5 اکتبر 2021 - 23:45

پیوست انتقال فناوری در قرارداد ایرباس ها

27 دسامبر 2016 - 17:20 dsfr.ir/eb59w

پیوست انتقال فناوری در قرارداد ایرباس ها
airlinereporter.com
سه مدل ایرباس A330 و A350 و A380 خریداری شده توسط ایران

طبق مصوبه «پیوست فناوری در قراردادهای بزرگ» هر قراردادهای بزرگی که قرار است منعقد شود، حتما باید پیوست #فناوری داشته باشد.

"معاون علمی و فناوری رئیس جمهور"

سورنا ستاری در پاسخ به این سؤال که واکنش معاونت علمی و فناوری در قضیه انعقاد قرارداد کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران با شرکت کره ای با وجود توان متخصصان داخلی در این عرصه بیان کرد: ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش بنیان دریایی در این معاونت، در رشد فناوری داخلی در این حوزه فعالیت بسزایی دارد.

وی افزود: درباره قراردادی که کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران با کشتی سازی کره ای منعقد کرد باید به این موضوع هم توجه داشت که این قراردادی قدیمی بود.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور اظهار داشت: اتفاقی که در چند ماه اخیر رخ داد «تصویب پیوست فناوری در قراردادهای بزرگ» بود که ما هم به عنوان عضوی از شورای اقتصاد، در این حوزه نظر می دهیم و در این قضایا هستیم.

ستاری اضافه کرد: طبق این پیوست قراردادهای بزرگی که قرار است منعقد شود، حتما پیوست فناوری دارد مثلا در قرارداد ایرباس ما حضور داریم، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در «کمیته قرارداد ایرباس ها» حضور دارد بدین ترتیب که مباحثی نظیر تعمیرات، نگهداری و انتقال تکنولوژی برای ساخت قطعات هواپیما در داخل و انتقال تکنولوژی در قراردادها پیش بینی شده است.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور افزود: اینکه ما جزوی از شورای اقتصاد باشیم و بتوانیم در قراردادهای بزرگ در حوزه انتقال تکنولوژی تصمیم گیر باشیم موضوع بسیار مهمی است، در همین قرارداد مربوط به ساخت کشتی توسط کره ای ها برای کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران هم چون قرارداد قدیمی بود و به شورای اقتصاد نیامده بود، از دست ما در رفته است.

چندی پیش شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران برای خرید حدود 9 فروند کشتی با شرکت کشتی ساز کره ای، قراردادی را به امضاء رساند و پس از آن بود که برخی از مسئولان و نمایندگان مجلس و همچنین کشتی ساز های داخلی نظیر ایزوایکو و صدرا، از انعقاد این قرارداد و بی توجهی به ظرفیت داخل، گله مند شدند.

ستاری پیش از این هم گفته بود: تأمین قطعات و تجهیزات مختلف دریایی بخش بزرگی از نیاز صنعت دریایی کشور است و بازار گسترده ای برای رفع نیاز صنایع دریایی داخل کشور مهیا است، اما متاسفانه سهم برگی از این بازار در دست شرکت های داخلی است، حمایت از تجاری سازی و صدور گواهینامه های دریایی به توسعه محصولات دریایی داخلی و افزایش سهم این محصولات در صنایع دریایی کشور کمک می کند.

« دنیای سفر » این نوشته را از « خبرگزاری فارس » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1