دبیر شورای عالی شهرسازی:

ویلای نمازی تخریب شود باید منتظر اتفاقات بدتر باشیم

27 دسامبر 2016 - 17:10 dsfr.ir/yk9cw

ویلای نمازی تخریب شود باید منتظر اتفاقات بدتر باشیم
ایلنا
ویلای نمازی یکی از آثار معمار مشهور ایتالیایی در دوران مدرنیسم ایران است.

اگر روند تخریب بناهایی مثل #ویلای #نمازی و خانه #توران ادامه پیدا کند، باید منتظر اتفاقاتی بدتر از این اتفاقات باشیم.

"دبیر شورای عالی شهرسازی و معماری"

به گزارش خبرگزاری ایسنا، پیروز حناچی اظهار کرد: تخریب بناهای ارزشمند و تاریخی شهر در جریان توسعه به شیوه اداره امور شهری بر می گردد. اینکه با ایجاد و فروش عوارض مبلغ اعتبار شهر را تامین کنیم، نه تنها بناهای ارزشمند و تاریخی آن تخریب خواهد شد که تمام ارزش های شهر از جمله رود، دره ها، فضاهای سبز و تمام مواردی که باید به عنوان هویت شهری حفاظت شوند، در معرض خطر هستند به این دلیل که در چنین شرایطی یک گردونه باطل شکل می گیرد. مدیریت شهری، شهر را می فروشد که بتواند آن را اداره کند، از طرفی امکان اداره آن را ندارد، به این دلیل که تمام ارزش های شهر، فروخته شده است. اما در هر صورت قانون هم چارچوب هایی برای حفاظت از هویت شهری در نظر گرفته است.

وی افزود: یکی از مواردی که اخیرا شاهد آن بودیم و مصداق فروش عارضه های شهری است، ویلای نمازی است که چند روز پیش از ثبت ملی خارج شد. در این پرونده قاضی به قانونی استناد کرده که مربوط است به سال 1309 و در آن گفته شده کلیه آثار زندیه و ماقبل آن واجد ارزش هستند و باید حفاظت شوند و با توجه به اینکه این بنا مربوط به دوره معاصر است، با وجود اینکه واجد ارزش بالایی به لحاظ معماری است، دیوان عدالت اداری اعلام کرد که ضرورتی برای ثبت ملی آن وجود ندارد. به همین دلیل بنا را از ثبت خارج کرده اند.

حناچی خاطرنشان کرد: این در حالی است که قوانین دیگری در زمینه حفاظت آثار ارزشمند تاریخی داریم، از جمله قانون مجازات اسلامی (ماده 558 قانون مجازات اسلامی، کسانی که به آثار فرهنگی- تاریخی آسیب وارد کنند، علاوه بر جبران خسارت به یک تا 10 سال حبس محکومند) و قوانین دیگر در زمینه حفاظت آثاری که در فهرست آثار ملی ثبت شده اند، وجود دارد.

وی با بیان این که مدارک نشان می دهد پروانه احداث بنای جدید در حالی صادر شده که بنا در فهرست آثار ملی ثبت شده بود گفت: فرض بگیریم مدیرکل میراث فرهنگی استان تهران هم با تخریب بنا موافقت کرده باشد، اجرای این دستور خلاف قانون است. البته شهرداری در حال حاضر اعلام کرده است در تلاش است که بنا را حفظ و از تخریب آن جلوگیری کند.

معاون معماری و شهرسازی وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: حفاظت و توسعه دو رویکرد مکمل هستند نه مغایر. در دنیا با این دو موضوع به عنوان دو مکمل برخورد می کنند و از بناها و آثاری که در فهرست آثار ملی ثبت می شوند، بیشترین استفاده اقتصادی حاصل می شود. اما لازمه رسیدن به این دستاورد این است که ما شهر را با فروش ارزش های آن اداره نکنیم.

به گفته حناچی، شهری که با فروش اداره شود و بدون محدودیت همه منابع موجود خود را به فروش بگذارد تا به اعتباراتی برای اداره دست پیدا کند، کمترین اتفاقی که در آن می افتد تخریب بناهایی مثل ویلای نمازی و خانه توران است و شاید اگر همین روند ادامه پیدا کند، باید منتظر اتفاقاتی بدتر از این اتفاقات باشیم.

وی، رفع مشکلات شهر را مستلزم کار زیربنایی دانست و گفت: باید برای نظام مدیریت شهری منابع مالی پایدار در نظر بگیریم تا شهرداری ها برای تامین اعتبارات مالی اقدام به فروش ارزش های موجود در شهر نکنند. تا اگر روزی رسید که کسی برای اخذ پروانه ساخت به شهرداری ها مراجعه نکرد، شهرداری که نباید تعطیل شود. هم شهرداری ها باید بدنه لاغرتری داشته باشند و بهره وری بودجه خود را بالا ببرند و از طرف دیگر منابع مالی پایدار سالم برای آنها تعریف شود.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
12 + 3 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1