3 اکتبر 2021 - 06:06

تهران در تله ی ترافیک

27 دسامبر 2016 - 17:00 dsfr.ir/3d9cu

تهران در تله ی ترافیک
نسیم آنلاین
ترافیک تهران

چالش #ترافیک در #تهران همه گیر شده و مردم نیز به مشکلات موجود در این بخش واقف شده اند.

"معاون تحقیقات و فنآوری مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی"

این روزها ترافیک پای ثابت خبرهای شهری شده و هر بخش به نوبه خود در تلاش است تا با انتشار خبر و یا ارائه راهکاری که کارشناس و یا مسئول به آن اشاره داشته است به نوعی در کاهش آن سهیم شود تا شاید، سهم اندکی در بازگرداندن آرامش به سطح شهر و شهروندان داشته باشد.

معاون تحقیقات و فنآوری مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در گفتگو با تین نیوز گفت: چالش ترافیک در تهران همه گیر شده و مردم نیز به مشکلات موجود در این بخش واقف شده اند.

پرفسور محمود صفارزاده ترافیک تهران را نیازمند مدیریت دانسته و گفت: کسری بودجه، نیاز به حمل و نقل پاک و ایمن، انتقال ترافیک به زیرزمین و مدیریت جامع به کاهش ترافیک در تهران کمک شایان توجهی می کند.

اما ترافیک تهران کار را به جایی رسانده که مصطفی قنبرنژاد با اشاره به این که شهرداری از ثبت نام کمتر به منظور خرید آرم طرح ترافیک استقبال می کند، اظهار داشت: به دلیل افزایش میزان آلاینده ها در چند سال اخیر که یکی از عوامل آن تردد خودروها عنوان شده است، شهرداری از کاهش ثبت نام در سامانه خرید آرم طرح ترافیک استقبال می کند.

وی تصریح کرد: یکی از دلایل تمدید مهلت ثبت نام فروش ارم طرح ترافیک، عدم دریافت برگه مجاز معاینه فنی از سوی برخی افراد حقیقی و حقوقی است که به هر علت از داشتن یکی آیتم های ضروری ثبت نام در طرح عقب مانده بودند لذا، شهرداری با تمدید مهلت تا پایان روز 15 دی ماه این فرصت را برای این دسته از افراد فراهم کرد.

مدیر صدور آرم طرح ترافیک تهران با بیان این که «سهمیه مجموعه های دولتی در قالب نامه تا یک هفته دیگر برای آنها ارسال خواهد شد»، افزود: خبرنگاران باید با ورود به سامانه و پس از تکمیل ثبت نام مانند دیگر شهروندان نسبت به ثبت درخواست خود اقدام کنند.

در حالی رئیس کمیته عمران شورای اسلامی شهر تهران از بغرنج شدن مساله ترافیک عصرگاهی این شهر خبر می دهد که مردم این کلانشهر از این مشکل دیرزمانی است که در رنج اند.

هفته گذشته بود که معاون حمل و نقل و ترافیک شهردار تهران به تشریح دلایل افزایش ترافیک در چند هفته گذشته پرداخت و آن را ناشی از کوتاهی روز دانست، و افزایش ترافیک را ناگزیر اعلام کرد اما، تلاش برای یافتن راهکار برای کاستن از ترافیک را یکی از اهداف این سازمان خواند.

روز گذشته بود که اقبال شاکری در صحن شورای شهر با ابراز شکایت از ترافیک عصرگاهی شهر تهران، گفته بود: وضعیت ترافیک عصرگاهی پایتخت به هیچ عنوان راضی کننده نیست و لذا، باید هرچه سریع تر تدبیری در این زمینه اندیشیده شود، این جا جا دارد که از اعضای محترم شورای شهر پرسیده شود که آیا باید کارد را در استخوان خود احساس کنیم تا صدائی به اعتراض بلند کنیم؟ آیا اعتراضات مردم را در چند ماه گذشته نشنیدید و حال که ترافیک گریبان «بهشت» را گرفت صدایی به اعتراض بلند شد؟

صد البته باید شاکر بود که سرانجام داد مردم از حنجره نماینده آنان بیرون آمد و از ترییبون رسمی اعلام شد که، مردم خسته از کار روزانه محق هستند که از ترافیک روانی برخوردار شده و به راحتی راهی منازل خود شوند اما، صد دریغ و افسوس خیابان خلوت در تهران می رود که به افسانه بدل شود.

همین یکی دو هفته پیش بود با بارش اولین برف در تهران، گفته شد ترافیک این شهر قفل شد و گویا این امر فتح بابی شد تا به هر دلیلی این اتفاق در روزهای بعد از آن هم تکرار شود.

این روزها نه تنها بار ترافیکی تهران علیرغم بسیاری از تمهیدات از سوی مسئولان شهری و پلیس کاهش نداشته بلکه، شاهد افزایش آن نیز هستیم به گونه ای که پس از معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران و پلیس راهور این بار صدا از «بهشت نشیان» به گوش رسید.

با این تفاسیر امید می رفت لااقل در شب یلدا مردم در همراهی با پلیس و مدیریت شهری ترافیک روان تری را تجربه کنند اما، این چنین نشد و ترافیک در اصطلاح قفل شده ساعت ها از شب بلند «چله» را از آن خود کرد.

هرچند که در روزهای اخیر دلایل بسیار زیادی برای وجود ترافیک عنوان شده ولی، به نظر می رسد تنها پرداخت به مباحث تئوری بر حسب تجربیات، دردی را از ترافیک تهران دوا نکرده و نمی کند.

باید باور داشت تا زمانی که مسئولان به برگزاری جلساتی مانند جلسه 314 شورای شهر بسنده کنند و اقدام عملی برای حل آن انجام ندهند این مشکل حل و رفع نخواهد شد، البته قطع یقین بی انصافی است اگر تلاش ها در پلیس و مدیریت شهری به منظور کاهش ترافیک نادیده گرفته شود.

« دنیای سفر » این نوشته را از « تین نیوز » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1