20 اکتبر 2019 - 23:39

در صنعت هتلداری کتاب های معتبر فارسی نداریم!

28 دسامبر 2016 - 12:00 dsfr.ir/147hx

در صنعت هتلداری کتاب های معتبر فارسی نداریم!
گوگل ایمیج
کتابهای مدیریت هتلداری به زبان انگلیسی

هنوز منابع مرجعی به زبان #فارسی در حوزه #صنعت #هتلداری تدوین یا ترجمه نشده است.

بیشتر از 10 سال است که رشته مدیریت هتلداری به صورت آکادمیک در دانشگاه های سراسری و آزاد کشور تدریس می شود. پیش تر نیز انواع رشته های مختلف هتلداری در هنرستان های فنی و حرفه ای کشور راه اندازی شده بود. اما با گذشت این همه سال همچنان این رشته ها با کمبود منابع مواجه هستند و در یک جمله هنوز منابع مرجعی به زبان فارسی در حوزه صنعت هتلداری تدوین یا ترجمه نشده است.

کتاب های موجود نیز آنطور که باید و شاید قابل اعتماد و استناد نیستند و دانش آموزان و دانشجویان همچنان به جزوه هایی که اساتید در اختیارشان قرار می دهند، وابسته هستند. برخی آموزشگاه های آزاد و حتی هتل ها نیز در طی سال های گذشته کتاب هایی را به نام خود منتشر کرده اند که بیشتر جنبه تبلیغی داشته تا آموزشی و از ارزش علمی بسیار پایینی برخوردار بوده اند.

نبود کتاب های مرجع یکی از دلایل غیراستاندارد بودن بسیاری از مراکز اقامتی و ناآگاهی پرسنلی شده که درست و حرفه ای آموزش ندیده اند. با توجه به اینکه هر دانش آموخته ای در این حوزه تنها از دانش، نظرات و تجربیات استاتید خود بهره برده است، چند دستگی گیج کننده ای در میان پرسنل هتل ها دیده می شود چرا که هر یک در یک موسسه یا آموزشگاه یا حتی دانشگاه متفاوت از دیگری تحصیل کرده است.

البته باید به این مسئله نیز توجه کرد که بیشتر دانش آموختگان خود در این زمینه پویا نبوده اند و نتوانستند به صورت خودجوش به دنبال منابع خارجی رفته و سعی کنند از منابع مرجع و استانداردهای جهانی بهره ببرند. در طول نمایشگاه های کتاب که هر ساله در کشور برگزار می شود نیز متاسفانه کتاب های مرجع و مفید در حوزه هتلداری و مدیریت هتلداری دیده نمی شود و اگر فردی قصد استفاده از این کتاب ها را داشته باشد محکوم به صرف هزینه های بالا جهت مطالعه آنلاین کتاب های در دسترس و یا خرید آنهاست که تحویلش در ایران هزینه ها را چند برابر هم می کند.

مسئله دیگر در خصوص کتاب های موجود ایستایی آنهاست. در حال حاضر فصل اول و دوم تمامی کتاب هایی که در حوزه هتلداری در ایران منتشر شده یک کپی نامرغوب است که به تعریف توریسم و انواع آن یا در نوع پیشرفته تر پرداختن به پیشینه هتلداری است که همگی اطلاعاتی ویکی پدیایی و بی ارزش است و فقط هدر دادن کاغذ و افزایش هزینه های چاپ است. در کتاب های حرفه ای دیگر پرداختن به چنین مواردی کاری عبث و بیهوده است که نشان از ناتوانی نویسنده یا نویسندگان دارد که تنها قصدشان قطورتر نشان دادن کتاب تولیدی شان است کتابی که عملا محتوای به درد بخوری ندارد!

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
7 + 2 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1