3 اکتبر 2021 - 02:20

چند هواپیما در آسمان ایران می پرند؟

1 ژانویه 2017 - 15:00 dsfr.ir/gr425

چند هواپیما در آسمان ایران می پرند؟
airliners.net
ناوگان هوایی ایران قدیمی است و نیاز به نوسازی دارد

در حال حاضر #ایرلاین ها ایرانی 250 فروند #هواپیما ملکی به نام خود دارند و نزدیک به 40 درصد از کل این ناوگان امکان پرواز ندارد.

طبق آخرین برآوردهای صورت گرفته از سوی وزارت راه و شهرسازی در حال حاضر ایرلاین ها ایرانی رقمی نزدیک به 250 فروند هواپیما ملکی به نام خود دارند. هواپیماهایی که عملکرد آن ها در طول سال های گذشته نشان از آن دارد که بهره وری پایین اصلی ترین شاخصه ناوگان مسافرتی ایران بوده است.

زمین گیر بودن نزدیک به 100 فروند هواپیما شرکت هواپیمایی ایرانی نشان از آن دارد که نزدیک به 40 درصد از کل ناوگان امکان پرواز ندارد. اطلاعات به دست آمده از سوی خبرنگار ایسنا حاکی از آن است که از این 100 فروند هواپیما نزدیک به 50 فروند باید برای همیشه با پرواز کردن خداحافظی کنند اما از این رقم 50 فروند باقی مانده هنوز امکان آن را دارند که به پرواز در آینده امید داشته باشند.

این هواپیماها نیاز به دریافت قطعاتی دارند که از دو محور متفاوت تامین آن ها امکان پذیر است. یکی از محورها بحث احتمال باز شدن بازار برای تامین قطعات هواپیماها پس از اجرای برجام است. البته این مسئله منوط به آن خواهد بود که شرکت های هواپیماساز هنوز قطعات مربوط به هواپیماهای قدیمی زمین گیر ایران را تولید کنند و یا امکان تهیه آن ها در بازار وجود داشته باشد.

در غیر این صورت اگر نقشه راهی شبیه به عملکرد شرکت هواپیمایی آسمان که با وارد کردن چند فروند فوکر 100 زمین گیر قطعات آن ها را به دیگر هواپیماهای خود پیوند زد، عمل شود، این شانس وجود خواهد داشت که لااقل بخشی از این هواپیماها رنگ آسمان را ببیند.

موضوع دیگری که شرایط صنعت هواپیمایی ایران را متحول می کند، بحث مربوط به چگونگی استفاده روزانه از ناوگان فعال است.

میانگین ساعات پرواز هواپیماها در طول 24 ساعت حدود 9 ساعت تخمین زده می شود. در صورتی که اگر ایرلاین بتواند شرایط را طوری مدیریت کند که برای انجام این دو پرواز تعداد نشست و برخواست ها به کمترین سطح خود برسد، این شانس وجود دارد که بهره وری به حداکثر برسد.

یک منبع آگاه به خبرنگار ایسنا گفت: در حال حاضر متوسط زمان پروازی هواپیماهای مسافرتی در ایران حدود 6.5 ساعت از 24 ساعت شبانه روز است. این دیدگاه که بالا رفتن زمان پروازهای یک هواپیما در طول روز می تواند عملکرد منفی داشته باشد به هیچ عنوان درست نیست. بلکه در حال حاضر ناوگان ایران به دلیل محدودیت هایی که دارد مجبور شده است با حدود 3 ساعت فاصله نسبت به استانداردهای جهانی فعالیت خود را ادامه دهد.

به گفته وی در حال حاضر 5 فروند بوئینگ 737 فعال در ناوگان ایران با توجه به شرایط مثبتی که در قیاس با دیگر هواپیماها دارند، توانسته اند با زمانی نزدیک به استانداردهای بین المللی پرواز کنند حتی تعدادی از ایرباس های 600-300 و 320 ایران نیز توانایی انجام عملیات بیش از متوسط داخلی را دارند اما در مجموع می توان گفت که فاصله ما با بهره وری جهانی نزدیک به 3 ساعت در طول روز است و این نشان می دهد که ناوگان ایران نتوانسته خود را با استانداردهای جهانی همراه کند.

1