رستورانِ هتل ها مجاز به گرفتن حق سرویس هستند؟

1 ژانویه 2017 - 10:40 dsfr.ir/2t5iz

رستورانِ هتل ها مجاز به گرفتن حق سرویس هستند؟
ایران بوکینگ
رستوران سنتی هتل ارم

رستورانِ #هتل ها مجاز به دریافت «حق سرویس» از مشتری هستند.

"معاون گردشگری"

در حالیکه اتاق اصناف ایران و سازمان تعزیرات، دریافت حق سرویس از مشتری را در رستوران ها "غیرقانونی و تخلف" اعلام کرده اند، اما معاون گردشگری، مراکز پذیرایی در هتل ها و مهمانپذیرها را خارج از این قانون برشمرده و آن ها را به دریافت «حق سرویس» مجاز کرده است.

طبق آخرین اعلام اتاق اصناف، اتحادیه رستوران دارها و سازمان تعزیرات، دریافت حق سرویس از مشتری در رستوران ها، خلاف قانون و تخلف است. احمد گوران - قائم مقام معاون توسعه مدیریت، منابع و امور استان ها وزارت صنعت، معدن وتجارت - نیز با تایید موضوع اظهار کرد: گزارش شده در برخی رستوران ها علاوه بر ارزش افزوده، مبلغی تا حدود 25 درصد به عنوان حق سرویس دریافت می شود که خلاف مقررات است و سازمان تعزیرات به محض دریافت گزارش و یا مشاهده ی این تخلف باید با آن طبق ضوابط برخورد کند.

این در حالی است که معاون گردشگری کشور که در تازه ترین اظهاراتش اعلام کرده تاسیسات گردشگری تابع قانون نظام صنفی نیستند، در گفت و گو با ایسنا تاکید کرد: هتل ها و مهمانپذیرها به همراه مشتقات شان تابع نظام صنفی نیستند که مشمول این قانون شوند.

مرتضی رحمانی موحد گفت: طبق آیین نامه ای که حدود 20 سال پیش نوشته شده، رستوران هتل ها و مراکز پذیرایی مجازند این حق سرویس را از مشتری دریافت کنند، چرا که طبق همان آیین نامه بخشی از آن هزینه صرف آموزش کارکنان این مراکز می شود.

او پیش تر نیز درباره اختلاف بین اصناف و تاسیسات گردشگری در زمینه پروانه کسب و همچنین دریافت حق سرویس با توجه غیرقانونی دانستن این عمل از سوی اتحادیه های صنفی و تعزیرات، اظهار کرده بود: پروانه کسب هزینه ی اضافی به هتل ها تحمیل می کند و مصوبه کاملا غیرقابل قبول است و اعلام کرده ایم که ما تابع نظام صنفی نیستیم. ما وارد قانون تجارت نشده ایم. ما صنعت ایرانگردی و جهانگردی هستیم که قانون سال 77 را داریم و از مجلس سال 61 نامه داریم که خارج از نظام صنفی هستیم، اما متاسفانه در کشور عده ای احساس می کنند منافع شان از این که هتل و واحدهای پذیرایی را زیر چترشان بیاورند، تامین می شود، در حالی که مضرات آن برای اقتصاد کشور بیش از این است که پروانه کسب در هتل نصب شود.

معاون گردشگری گفته بود: ما نامه نوشته ایم و این بحث در دولت مطرح است و جدی هستیم که ما تابع قانون نظام صنفی نیستیم که هیات عالی نظارت درباره تصمیم گیری کند. ضمن آن که نظارت بر قیمت، نظارت بر ارایه خدمات و کیفیت همراه صدور پروانه تاسیس را میراث می دهد.

صرف نظر از این اختلافات قانونی میان اصناف و صنعت گردشگری، غذا که در دنیای نوین گردشگری به تنهایی یک محصول جذاب برای گردشگران به شمار می آید در چند سال اخیر با گرانی هایی همراه بوده که به گقته ی برنامه ریزان و مجریان تور، در کنار حمل و نقل و اقامت، هزینه ی سفر در ایران را افزایش داده است.

بر اساس گزارش مجریان تورهای ایرانگردی، رستوران های زیادی در شهرهای گردشگرپذیر کشورمان عادت به دریافت حق سرویس از مشتری دارند که هزینه ی آن گاهی به بیش از 40 درصد یک فاکتور هم رسیده است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
2 + 17 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1