31 می 2020 - 23:40

جشنواره فجر صنایع دستی از امسال کلید می خورد

1 ژانویه 2017 - 09:30 dsfr.ir/sj4go

جشنواره فجر صنایع دستی از امسال کلید می خورد
میثم رودکی / دنیای سفر
یک هنرمند صنایع دستی در نمایشگاه صنایع دستی تهران

جشنواره #صنایع دستی و هنرهای #سنتی به فهرست #جشنواره های #فجر اضافه و امسال برای نخستین بار برگزار می شود.

مدیرکل توسعه و ترویج صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در این باره به «ایسنا» گفت: «پیش بینی می کنیم 150 اثر در نخستین جشنواره صنایع دستی و هنرهای سنتی فجر ارائه شود؛ البته ممکن است تعداد این آثار کمی بیشتر یا کمتر شود.»

به گفته علی حاجی شیزری، مصوبه این جشنواره به صورت بین المللی از شورای عالی انقلاب فرهنگی ابلاغ شده و چون زمان کافی برای اعلام فراخوان وجود نداشت، ممکن است نخستین جشنواره صنایع دستی و هنرهای سنتی به صورت ملی برگزار شود.

این مقام مسوول ضمن تشریح جزئیات برگزاری این جشنواره، تصریح کرد: «آثاری که در این جشنواره ارائه می شوند، برای ما بسیار مهم هستند. به همین دلیل در نخستین دوره جشنواره، آثار فاخر و آثاری را که نشان ملی و اصالت دارند، برای نمایش انتخاب خواهیم کرد. البته به دلیل تنوع و گستردگی صنایع دستی، چون ممکن است برخی آثار را نشناسیم، از استان ها درخواست کردیم که آثار هنرمندان شان را معرفی کنند تا پس از داوری، آثار منتخب را برای نمایش در نخستین جشنواره ارائه دهیم.»

شیزری با بیان اینکه رویه دیگر جشنواره های فجر برای صنایع دستی و هنرهای سنتی نیز در نظر گرفته می شود، افزود: «در این جشنواره بخش انتخاب مردمی داریم تا در کنار آثاری که از سوی داوران انتخاب می شوند، آثاری را که از سوی مردم برگزیده می شوند، نیز معرفی کنیم.»

او در پاسخ به این سوال که آیا هنرمندانی که آثارشان در جشنواره فجر انتخاب می شود، تحت حمایت ویژه قرار خواهند گرفت؛ خاطرنشان کرد: «ما درصدد هستیم با برگزاری این جشنواره، بتوانیم امتیازاتی برای هنرمندان در نظر بگیریم. البته اثر هر هنرمندی که در جشنواره و از بین آثار هنرمندان دیگر برگزیده شود، یک نشان و افتخار محسوب می شود. دوستان ما در حال پیش بینی سازوکارهایی در این زمینه هستند تا بتوانیم از هنرمندان حمایت کنیم.»

براساس این خبر، این جشنواره 11 تا 14 بهمن ماه برگزار خواهد شد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
10 + 5 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1