15 نوامبر 2019 - 01:08
مدیرکل امور موزه های سازمان میراث فرهنگی خبر داد:

رشد 120 درصدی موزه ها در 3 سال اخیر

27 دسامبر 2016 - 16:30 dsfr.ir/4s0yy

رشد 120 درصدی موزه ها در 3 سال اخیر
میثم رودکی / دنیای سفر
گردشگران به همراه راهنمای موزه در موزه ملی ایران

جامعه ی ما به یک درد بزرگ گرفتار شده و آن درد بی هویتی، بی توجهی به #خانواده و حافظه کشور است.

"مدیرکل اداره موزه ها و اموال غیرمنقول سازمان میراث فرهنگی"

به گزارش میراث آریا، مدیرکل اداره موزه ها و اموال غیرمنقول سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در همایش یک روزه «حمایت از راه اندازی موزه های غیردولتی» در موزه ملی ایران گفت: «با طرح "هر خانواده، یک موزه" به هر خانواده به عنوان یک مجموعه این شعار را می دهیم، چون آن ها بنیاد موزه ها را ایجاد می کنند. هسته اولیه موزه های مطرح دنیا مانند لوور یا هرمیتاژ که در حال حاضر به عنوان برترین و استانداردترین موزه ها مطرح هستند، موزه داری است.»

او با اشاره به صحبت های حدادعادل، رئیس فرهنگستان ادب که این پرسش را مطرح کرده «چرا جامعه تاریخ مند نیست و چرا فکر نمی کنیم بشر از نبود این ویژگی دردهایی دارد؟» گفت: «یک درد بزرگ در جامعه داریم و این درد بی هویتی و بی توجهی به خانواده است. حفاظت نکردن از هویت ایرانی و عدم توجه به خانواده ها باعث شده تا کسی با این بحث مواجه نشود که چرا حضور خانواده برای هویت اهمیت دارد؟ اگر یاد بگیرند از هویت حافظه تاریخی حمایت کنند، یعنی از هویت جامعه حفاظت کرده اند. با برداشتن این قدم می توانیم از میراث ملی و جهانی حفاظت کنیم.»

کارگر با تأکید بر اینکه باید نخستین قدم ها در این زمینه از خانواده آغاز شود، گفت: «عادت کرده ایم همیشه به دنبال کارهای عجیب و غریب برویم. چرا فکر نمی کنیم در هر محله، هر کوچه و هر خانواده یک موزه می تواند وجود داشته باشد؟ حتی اگر آن موزه به وسعت یک ویترین باشد که فقط یادگاری های خانواده را در آن قرار دهیم.»

او افزود: «در یک جمعیت 80 میلیونی و با این گستردگی سرزمین اگر خود مردم متولی حفاظت از میراث خود شوند، ما به سرنوشت امروز دچار نمی شویم، نیاز نیست که یک موزه کامل بسازیم. می توانیم کریستال ها را از ویترین های خانه دربیاوریم و یادگاری های خانوادگی را جای آن قرار دهیم.»

کاگر با بیان اینکه ما می توانیم برای مجموعه های خانوادگی در یک سطح گسترده مجوز بدهیم و به کودکان خانواده ها کارت های مجموعه دار ارائه دهیم تا آن ها در برنامه های دولتی نیز شرکت کنند، افزود: «در شرایطی که موزه های خانوادگی تداخل هایی ایجاد نکنند می توانیم آن ها را به ثبت برسانیم. در حال حاضر 15 میلیون خانواده در کشور داریم، فقط کافی است 10 درصد خانواده ها علاقه مند به حفظ هویت خانوادگی خود باشند. در این شرایط ما در آینده دارای یک و نیم میلیون خانواده هستیم.»

او تأکید کرد: «اگر به ابعاد تربیتی طرح نگاه کنیم در آینده نزدیک کودکان می توانند ابعاد حفاظتی آثار و میراث تاریخی را از خانواده ها یاد بگیرند، در آینده نزدیک هیچ مشکلی برای حفاظت از میراث فرهنگی نخواهیم داشت.»

مدیر اداره کل موزه ها در بخش دیگری از صحبت هایش با بیان اینکه در شرایط کنونی این جامعه نمی تواند پاسدار خوبی برای میراث کشورش باشد، گفت: «ما چاره ای جز وارد شدن به این مسیر نداریم. باید از ظرفیت های اقتصاد مقامتی استفاده کنیم. تا امروز مطالعه زیادی روی این بحث ها انجام شده حتی در این بحث کانون تربیت فکری کودکان و نوجوانان وارد شده و مسائل تربیتی را مطرح کرده است. آن ها این موضوع را صددرصد بررسی کردند و به نتایج خوبی رسیدیم.»

او ادامه داد: «این بحث قانون و مجازات نیست که بخواهیم از آن طریق کودکان را آموزش دهیم، بلکه آن یک بحث برای شناخت باورها است. 3 سال پیش 32 موزه خصوصی داشتیم که پس از این مدت با حمایت و تشویق امروز 72 موزه خصوصی داریم، در طول سه سال گذشته براساس آمار، 120 درصد رشد نسبت به تاریخ موزه داری کشور داشته ایم.»

او با بیان اینکه با نگاه به موزه داری امروز می توانیم به جامعه ای که با رشدهایی همراه بوده برسیم، افزود: «تا پیش از این شعارمان «هر دو هفته یک موزه» بود که موفق شدیم آن را تا اندازه ای جلو ببریم، از این به بعد شعارمان «هر 10 روز یک موزه» است و امیدواریم با کمک موزه های غیردولتی بتوانیم این طرح را اجرایی کنیم. در طول چند سال گذشته برای ایجاد موزه مشکل درست کرده ایم که دیگر کسی جرأت نمی کند به سراغ اینکار بیاید، این در حالی است که باید رفتار خوبی با مخاطبان موزه ها داشته باشیم و از سوی دیگر ایجاد موزه ها با بودجه های دولتی تأمین شود.»

مارگر گفت: «معتقدیم اگر مردم حمایت نکنند، نمی توانیم در این زمینه کار کنیم. در واقع باید با چند اتفاق از جمله برخورد خوب مدیران دولتی با مردم این کار را جلو ببریم.»

کارگر با اشاره به امضای تفاهم نامه اداره کل موزه ها با صداوسیما گفت: «براساس این تفاهم نامه از نوروز امسال برنامه ها به سمت تشویق خانواده ها برای ایجاد مجموعه های موزه داری می رود که از مهمترین آن ها می توان به برنامه «عموپورنگ» اشاره کرد.»

او افزود: «برای ایجاد موزه های خانوادگی از مسائل دست و پاگیر با مسئولیت من می گذریم و حتی از برخی ویژگی های مشخص برای موزه ها کوتاه می آییم.»

مدیر اداره کل موزه ها در ادامه با طرح این پرسش که چرا وقف در کشور موفقیت آمیز عمل کرد، گفت: «چون هر چه را که واقف می گوید اداره کل اوقاف قبول می کند. برای انجام وقف چارچوب خاصی وجود ندارد بنابراین آن ها بهتر می توانند عمل کنند.»

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 3 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1