا که بخش عمده حریم در بر گیرنده محدوده ثبت ملی و بافت تاریخی است، جهت بررسی و شناخت بیشتر محلات آن مورد بررسی اولیه قرار گرفته و در نقشه جانمایی شده است.

این مقام مسئول تصریح کرد: فرآیند پایش از ابتدای ماه آبان آغاز شده است که نیازمند بررسی تمام بناها اعم از مسکونی و غیرمسکونی بوده و در بسیاری از موارد، بازدید از داخل بنا نیز ضرورت دارد. از ابتدا تاکنون محلات شاه ابوالقاسم، بازار نو، دروازه شاهی، گودال مصلا، سهل ابن علی و زرتشتیان پایش شده و در حال پیاده سازی اطلاعات است.

وی با اشاره به طراحی پرسشنامه در راستای پایش خانه به خانه خاطرنشان ساخت: در بازدید از محله، ضمن تکمیل پرسشنامه، عکاسی از معابر و برخی خانه ها به منظور مستندسازی و آسیب شناسی نیز صورت می گیرد. مرز محلات تحقیق و نام قدیم و فعلی معابر نیز برداشت می شود. همچنین بناهای نیازمند مرمت اضطراری نیز شناسایی تا در صورت امکان اقدامات لازم صورت پذیرد.

فرهمند اظهار داشت: با توجه به اهمیت آثار ثبت شده، جدولی از لیست آثار به تفکیک عرصه و حریم نیز تهیه شده است که پس از جانمایی آن ها در محدوده، ویژگی هایی چون وضعیت بازدید، مالکیت و شرایط نگهداری آن ها نیز بررسی می شود.

به گفته وی برای مطالعه و بررسی بازارچه شاه ابوالقاسم، همچنین مرمت و ساماندهی آن، با همکاری معاونت میراث فرهنگی عملیات لایه برداری و برداشت و مستندسازی بازارچه شروع شده است.

فرهمند در پایان اظهار امیدواری کرد: با تلاش بی وقفه کارشناسان پایگاه شهر تاریخی یزد و همکاری و همیاری مسئولین استانی و کشوری به زودی شاهد ثبت جهانی تنها بافت خشتی زنده دنیا خواهیم بود.

گفتنی شهر یزد با داشتن منحصر به فردترین بادگیرها در جهان به «شهر بادگیرها» معروف شده و هر سال گردشگران زیادی از سراسر جهان برای بازدید از بافت تاریخی این شهر به ایران سفر می کنند.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
7 + 6 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1